00:28 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Uudised
lühendatud link
Arktika (25)
7310

USA rannavalve sillutab teed "Ameerika juhtpositsiooni taastamisele Arktikas" ja aitab võidelda Venemaa kasvava sõjalise mõjuga piirkonnas, väitis presidendi rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton, esinedes New Yorgi rannavalve akadeemia vilistlastele Connecticutis.

TALLINN, 24. mai — Sputnik. USA rannavalve uue strateegia kohaselt peaksid Ameerika Ühendriigid Venemaale ja Hiinale Arktikas "vastu seisma", sest viimased on regiooni oma huvipiirkonnaks kuulutanud, edastas Sputnik International

Bolton märkis ühtlasi, et Ameerika Ühendriigid mõtlevad isegi uute jääklassi laevade ehitamisele, mis suudaksid Arktikas aastaringselt seilates Venemaale ja Hiinale konkurentsi pakkuda.

Alles mõni päev varem teatas USA riigisekretär Mike Pompeo, et Washington sooviks Moskvaga Arktikas koostööd teha. Samas märkis ta, et Arktika Nõukogu on muutunud tähelepanelikumaks Hiina ja Venemaa "ohu suhtes" ning teatas, et Moskva sunnib "ebaseaduslikult" teisi riike laevade liikumiseks Põhjaväila marsruudil luba küsima.

USA rannavalve uue strateegia kohaselt peaksid Ameerika Ühendriigid Venemaale ja Hiinale Arktikas "vastu seisma", sest viimased on regiooni oma huvipiirkonnaks kuulutanud. Samal ajal deklareerib pea olematu arktilise võimekusega Ameerika rannavalve oma valmisolekust selles valdkonnas rahumeelset koostööd teha.

Ameerika Ühendriikide õhujõud saatsid Arktika kohal Venemaa raketikandjaid. Sõjalised eksperdid märkisid, et Arktika ümber on käimas psühholoogiline võitlus.

Arktika: eelis või oht - miks on Põhja meretee USA-le ohtlik >>

Jamalo-Nenetski vedelgaasitootja Novatek plaanib lähiajal tellida 15 moodsat jääklassi tankerit, millest järjekordset nelja hakkab valmistama tuntud laevaehitusettevõte "Zvezda."

Peterburis toimus aprillis viies Arktika foorum "Arktika - dialoogi territoorium", mis sel aastal oli väga esinduslik, see tuli suure hulga külaliste tõttu isegi Arkhangelskist üle tuua Peterburi. Arkhangelsk ei oleks sellise külalistevooga hakkama saanud. Piisab, kui öelda, et sellel osalesid viie tähtsama Arktika riigi juhid, edastas RIA Novosti autor.

Aastased jääkarupojad Sõtševo küla (Venemaa) haruldaste loomaliikide taastamiskeskuses
© Sputnik / Валерий Мельников

Lisaks Venemaa president Vladimir Putinile ja Soome president Sauli Niinistöle, kes on traditsiooniliselt foorumit külastanud, lisandusid Islandi president Gooduni Johannesson, Norra peaminister Erna Solberg ja Rootsi peaminister Stephen Leven.

Viienda Arktika foorumi peamised teemad olid Arktika territooriumide jätkusuutlik areng ja elukvaliteedi parandamine Kaug-Põhjas. 

Erinevalt Ameerika partneritest, on Arktika Venemaale eelis, mitte eksistentsiaalne oht. Ja iga, isegi lokaalne konflikt on selles piirkonnas Venemaale täiesti mittevajalik, kirjutas autor.

Teema:
Arktika (25)

Samal teemal

ÜRO-s määrati kindlaks suhtumine Venemaa taotlusse Arktika mandrilava laiendamiseks
Euroopa haarab krabipüügi ja Arktika nafta järele
Venemaa toetab Arktika probleemide lahendamist konstruktiivse dialoogi abil
Tagid:
Arktika, Venemaa, USA, John Bolton

Peamised teemad