02:45 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Uudised
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
7930

Venemaa katsetab sellel nädalavahetusel, kas Kaliningradi oblast saab hakkama, kui piirkond muudest elektrivõrkudest välja lülitada.

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Ekspertide sõnul tuleneb ülejäänud riigist eraldatud piirkonna energiaalase iseseisvuse arendamine ehk viimastel aastatel uute elektrijaamade ehitamine suures osas geopoliitilistest eesmärkidest. Üks Nõukogude Liidu jäänukitest on peagi kadumas, kui Venemaa ja Balti riigid on elektrivõrgud teineteisest eraldavad, vahendab ERR viitega ajalehele Helsingin Sanomat.

Venemaa president Vladimir Putin teatas aasta algul, et Kaliningradi oblasti energeetikasektor on nüüdsest täielikult iseseisev ja Euroopast sõltumatu. Venemaa riigipea sõnul on viimastel aastatel pööratud rohkesti tähelepanu regiooni energiaga varustatusele ja energiajulgeolekule.

Balti riigid on korduvalt teatanud oma kavatsusest sünkroniseerida oma elektrivarustus Lääne-Euroopa elektrivõrkudega, ühendades end seega lahti BRELL-i energiaringist (Valgevene, Venemaa, Eesti, Läti ja Leedu ühtne energiasüsteem).

Poliitiline kokkulepe, mis näeb ette Balti riikide elektrivõrkude sünkroniseerimise Lääne-Euroopaga, sai allkirjastatud Brüsselis 2018. aasta juuni lõpul. Dokument sätestab Balti riikide lahkumise Venemaa ja Valgevenega ühisest elektrienergia süsteemist 2025. aastaks.

Kuidas Enefiti juhtkond töötajatele aastatepikkuse töö eest "tänu avaldas" >>

Tallinnas, Riias ja Vilniuses arvatakse, et projekti elluviimine võimaldab tulevikus väidetavalt vältida "energiašantaaži" ohtu Moskva poolt. Moskvast seevastu on korduvalt teatatud, et Venemaa ei ole kunagi ähvardanud Balti riike energiaringist välja lülitada, ei ole neid sellega šantažeerinud ega isegi kaalunud võimalust ühepoolseks väljumiseks BRELL-i kokkuleppest.

Osa asjatundjaid oletab, et BRELL-ist lahtiühendamine tähendab Eestile, Lätile ja Leedule hulgiturul enam kui kahekordset elektrihinna tõusu.

Püüdes hinnatõusuga hakkama saada, ostab Eesti praegu, Nord Pooli andmetele tuginedes, üha enam elektrienergiat soomlastelt (25. aprilli andmete kohaselt oli megavatt-tunni hind Soomes ja Eestis võrdselt 40,58 eurot, samas kui Lätis ja Leedus oli selleks 52,7 eurot).

Teisisõnu, soomlased müüvad sisuliselt Venemaa soodsahinnalist elektrit edasi Eestile, kes elektrienergiat kokkuvõttes "poliitilistel kaalutlustel" otse Venemaalt ei osta. Vahendusteenuseid, nagu teada, tasuta ei esine, kirjutab Sputik Eesti autor.

Seega maksavad eesti elektritarbijad tegelikult omaenese taskust kinni riigiettevõtte eesti Energia juhtkonna poliitilised vaated ja eelistused, mis ilmselt tulenevad valitsuse välispoliitilisest liinist. Jääb arvata, et Soome elektritarbijaid keegi sellisteks ohriteks ei sunni.

Venemaa energiaettevõte Inter RAO teatas valmisolekust Eestiga kaupa teha, kuid ei näe Eesti kolleegide juures huvitatust suhteliselt odava elektrienergia ostmisest otse Venemaa tarnijalt 

"Ettevõte Inter RAO ei müü Eestile elektrienergiat, kuna selleks ei leidu äriliselt toimivaid tarnepunkte," teatati Venemaa riigiettevõttest, mis tarnib elektrit eeskätt Soome ja Leedusse, vastuseks Sputnik Eesti järelepärimisele. "Samas on Venemaa osapool (Inter RAO ise, energeetikaministeerium ja Venemaa elektrivõrkude süsteemioperaator) huvitatud niisuguste tarnepunktide korraldamisest, kuid selleks on tarvis samasugust soovi Eesti poolt."

Eesti riiklik energiaettevõte Eesti Energia põhjendab elektrienergia toodangu kahanemist (ja elektrijaamade ning põlevkivikaevanduste töötajate vallandamist) Euroopa Liidu CO2- ehk nn süsinikukvootide Venemaa hinnatõusu ja konkurentsi kasvuga Venemaa elektritarnijate poolt.

Moskva juhtis Brüsseli tähelepanu Baltikumi BRELL-ist väljalülitamise miinustele >>

Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo on esmajoones teatanud, et Eesti "elektriprobleemid" on suuresti seotud Venemaa odava elektrienergia turuosa suurenemisega. Samas vaimus on väljendunud riigiettevõtte Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter, kes on märkinud, et "Venemaa odav elekter tekitab Balti- ja Põhjamaade turgudel ebavõrdset konkurentsi".

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Venemaa ei taha Eestilt miljoneid "sageduse" eest - eksklusiivne
Kaliningrad võib taastada välismaal hävitatud nõukogude sõdurite mälestusmärgid
Putin: Kaliningrad muutus energia osas Euroopast sõltumatuks
Venemaa valmistub aktiivselt Baltimaade BRELL-ist väljalülitamiseks
Tagid:
majandus, Eesti, energeetika, elekter, BRELL, Venemaa, Kaliningrad

Peamised teemad