18:13 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
108 0 0

Euroopa Parlamendi uus koosseis on hoopis euroskeptilisem - euroskeptikud ja rahvuslased saavad 113 kohta, mida on rohkem kui eelmises koosseisus.

TALLINN, 27. mai — Sputnik. Euroopa Parlament tunnistas euroskeptikute tugevnemist, mida oligi oodata, leidis politoloog Vladimir Šapovalov raadio Sputnik eetris Euroopa Parlamendis kujunevat olukorda kommenteerides. 

Tütarlaps Euroopa Parlamendi peakorteri juures Brüsselis.
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Euroopa Parlamendi uus koosseis on hoopis euroskeptilisem. Euroskeptikud ja rahvuslased saavad parlamendis 113 kohta, mida on rohkem kui eelmises koosseisus, öeldakse Euroopa Parlamendi täpsustatud hinnangus, edastab RIA Novosti.

Teatatakse, et (Itaalia asepeaminister Matteo) Salvini Liiga, mis ühendab Euroopa skeptikuid Prantsusmaalt, Austriast, Belgiast, Itaaliast ja teistest riikidest, võib saada 57 kohta (eelmises koosseisus 37) ja Brexiti toetajad „Freedom Europe“-st võivad arvestada veel 56 mandaadiga (eelmises koosseisus 41). 

Euroopa Liidus on võimu võtmas selle hävitajad >>

Seni on lahtine, kas need jõud ühtse saadikuterühma moodustavad, arvestades, et Itaalia Viie tärni liikumise ja Brexiti toetajate saadikud jäävad teise fraktsiooni. Täpsustatud andmetel saavad Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsiooni saadikud veel 60 kohta (varem 76), Euroopa Liidu juhtiv Euroopa Rahvapartei saab 178 kohta, sotsiaaldemokraadid - 147 ja rohelised 70 mandaati. Euroopa Parlamendi valimiste osalus oli viimaste aastate suurim ja ületas 50%.

Euroopa Parlamendi valimised tähistavad ühiskonnas muutuste vektorit
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Sellised tulemused annavad hoobi praegusele Euroopa bürokraatiale, ütles Moskva Riikliku Pedagoogilise Ülikooli Ajaloo ja poliitika instituudi rektori asetäitja Vladimir Šapovalov raadio Sputnik eetris.

„Selline tulemus oli prognoositav - viimasel ajal tugevnesid euroskeptikute positsioonid pidevalt. Euroskeptilised erakonnad olid valimiste esirinnas mitmetes olulistes riikides, näiteks Itaalias, Prantsusmaal, hea tulemuse saavutasid nad ka Ühendkuningriigis ja Belgias. 

Kõik see näitab, et nende erakondade vaated on valijatele südamelähedased. Tegelikult on see üsna tõsine löök Euroopa bürokraatia ja euro-atlantlaste seisukohtade toetajate pihta. See ei tähenda mitte ainult euroskeptikute reitingu tõusu, vaid ka olukorda, kus varasem tsentristlik koalitsioon tõenäoliselt absoluutset enamust ei saa.

See aga tähendab, et olukord muutub veelgi ettearvamatumaks ja koalitsiooni puudumisel peavad EP juhid ühinema väikeste fraktsioonidega hetkekoalitsioonidesse. See raskendab tööd ja hajutab Euroopa Parlamendi töö tulemusi," ütles Vladimir Šapovalov. 

Tema arvates hõivavad Euroskeptikud tulevikus veelgi tugevama positsiooni. „Praegu ei ole euro-skeptikutel parlamendis veel enamust, kuid kui see suundumus jätkub, siis tulevikus nad tõenäoliselt selle saavad. See on üsna oluline tõend EL praeguse poliitika ekslikkuse ja Euroopa riikide kriitiliste meeleolude kasvu kohta.

Tõenäoliselt mõjutab selline tulemus parlamendivalimisi paljudes Euroopa riikides ning võib eeldada, et euroskeptikute seisukohad tugevnevad, mis võib tulevikus kaasa tuua üsna tõsiseid tagajärgi, sealhulgas EL lagunemise,“ leiab Vladimir Šapovalov.

 

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)

Samal teemal

Kahe päevaga on Euroopa Parlamendi valimistel hääletanud 53 780 valijat
Euroopa Parlamendi valimised tähistavad ühiskonnas muutuste vektorit
Mitteametlik: Lätist pääsevad Euroopa Parlamenti ka Ždanok ja Ušakov
EP valimised: Eesti elanikud olid aktiivsemad kui 2014. aastal
Tagid:
Euroopa Parlament, euroskeptik, EL, valimised

Peamised teemad