18:31 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
91 0 0

Kaliningradis viidi nelja päeva jooksul edukalt läbi naaberriikide elektivõrgust eraldamise katse.

TALLINN, 26. mai — Sputnik. Kaliningradi elektrisüsteemi iseseisvalt toimimise katse algas kolmapäeval ja kestis laupäeva pärastlõunani, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

"See katse oli edukas. 72 tundi, mis Kaliningrad iseseisvalt kolmapäeva hommikust alates töötas, näitas, et nad said nende uute gaasielektrijaamade toel kenasti sageduse reguleerimisega hakkama. Balti riikide eraldamise eeldus on Kaliningradi iseseisva töötamise võimekus ja seda tegelikult nüüd Vene Föderatsioon ka katsetas ehk võib öelda nii, et see mõneti on osa Balti elektrisüsteemi eraldumisest Venemaa ühtsest elektrisüsteemist," selgitas Eleringi juht Taavi Veskimägi.

Balti riikide eesmärgiks on liituda Mandri-Euroopa elektrisüsteemiga aastaks 2025. Venemaa on aga oma eraldumist puudutavate ettevalmistustega kiiremas tempos edasi liikumas - aasta jooksul on valminud kolm uut elektrijaama, mille abil on oblast nüüd elektriga varustamisel teoorias iseseisev.

Venemaa president Vladimir Putin teatas aasta algul, et Kaliningradi oblasti energeetikasektor on nüüdsest täielikult iseseisev ja Euroopast sõltumatu. Venemaa riigipea sõnul on viimastel aastatel pööratud rohkesti tähelepanu regiooni energiaga varustatusele ja energiajulgeolekule.

"Muuhulgas on see seotud ka Euroopa Liidu plaanidega Balti riikide eraldamiseks Venemaa energiasüsteemist. Mõsitagi on nende endi asi, millele maksumaksjate raha kulutada," ütles Venemaa riigipea. 

Putin: Kaliningrad muutus energia osas Euroopast sõltumatuks >>

Balti riigid on korduvalt teatanud oma kavatsusest sünkroniseerida oma elektrivarustus Lääne-Euroopa elektrivõrkudega, ühendades end seega lahti BRELL-i energiaringist (Valgevene, Venemaa, Eesti, Läti ja Leedu ühtne energiasüsteem).

Poliitiline kokkulepe, mis näeb ette Balti riikide elektrivõrkude sünkroniseerimise Lääne-Euroopaga, sai allkirjastatud Brüsselis 2018. aasta juuni lõpul.

Dokument sätestab Balti riikide lahkumise Venemaa ja Valgevenega ühisest elektrienergia süsteemist 2025. aastaks.

Tallinnas, Riias ja Vilniuses arvatakse, et projekti elluviimine võimaldab tulevikus väidetavalt vältida "energiašantaaži" ohtu Moskva poolt.

Moskvast seevastu on korduvalt teatatud, et Venemaa ei ole kunagi ähvardanud Balti riike energiaringist välja lülitada, ei ole neid sellega šantažeerinud ega isegi kaalunud võimalust ühepoolseks väljumiseks BRELL-i kokkuleppest.

Osa asjatundjaid oletab, et BRELL-ist lahtiühendamine tähendab Eestile, Lätile ja Leedule hulgiturul enam kui kahekordset elektrihinna tõusu.

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Venemaa valmistub aktiivselt Baltimaade BRELL-ist väljalülitamiseks
Elering saab sünkroniseerimise investeeringuteks esimesed miljonid
Kaliningrad võib taastada välismaal hävitatud nõukogude sõdurite mälestusmärgid
Kaliningrad katsetab iseseisvat elektrisüsteemi
Tagid:
elektrivõrk, energeetika, Kaliningrad, BRELL

Peamised teemad