15:40 19. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1053
  • RUB70.9405
Snaiper

Nutitelefonid määravad snaiperi asukoha juba esimese lasu põhjal

© Flickr / Program Executive Office Soldier
Uudised
lühendatud link
23310

Füüsikud loovad mobiilirakendust, mis võimaldab lasuheli järgi laskja asukohta tuvastada.

TALLINN, 19. mai — Sputnik. Prantsuse füüsik lõi algoritmi, mis võimaldab nutitelefonide mikrofonide abil avastada snaipri või terroristi asukoha juba peale tema esimest lasku ja rääkis sellest Ameerika Ühendriikide Akustilise Ühingu aastakoosolekul Washingtonis, kirjutab RIA Novosti

"Meie süsteem kasutab mikrofone, millega on varustatud kiivrisse paigaldatud mürasummutussüsteemid. Piisavalt võimsa protsessoriga nutitelefon suudab välja arvutada kuuli täieliku trajektoori kõigest poole sekundiga," rääkis Sebastien Hengy Prantsusmaal St. Louisis asuvast Prantsuse-Saksa uurimisinstituudist.

Viimastel aastatel on mobiiltelefonid ja muud digitaalsed seadmed muutunud mitte ainult meelelahutusvahendiks ja tootjatele ning mobiilsideoperaatoritele kasumiallikaks, vaid ka teadustöö objektiks. 

Seejuures on teadlased huvitatud mitte ainult kasutajate poolt oma telefonidesse sisestatavatest andmetest, vaid ka nende andurite või komponentide poolt salvestatud teabest.

Prantsusmaal saadeti tänavatele 97 000 julgeolekutöötajat >>

Nii avastasid matemaatikud ja bioloogid hiljuti, et nutitelefoni saab kasutada epideemia leviku jälgimiseks, ning tõestasid, et ilm mõjutab tõepoolest reumahoogude toimumist.

USA keelas Euroopal oma relvade arendamise
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Keemikud ja füüsikud muutsid omakorda mobiiltelefonide kaamerad sariini ja teiste keemiliste relvade detektoriteks, samuti kõige lihtsamaks ja kättesaadavamaks raseduse ja diabeedi testiks.

Hengy leidis mobiiltelefonidele veel ühe rakenduse, mida võivad kasutada sõjaväelased lahinguväljal ja politseinikud erinevates kriisiolukordades, analüüsides tulirelvade lasu heli. 

Tulirelva lask tekitab kahte tüüpi akustilisi võnkeid – kuuli lennul tekkiva koonilise kiire lööklaine ja aeglasema, kerakujulise laine heli, mis tekib püssirohu plahvatusest padrunipesas. 

Macron kaasab Eesti enda sõjalisse pakti >>

Mõõtes erinevust nende võngete jõudmisel sõduri kiivris olevatesse vasakusse ja paremasse "elektroonilisse kõrva", saab laskuri asukoha täpselt välja arvutada, kui kasutada mitte ainult ühe, vaid mitme sõjaväelase kaitsevarustuse peakomplektist või terrorirünnaku pealtnägijate ning ohvrite nututelefonidest mikrofonidest tulevaid andmeid. 

Sellest ideest kantuna valmistas Hengy nutitelefonile spetsiaalse rakenduse, mis suudab välja arvutada tulistaja asukoha juba esimese lasu järgi, häirimata seejuures mürasummutussüsteeme.

Sõjaväespetsialistid on seda laboritingimustes juba katsetanud ning lähitulevikus hakkavad Hengy ja tema kaastöötajad süsteemi testima reaalsetes tingimustes.

Füüsik loodab, et tema tooted jõuavad Prantsuse sõjaväe ja terrorismivastaste üksuste varustusse 2021. aastaks.

Samal teemal

Pärnumaal tapeti tulirelvast 55-aastane mees
Uuest aastast peavad relvakandjad tegema loa uuendamisel laskeeksami
FSB likvideeris relvatarnete kanali Euroopa Liidust
Tagid:
terrorismioht, teadus, mobiilirakendus, snaiper

Peamised teemad