00:42 25. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
53 0 0

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on Poola Eesti julgeoleku seisukohast regiooni üks võtmeriike. Välisministrid puudutasid ka Poola ja Ameerika Ühendriikide kaitsekoostööd ning võimalusi Eesti tihedamaks kaasamiseks USA vägede paiknemisel Poolas.

TALLINN, 24. mai — Sputnik. Välisminister Urmas Reinsalu kohtus reede hommikul Varssavis Poola kolleegi Jacek Czaputowicziga. Kohtumisel arutati kahe riigi suhteid, olulisemaid julgeolekupoliitika küsimusi, idapartnerluse tulevikku, Ukraina ja Gruusia territoriaalse terviklikkuse küsimust ning Venemaa staatust Euroopa Nõukogus, teatas Väliministeerium.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on Poola Eesti julgeoleku seisukohast regiooni üks võtmeriike. "Jagame Poolaga sarnaseid arusaamu ohtudest ja meie piirkondlikust julgeolekuolukorrast," ütles välisminister.

Arutades suhetest Venemaaga tunnustas Eesti välisminister Poola kindlameelsust ja järjepidevat toetust Vene-suunalise poliitika teemal Euroopa Liidus.

Välisministrid puudutasid ka Poola ja Ameerika Ühendriikide kaitsekoostööd ning võimalusi Eesti tihedamaks kaasamiseks USA vägede paiknemisel Poolas.

Poola kindral Waldemar Skrzypczak
© Фото : Grzegorz Gołębiowski

"Tervitame USA vägede võimalikku kasvu Poolas, mis annab paremad võimalused Eestile sõjaliseks koostööks USA-ga," sõnas välisminister.

Euroopa Liidu teemadel kõneledes tõdeti ühiselt, et Euroopa Liit on tugev just rahvusriikide liiduna ning liikmesriikidel peab olema maksimaalne kontroll rändeküsimustes.

Kohtumisel arutasid välisministrid ka idapartnerluse tuleviku üle. Ministrid kinnitasid, et idapartnerlus on mõlemale riigile väga oluline, kuid palju on veel teha.

"Vajame uut visiooni ja suunda, kuidas idapartnerluse teemal pärast 2020. aastat jätkata, kui lõppeb kolm aastat tagasi vastu võetud teekaardi kehtivus," nentis Reinsalu.

"Poola on üles näidanud head liidrirolli ning Eesti ülesanne on avaldada toetust ja kaasata ka teisi Euroopa Liidu liikmesriike, et idapartneritel oleks selge rada ees, mille abil Euroopasse tüürida," lisas ta.

Reinsalu ja Czaputowicz rääkisid veel kommunismikuritegude hukkamõistmisest ja nende uurimisest Euroopas. Reinsalu tutvustas Poola kolleegile ka Eestisse rajatava kommunismikuritegude mälestuskeskuse ideed. Kohtumise lõpus puudutati ka Rail Balticu projekti, mille läbiviimine saab toimida üksnes koostöös Poolaga.

"Fort Trump": USA presidendile pakutakse Poolas omanimelist sõjaväebaasi >>

Poola on juba ammu püüdnud saada NATO ja Ameerika Ühendriikide sõjalise kohaloleku "tuumaks" Ida-Euroopas.

Varem pakkus Varssavi oma territooriumi Ameerika sõjaväe soomusdivisjoni alaliseks majutamiseks. Ülipüüdlik Poola lubas Pentagonile hüvitada ka kõik rajamiskulud, mida on umbes 2 miljardit dollarit. 

Venemaal kommenteeriti Poola võimude soovi pakkuda oma territooriumi võõra sõjaväebaasi paigutamiseks vahetult Venemaa lähedusse.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov teatas, et USA sõjaväebaasi Poolasse paigutamine on Varssavi suveräänseks õiguseks, kuid see mõjutab Moskva vastusamme.

"Oleneb, mis baasiga on tegemist. Ühesõnaga, kui me sedastame NATO sõjaliste struktuuride pidevat laienemist meie piiride suunas, NATO sõjaliste struktuuride pidevat lähenemist meie piiridele, siis loomulikult ei aita see kuidagi kaasa julgeolekule ja stabiilsusele selles maailmajaos," ütles Peskov.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel

Peamised teemad