11:22 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Uudised
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
6510

Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee oli esitanud maikuus avalduse, kus on öeldud, et kõigil EL-i riikidel peab olema õigus võrdväärsele osalusele EMNK-s ja ENPA-s.

TALLINN, 21. mai — Sputnik. Riigid, kes kutsusid üles Venemaa delegatsiooni õigusi Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees mitte taastama, jäid pärast Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee otsuse langetamist delegatsioonide võrdõiguslikkuse kohta vähemusse, teatas ajakirjanikele Venemaa asevälisminister Aleksandr Gruško.

Enne seda oli Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee esitanud maikuus avalduse, kus on öeldud, et kõigil EL-i riikidel peab olema õigus võrdväärsele osalusele EMNK-s ja ENPA-s, edastas RIA Novosti. Vaatamata sellele, et paljudest riikidest kostab üleskutseid Venemaa delegatsiooni õigusi mitte taastada, eelkõige öeldi seda Ukrainas ja Eestis.

Andrei Kortunov: Eesti president poleks nagu Moskvas käinudki>>

"Nad jäid vähemusse, kõik. Absoluutne enamus saab aru, rõhutan veel kord, et pole õige käsitleda küsimust ainult Venemaa delegatsiooni osalemise või mitteosalemise nurga alt," väitis Gluško Valdai klubi Euroopa konverentsi kuluaarides.

Tema sõnul tekitab juba sääraste karistusvõimaluste olemasolu ise, mis ei vasta Euroopa Nõukogu põhikirjasätetele, ohte ükskõik millisele delegatsioonile.

Euroopa Nõukogu taastas Venemaa hääleõiguse
© Sputnik / Владимир Федоренко

"Seetõttu oli vaja otsustada. Lõhe ENPA reeglite ja Euroopa Nõukogu ettekirjutuste vahel kujutab endast tõepoolest viitsütikuga pommi Euroopa Nõukogu enese all. Eks selle mõistmise ongi tolle otsuse vastuvõtmine paika pannud, sest absoluutne enamus väitis, et niisuguse dihhotoomia olemasolu on ohtlik Euroopa Nõukogule enesele," lisas ta, nimetades ENMK otsust kõnealuse küsimuse lahendamisel suureks sammuks edasi.

Nutt: soov taastada Venemaa hääleõigus Euroopa Nõukogus näitab ühtsuse murenemist>>

President Kersti Kaljulaid kritiseeris teravalt otsust taastada Venemaa õigused EN-is.

Kaljulaid ütles pühapäeval Lennart Meri konverentsil, et ta usub dialoogi Venemaaga, kuid see ei tähenda Venemaa tagasitoomist kõigi partnerluste juurde pärast seda, kui ta on rikkunud rahvusvahelist õigust ja oma lubadusi.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Tagid:
Venemaa, ENPA, Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Nõukogu

Peamised teemad