09:54 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
18711

Eesti ei ole rakendanud Euroopa tubakatoodete spetsifikatsiooni direktiivi, lihtsamalt öeldes, kehtestanud spetsiaalset turvaelementi igal sigaretipakil. Ka "patused" on teada.

ТАLLINN, 22. mai — Sputnik. Eesti ei ole rakendanud Euroopa Komisoni tubakatoodete direktiivi osas. See juhtus viivituste tõttu 2018. aasta lõpul – 2019. aasta algul, mille tekitas tol ajal sotsiaalministeeriumi juhtinud Sotsiaaldemokraatlik erakond, teatas ERR osundusega õigusbüroo Lextal vandeadvokaat Margus Reilandile. Kuigi Eesti kinnitas direktiiv juba 2016. aastal, on Riigikogu jätnud selle üksikud sätted rakendamata ja siseriiklikult kehtivad vanad reeglid. 

Курение в общественных местах.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Reiland usub, et "viivitus" eurodirektiivi rakendamisel olid Sotsiaaldemokraatliku erakonna esindajate teadlik samm. Esiteks, ministeerium oli 2019. aasta aprillini sotside juhtida. Teiseks, vastavad eelnõud võttis ministeerium tagasi, sest sotsiaaldemokraadid olid nende vastu, kuigi ülejäänud parlamendierakonnad olid valmis neid toetama.

Advokaat märgib, et ministeerium võttis seaduseelnõu 2019. aasta veebruaris parlamendist tagasi, kuigi see oli juba läbinud kaks lugemist ja vastuvõtmiseks oli vaja viimast hääletust.

Brüsselil pole veipimise piiramiseks põhjust >>

ERR-i andmetel ei ole Eestis seniajani kehtestatud Euroopa Liidu direktiivi olulisimaid sätteid tubakatoodete jälgimis- ja tuvastussüsteemi. Nüüd üritab parlament uue seaduseelnõu vastu võtta käesoleva aasta 29. mail toimuval istungil. 

Uus tubakatoodete haldussüsteem oleks kogu Euroopa Liidus pidanud rakenduma 2019. aasta 20. maist. Süsteem peaks vähendama salakauba levikut ja kaitsma tootjate õigusi. See näeb ette tubakatoodete pakenditel spetsiaalse turvaelemendi. Eestis saab selleks aktsiisimaksumärk.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et riigi tubakavastast poliitikat karmistatakse pidevalt. Viiakse ellu mitmesuguseid Euroopa Liidu rahastatavaid suitsetamisest loobumise programme, tubakatoodete maksud tõusevad pidevalt, üldkasutatavates kohtades on suitsetamine keelatud, sigaretipakkidel on mitmesugused hoiatused ja hirmutavad pildid. Üle kogu Eesti töötavad tasuta nõustamiskabinetid, kus inimesel aidatakse nikotiinisõltuvusest vabaneda mitte ainult ravimite abil, vaid ka psühholoogiliselt.

NNA Suitsuvaba Eesti tervitab suitsetamisest loobujaid >>

Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmetel kasutab praegu igapäevaselt tubakatooteid 21% Eesti täiskasvanud elanikkonnast, samas kui kümme aastat tagasi suitsetas 30% eestimaalastest. Uuringute kohaselt on Eestis 87% suitsetajatest mõelnud sellest halvast harjumusest loobumisele ning 78% neist on selleks isegi midagi ette võtnud.

Samal teemal

Uus seadus ei luba e-sigaretti tõmmata suitsetamiseks keelatud kohtades
Salasigarettide vedajat karistati vangistuse ja riigist välja saatmisega
E-sigarett võib noored tavasuitsu järele haarama panna
Maailm tähistab tubakavaba päeva
Tagid:
Riigikogu, sotsiaaldemokraadid, sotsiaalministeerium, Euroopa Komisjon, direktiiv, tubakas

Peamised teemad