06:40 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Uudised
lühendatud link
13810

Leedu uus riigipea järgmisel viiel aastal on majandusteadlane, pankur ja parteitu Gitanas Nauseda.

TALLINN, 27. mai — Sputnik. Majandusteadlane Gitanas Nauseda võit Leedu presidendivalimiste teises voorus selgus pärast hääletussedelite ülelugemist kõikides valimisjaoskondades, teatab RIA Novosti viitega riikliku keskvalimiskomisjoni esialgsetele andmetele. 

Gitanas Nauseda sai 66,7% häältest ja tema peamine rivaal, Seim saadik Ingrida Šimonite - 33,3%. Šimonite on juba õnnitlenud vastast valimisvõidu puhul. Riigi praegune president Dalia Grybauskaite õnnitles samuti Nausedat ja soovis talle jõudu ja edu valijate ootuste elluviimisel.

Nauseda osales valimistel sõltumatu kandidaadina. Ta usub, et riigi peamine ülesanne peaks olema leedulaste heaoluks vajalike tingimuste loomine. Nauseda sõnul püüab ta presidendiks saamisel tugevdada suhteid Poolaga ja sinna teeb ta ka oma esimese ametliku visiidi. 

Leedu presidendivalimiste esimese vooru võitis Ingrida Šimonytė >>

55-aastane Gitanas Nauseda on Vilniuse ärikooli õppejõud, majandusteadlane ja pankur, ta on abielus ja perekonnas on kaks tütart. Nauseda valdab inglise, saksa ja vene keelt.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et presidendivalimiste teise vooru eelõhtul rääkis Gitanas Nauseda pragmaatiliste naabersuhete vajadusest Venemaaga. "Ülemäära karm retoorika ei ole lahendus. Me ei saa sulgeda oma naabrile kõiki aknaid diplomaatilistes, kultuurilistes ja majanduslikes suhetes," ütles ta intervjuus Associated Pressile

Moskva Riikliku Ülikooli lõuna- ja lääneslaavi ajaloo kateedri professor Juri Borisjonok usub, et Vilniuse ja Moskva suhete kohest paranemist uue presidendi valimisel Leedus ei maksa oodata. Leedu juhtkonna vastasseisuks Venemaaga jätkub.

"Dalya Grybauskaite, kes oli presidendi ametikohal kaks ametiaega, jätab maha üsna tugeva pärandi selles mõttes, et Leedu poliitika paistab silma väga terava tooni poolest Venemaa suhtes," ütles ta.

Riigipea valitakse Leedus viieks aastaks. Endine riigipea Dalia Grybauskaite juhtis vabariiki kaks ametiaega ega saanud enam kolmandaks ametiajaks kandideerida.

Samal teemal

Leedu prokurörid ja kohtunikud muutusid Venemaal kahtlusalusteks
Aitab nägude tegemisest: millistest eelistest Leedu Venemaaga tülitsedes ilma jääb
Kolm pead on ikka kolm pead: kuidas Leedu, Poola ja Ukraina "sõjasaladuse" avastasid
Pole sa mu vend: Leedu peaminister solvas Lätit
Tagid:
kahepoolsed suhted, valimised, Leedu

Peamised teemad