04:51 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
167 0 0

Washingtoni tuumarelvade Euroopasse paigutamise taustal ei näe paljud USA Euroopa liitlased nende kohale kerkivat ohtu.

TALLINN, 15. mai — Sputnik. Ameerika Ühendriigid valmistuvad Euroopasse tuumarelvi paigutades nende kasutamiseks, teatas RIA Novostile Venemaa välisministeeriumi tuumarelva leviku tõkestamise ja relvastuskontrolli valitsuse juhataja Vladimir Jermakov. Ta kritiseeris Euroopa riike nende otsuse eest end ohtu seada.

"Kahjuks teevad mõned Washingtonist sõltuvad riigid näo, nagu poleks midagi juhtunud, või nad lihtsalt kardavad toimuva provokatiivsusele mõelda olukorras, kus 21. sajandil valmistutakse Euroopa territooriumil tuumarelva kasutamiseks, kaasates protsessi ka tuumarelvi mitteomavaid riike," rõhutas ta.

Jermakovi sõnul teevad Ameerika Ühendriigid Venemaaga tuumadesarmeerimisealastest läbirääkimistest keeldudes suure vea. See toob diplomaadi sõnul kaasa vaid lahendamata probleemide süvenemise ja tuumadesarmeerimist takistavate tegurite arvu suurenemise. 

Jermakov märkis, et Moskva dialoog Washingtoniga ning mitmepoolsed läbirääkimised peaksid kulgema paralleelselt, üksteist täiendades.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud Venemaa välisministeeriumi mai alguses tehtud avaldusest, et tuumadesarmeerimise protsess peaks olema mitmepoolne ning küsimust tuleb käsitleda "konsensuse alusel, kõigi osapoolte huve arvestades."

Ministeerium märkis samuti, et edasist tuumadesarmeerimist takistab USA mittestrateegiliste tuumarelvade jätkuv hoidmine Euroopas ja NATO "ühiste tuumamissioonide" korraldamine, kus seda relvaliiki mitteomavate riikide sõjaväelasi treenitakse Ameerika tuumarelvade võimalikuks kasutamiseks.

Foreign Policy: kuidas maailma tuumakatastroofist päästa >>

Mõni aeg tagasi vastas Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov RIA Rossija Segodnja presidendikonverentsil Sputnik Eesti küsimusele Ameerika rakettide võimalikust paigutamisest Eesti territooriumile, et ta teeb selle ärahoidmiseks kõik võimaliku. Samas rõhutas diplomaat, et Venemaa ei lase end uude võidurelvastumisse tõmmata.

Samal teemal

Aruanne: ameeriklaste tuumarelv Türgis võib sattuda terroristide kätte
Avalikkusele sai teatavaks Ameerika Ühendriikide tuumaarsenali suurus
Poola kindral ähvardab Venemaad tuumarünnakuga
Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma
Tagid:
NATO, Euroopa, tuumarelv, USA

Peamised teemad