13:19 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
85 0 0

Välisminister Urmas Reinsalu viibis 16. mai õhtul Helsingis Euroopa Nõukogu 70. aastapäeva õhtusöögil, kus arutati organisatsiooni käekäiku ja tulevikku.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Reinsalu kutsus Euroopa Nõukogu üles kindlameelsusele jätkamaks dialoogi Venemaa liikmekohustuste täitmise osas, edastas välisministeerium.

"Peame olema kindlameelsed, kui näeme häbematut rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste rikkumist, nagu seda teeb Venemaa okupeeritud aladel Ukrainas ja Gruusias. Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee otsus sanktsioneerida Venemaad pärast Krimmi annekteerimist oli igati õigustatud ning tulevikus peab neil säilima see õigus iseseisvalt põhikirja rikkumistele reageerida," rõhutas ta.

Ajakirjandus: Venemaa võib oma võla Euroopa Nõukogu ees kustutada>>

Välisministri sõnul on Euroopa Nõukogu üks olulisemaid demokraatlike väärtuste edendajaid ja õigusriigi kaitsjaid.

"Neid väärtusi peavad järgima kõik 47 liikmesriiki mööndusteta ja Venemaa jätkuv agressioon ei tohi mitte mingil tingimusel saada premeeritud. Eesti on jätkuvalt üks häälekamaid toetajaid Ukraina ja Gruusia suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele," lisas ta.

Reinsalu õnnitles ka Soomet õnnestunud Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee eesistumise puhul. Välisministri sõnul on Soome eesistujariigina teinud väga head tööd tehisintellekti küsimuse tõstatamisel, et uus tehnoloogia vastaks inimõiguste normidele.

© Sputnik / Владимир Федоренко

Ta soovis edu Prantsusmaale, kes võtab tänasest eesistumise teatepulga Soomelt üle.

Enne välisministriks nimetamist oli Urmas Reinsalu eelmise valitsuse justiitsminister ja sai seal tuntuks oma teravate Venemaa-vastaste avaldustega.

Reinsalu peetakse "Nõukogude okupatsioonikahju" Venemaalt sissenõudmise - idee, mille mõttetusest kolleegid valitsusest talle avalikult teatasid, üheks tulisemaks toetajaks.

Баннер 70 лет Совету Европы
Euroopa Nõukogu 70. aastapäev.

Eesti justiitsministeeriumi juurde asutatud vastav komisjon leidis, et "Nõukogude okupatsiooni" tekitatud kahju oli üle 90 miljardi rubla, mis on tänapäeva kursi alusel ligikaudu 1,2 miljardit eurot.

Politoloog: Balti riikide nõuded Venemaale ei ole lihtsalt absurdsed, nad on idiootlikud>>

Vene välisministeerium selgitas oma seisukohta, millest lähtudes oli Balti riikide ühinemine NSV Liiduga vastavuses tolle aja rahvusvahelise õiguse normidega.

Ministeeriumi sõnul ei saa kasutada mõistet "okupatsioon", sest Nõukogude Liidu ja Balti riikide vahel ei olnud lahingutegevust ning väed sisenesid siia kahepoolsete lepingute põhjal ja mõlema vabariigi valitsuse selgesõnalise nõusoleku alusel.

Euroopa Nõukogu loodi 5. mail 1949. aastal eesmärgiga kaitsta ja edendada inimõigusi, õigusriiki ja demokraatiat. Täna kuulub Euroopa Nõukogusse 47 liikmesriiki ja pakub ligi 830 miljonile inimesele nende õiguste kaitset.

Euroopa Nõukogus võrreldi Venemaa lahkumist organisatsioonist Brexitiga>>

Euroopa Nõukogu kaks kehamit on Ministrite Komitee (MK) ja EN Parlamentaarne Assamblee (ENPA).

Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni alusel loodud Euroopa Inimõiguste Kohus otsustab 47 Euroopa Nõukogu liikmesriigi kodanike konventsioonis sätestatud õiguste väidetavate rikkumiste ja riikidevaheliste vaidluste üle.

Eesti liitus Euroopa Nõukoguga 14. mail 1993. aastal.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Tagid:
okupatsioon, Ukraina, Gruusia, Venemaa, Urmas Reinsalu, Euroopa Nõukogu

Peamised teemad