13:33 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Uudised
lühendatud link
8220

Ennetada majanduskriisi ja kaitsta Eesti venekeelset elanikkonda – sellised volitused andsid Eesti poliitikutele Euroopa Parlamendi valima tulnud Tallinna Lasnamäe linnaosa elanikud.

TALLINN, 26. mai — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Euroopa Parlamendi valimistele tulnud lasnamäelased arvavad, et Eesti peaks jääma Euroopa Liidu liikmeks, kuid oma arvamust tuleks Brüsselis avaldada palju valjemalt. Euroopa Parlamendi valimistepäeva, 26. mai pärastlõunal oli valijate vool Lasnamäe valimisjaoskondadesse pidev, kuid loiuvõitu. 

Tallinna Laagna gümnaasiumis asuva valimisjaoskonna (lisaks sellele käis Sputnik Eesti korrespondent ka Lindakivi kultuurikeskuses asuvas valimisjaoskonnas) töötaja märkis, et Euroopa Parlamendi valimised ei ole nii osavõturohked kui märtsikuised Riigikogu valimised ning valijate hulgas on ülekaalus vanemad inimesed.

Tallinlased: Euroopas tuleb seista oma huvide eest

Valija Sven Olters peab üsna madalat valimisaktiivsust seaduspäraseks, kuna erinevalt Euroopa saadikutest mõjutavad Riigikogu liikmed Eesti elanike igapäevaelu hoopis rohkem. Kuid Euroopa Parlamendi valimised on samuti olulised, leiab Olters ja hindab neid eelkõike majanduslikust vaatevinklist.

"Tähtis on, et Eestil oleksid head suhted Euroopaga. Olen ärimees ja majanduslik areng on minu jaoks esikohal. Eesti peaks jääma Euroopa Liidu sajaprotsendiliseks liikmeks: et riigipiir jääks avatuks, maksud poleks liialt kõrged, bürokraatia väheneks ning Euroopa riikidega seotud ekspordi- ja impordinäitajad ainult paraneksid," ütles Sven Olters.

Samas lisas Olters, on Eestil suur potentsiaal majanduskoostööks Venemaaga: "Ma tean, et Venemaa tahab Eestiga koostööd teha, näiteks IT- või disainivaldkonnas on meil palju asjatundlikke tegijaid ja soodsad hinnad." Eesti lahkumine Euroopa Liidust ja suhete parandamine üksnes Venemaaga oleks halb valik, mistõttu tuleb otsida kompromisse.

Избиратель Свен Ольтерс
© Sputnik / Денис Пастухов
Sven Olters

"Eesti poliitikute põhiliseks ülesandeks Euroopa Parlamendis on mitte lõhkuda sidemeid EL-iga ja ühtlasi kaitsta oma õigust normaalseks koostööks idanaabriga, kuigi seda pole kerge saavutada," ütleb Sven Olters.

"Majanduse edenemist" ootab oma Euroopa Parlamendi saadikukandidaadilt ka Inessa. "Välispoliitika on meil veidi vaeslapse rollis aga esmajoones tuleb mõelda majandusele, mis pole meil just heal järjel. Inflatsioon on tõusuteel. Tööandjad peaksid palku tõstma, ent ei suuda. Muret on tööhõivega, sealhulgas noorte seas, kuigi töövõimelist rahvast on vähe. Pole neid, kes pensionäridele väärika vanaduspõlve kindlustaksid," kurtis Inessa. Tema meelest on majanduse seis kehv kõikjal Eestis.

Избирательница Инесса
© Sputnik / Денис Пастухов
Inessa

Inessa leiab, et eurosaadikuil tuleb jõuda niikaugele, et Eestis tekiks suurtööstus. "Meil on ainult teenused, aga pelgalt teenustega kaugele ei purjeta. Tuleb luua tootmisettevõtteid. Jäädes EL liikmeks tuleb arendada ka majandussuhteid Venemaaga.

Omal ajal oli "okupeeritud Eestis" tubli tööstus, raha liikus. Ma ei näe põhjust Venemaad karta – see riik ei ole meile midagi halba teinud," ütles Inessa ja nentis, et Eesti eurosaadikud peavad Euroopas kõvema häälega oma riigi vajadustest rääkima, mitte pimesi Brüsseli juhiseid järgima.

Euroopa Parlamendi valimiste mandaadid Eestis on jagatud >>

Valija Vladimir Katunin toonitas samuti, et eurosaadikud peavad küll Euroopa Liidu ühtsetest reeglitest kinni pidama, kuid samas ei tohi unustada Eesti huvide eest hea seismist. "Ilma Euroopa Liiduta me elada ei saa, sest väike riik ei saa olla üksinda. Loomulikult sõltub Eestist Euroopa Parlamendis üsna vähe, seal otsustavad kõike Prantsusmaa või Saksamaa.

Владимир Катунин
© Sputnik / Денис Пастухов
Vladimir Katunin

Eesti esindajad võivad Euroopat veenda, et riik vajab töökohti, et tuleb parandada näiteks laste eest hoolitsemist. Meil on palju allpool vaesuspiiri virelevaid lapsi, eriti väljaspool pealinna.

Globaalses tähenduses on meil vaja mistahes diskrimineerimiseta sidusat ühiskonda. Ja muidugi on oluline hea seista rahu, mitte sõja eest," ütles Vladimir Katunin.

Kes kaitseb Eestis elavate venelaste õigusi

Tegelikult olid paljud Lasnamäe venekeelsed elanikud tulnud valimisjaoskonda andma oma häält kandidaadi poolt, kes nende arvates oleks Euroopas suuteline võitlema Eesti venekeelse elanikkonna õiguste eest.

Екатерина Николаева пришла на выборы с сыном Александром
© Sputnik / Денис Пастухов
Jekaterina Nikolajeva tuli valima koos pojaga.

Jekaterina Nikolajeva peab ebaõnnestunud lõimumist riigi üheks peamiseks probleemiks. "Ma soovin, et Eestis valitseks võrdsus. Mina olen kodanik, aga samasugused õigused peaksid olema ka halli passi omanikel. Eestis on vajadus venekeelse hariduse ning eestlaste ja venelaste võrdsete võimaluste järele töö leidmisel," ütles Nikolajeva.

"Tähtis on, et venelastesse suhtutaks Eestis lojaalselt ja eurosaadikud kaitseksid meie huve Euroopas. Isegi Eesti valitsus suhtub venekeelsesse vähemusse puhuti halvasti, näiteks tahetakse vene koolid sulgeda.

Нина Прудникова
© Sputnik / Денис Пастухов
Niina Prudnikova

Mul on vahel raske mõnda küsimust lahendada, kuna nõutakse ainult riigikeeles pöördumist," ütles eakas Lasnamäe elanik Niina Prudnikova nukralt ja lisas, et paljud Eesti poliitikud mõtlevad Euroopas ainult endale ning rahvas neid eriti ei huvita.

Noorema põlvkonna esindaja Maario seadis esiplaanile turvalisuse küsimuse, millega eurosaadikud peaksid tõsiselt tegelema. "Eesti peab sammuma Euroopa Liiduga käsikäes, kuid jääma seejuures turvaliseks elupaigaks, mitte lubama oma kodus näiteks terrorirünnakuid, nagu neid viimastel aastatel mitmes EL-i riigis on toimunud," väitis Maario.

Tähelepanuväärselt eeldasid peaaegu kõik, et kui Eesti saadikud on Euroopa Parlamendis aktiivsed, siis suudaksid nad isegi seitsmekesi oma seisukoha kuuldavaks teha.

Samal teemal

Europarlamendi valimised: kesk- ja reformierakondlased saavad kohti juurde, Isamaa kaotab
Euroopa Parlamendi valimised tähistavad ühiskonnas muutuste vektorit
EP valimised: Eesti elanikud olid aktiivsemad kui 2014. aastal
Tagid:
volitus, eestivenelased, EL, valimised

Peamised teemad