14:39 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Uudised
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
6401

Venemaa välisministeeriumis selgitati, miks Venemaa delegatsiooni Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA) osalemise vastased vähemusse jäid.

ТАLLINN, 22. mai — Sputnik. Pärast Euroopa Nõukogu ministrite komitee otsust jäid Venemaa delegatsiooni Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) tegevuses osalemise vastased vähemusse, teatas Venemaa asevälisminister Aleksandr Gruško. 

„Nad jäid vähemusse, kogu lugu. Absoluutne enamus, rõhutan veel kord, saab aru, et pole õige käsitleda küsimust ainult Venemaa delegatsiooni osalemise või mitteosalemise nurga alt,” vahendab RIA Novosti Gruško sõnu Valdai klubi Euroopa konverentsi kuluaarides. Venemaa asevälisminister märkis, et ministrite komitee otsus tuleneb arusaamast, et EN põhikirjaga mittekooskõlas olevad karistused ohustavad iga riigi delegatsiooni.

„Seetõttu oli vaja otsustada. Lõhe ENPA reeglite ja Euroopa Nõukogu sätete vahel kujutab endast tegelikult viitsütikuga pommi Euroopa Nõukogu enese all,” ütles Aleksandr Gruško. 

© Sputnik / Владимир Федоренко

Vastates küsimusele, millal tasub Venemaa oma liikmemaksu Euroopa Nõukogu eelarvesse, nimetas asevälisminister tingimuse, mille täitmise korral see on võimalik: „Me teatasime, et niipea kui meie õigused taastatakse, maksame selle ära.”

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et enamik Euroopa Nõukogu ministrite komitee liikmeid hääletas 14. mail avalduse poolt, et kõigil Euroopa Nõukogu liikmetel peavad olema võrdsed õigused osalemaks EN-s ja ENPA-s. Vastuvõetud dokumendist hoolimata kutsuvad mitmed riigid üles mitte taastama Venemaa delegatsiooni õigusi. Nii on teatanud Eesti ja Ukraina esindajad. 

Politoloog: Venemaa survestamine EN osamaksu tasumiseks ei anna tulemust >>

Kaks päeva hiljem, 18. mail Helsingis toimunud istungil võttis Euroopa Nõukogu vastu deklaratsiooni, mis kinnitab Venemaa õigust selle rahvusvahelise organisatsiooni istungitel hääletada, kuid lõpliku otsuse „Venemaa küsimuses” peab vastu võtma ENPA. Venemaa välisminister Sergei Lavrov avaldas lootust, et see saab teoks.

„Me hindame väga, et meie järjekindel suund õigluse taastamiseks on toetust leidnud,” lausus Lavrov ajakirjanikele. Tema sõnul toimub ENPA järjekordne istung juunis ja siis peaks pandama punkt Venemaa parlamendisaadikute eemaldamisele assamblee töös täisõiguslikult osaleda. 

Venemaa ja Euroopa Nõukogu suhted halvenesid aastatel 2014. –2015., kui Venemaa parlamendisaadikud jäeti nende seisukoha tõttu Krimmi küsimuses ilma mitmetest õigusest. Moskva teatas võimatusest niisugustes tingimustes töötada ja peatas 2017. aasta juunis osamaksed Euroopa Nõukogu eelarvesse. ENPA-s tunnistati, et Moskva meetmed on viinud rahaliste raskusteni: organisatsiooni eelarvet tuli üheksa protsendi võrra külmutada.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Kaljulaid kritiseeris otsust taastada Venemaa õigused EN-is
Nutt: soov taastada Venemaa hääleõigus Euroopa Nõukogus näitab ühtsuse murenemist
Hävitamise ideoloogia Euroopa reaalpoliitika vastu - kes kaotab
Tagid:
Aleksander Gruško, Lavrov, Venemaa, ENPA

Peamised teemad