00:06 02. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Uudised
lühendatud link
100 0 0

Mõned Euroopa poliitikud on mures Venemaa õiguste taastamise pärast ENPAs. Politoloog Pavel Šipilin arvates ei suuda Lääs kuidagi leppida, et Venemaa on võimeline oma õiguste eest seisma.

TALLINN, 20. mai — Sputnik. Venemaa senaator Aleksei Puškov seletas mõnede Euroopa poliitikute negatiivset reaktsiooni Venemaa õiguste võimalikule taastamisele Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA).

President Kersti Kaljulaid kohtumisel Venemaa riigipea Vladimir Putiniga
© Sputnik / Алексей Дружинин

Sealhulgas oli sellise sammu vastu Eesti president Kersti Kaljulaid, kes põhjendas oma seisukohta "Venemaa poolt rahvusvahelise õiguse ja antud lubaduste rikkumisega". 

"Venemaa vastased kardavad nagu tuld Venemaa delegatsiooni hääleõiguse taastamist ENPA-s, sest nad kardavad, et see muutub 'murdepunktiks' - esimeseks sammuks Venemaa-vastaste sanktsioonide kaotamisel Euroopa Liidu poolt,' kirjutas Puškov Twitteris.

Senaatori arvates on selline stsenaarium igati elujõuline, sest mõned Euroopa riigid kannatavad Venemaa-vastaste sanktsioonide tõttu märkimisväärset kahju.

Nutt: soov taastada Venemaa hääleõigus Euroopa Nõukogus näitab ühtsuse murenemist >>

Politoloog Pavel Šipilin avaldas selles küsimuses raadios Sputnik oma arvamust. Tema arvates on mõnede Euroopa poliitikute, eriti Kaljulaidi negatiivne reaktsioon seotud Venemaa poolt oma õiguste kaitsmisega - läänes ei suudeta sellega kuidagi nõustuda. 'Kersti Kaljulaidi seisukoht kinnitab ilmekalt seda vastuolu - Lääne ja Venemaa vahelist mõistmatust.

Euroopa Nõukogu taastas Venemaa hääleõiguse
© Sputnik / Владимир Федоренко

Venemaa ei ole rikkunud rahvusvahelist õigust. Ta rikub niinimetatud "uut maailmakorda", mis ei ole kusagil sätestatud ja mille on loonud Ameerika Ühendriigid ja tema satelliidid, sealhulgas Eesti. See maailmakord seisneb Ameerika Ühendriikide hegemoonias, 'viimase instantsi tões', mida nad ühel või teisel põhjusel kuulutavad. Sellise maailmakorraga ei saa Venemaa ega ükski teine ​​suveräänne riik leppida. 

Samal ajal ei saa Ameerika Ühendriigid ega Euroopa nimetada ühtegi sätet, mida Venemaa väidetavalt rikkunud on, sest sellist sätet ei ole olemas. Just selles vastuolu seisnebki. Me kasutame ühtesid ja samu termineid, kuid neil on erinev tähendus. Kui Venemaad karistatakse sanktsioonidega või jäetakse ENPAs ilma hääleõigusest, ei ole nendele repressioonidele, mida meile rakendatakse, juriidilist õigustust," ütles Pavel Šipilin.

Puškov: Eesti tähtsus piirdub Venemaa naabrusega >>

2014. aastal võeti Venemaa delegatsioonilt ENPA-s tema seisukohtade tõttu Krimmis mitmed õigused, misjärel Moskva peatas osamaksete tegemise organisatsioonile, mis omakorda viis Parlamentaarse Assamblee rahalistesse raskustesse.

Kossatšov: külm sõda Venemaaga on terroritõrjest tähtsam >>

Aprillis toimunud istungil võttis assamblee häälteenamusega vastu resolutsiooni, milles kutsuti Venemaad üles taaslooma oma esindust ja tasuma oma osamakse EN eelarvesse. Lisaks kutsus Euroopa Nõukogu 17. mail üles looma kõigile oma liikmetele võrdsed tingimused osalemiseks organisatsiooni töös. Senaator Konstantin Kossatšov ütles, et Venemaa "jälgib reaktsiooni sellele otsusele ja ENPA järgnevatele tegevustele."

Samal teemal

Serbia poliitiku avaldus kutsus ENPA-s russofoobide seas esile hüsteeriahoo
Krimm lükkas tagasi ENPA nõudmised seoses Kertši sündmustega
ENPA-s saadi aru, et Venemaa suhtes on tehtud "suur viga"
Tagid:
Kersti Kaljulaid, Venemaa, ENPA

Peamised teemad