18:29 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Uudised
lühendatud link
12411

The National Interesti nägemus sõjategevusest Euroopas, kui USA lahkuks NATO-st.

TALLINN, 27. mai — Sputnik. Kui USA NATO-st lahkuks, ei suudaks Euroopa Venemaale sõjalises kokkupõrke korral vastupanu osutada, vahendab RIA Novosti National Interestis avaldatud Rahvusvahelise Strateegiliste Uuringute Instituudi materjali. 

Käsitletakse mõnd Venemaa väidetava kallaletungi stsenaariumi ühele alliansi riikidest. Neist ühe järgi "vallutab" Venemaa Leedu ja osa Poolast, mis sunnib NATOt tegutsema oma põhikirja kohaselt, mis näeb ette kollektiivset vastureaktsiooni kallaletungi korral ühele liikmesriikidest.

Eksperdid märgivad siiski, et sellise tõrjeoperatsiooniga "Vene vägede rünnakule" kaasneks hulk probleeme. Nii on alliansi vägesid Euroopas ainult ühe diviisi jagu ja isegi kiire mobilisatsiooni korral puhul on Põhja-Atlandi allianss ilma USA toetuseta suuteline Venemaale vastu panema ühe korpuse, samas kui arvulise ülekaalu saavutamiseks on tarvis nelja kaasaegsete tankide ja soomukitega relvastatud korpust.

Prantsusmaa tegi ettepaneku luua üleeuroopaline armee >>

Praegu on NATO-l vaid 20 lahingukõlbulikku brigaadi. Seega ei ole alliansil sündmuste sellise arengu korral piisavalt jõudu, nendib väljaanne. Lisaks napib Põhja-Atlandi alliansi maavägedel Euroopas lennuväge, millest piisab vaid lennuväebaaside, mitte aga väeüksuste ja teiste sõjaliste taristuobjektide kaitseks. 

National Interesti arvates tekib juba mõni päev pärast lahingutegevuse algus puudus laskemoonast, eriti "tarkadest pommidest", et sõdida samaaegselt Läänemerel, Mustal merel ja Vahemerel. Oma mõju avaldab droonide nappus ja aegunud luuresüsteemid. Ekspertide hinnanguil läheb vägede ümberrelvastamine ja aasaegse sõjatehnika soetamine ilma Ameerika Ühendriikide abita Euroopa Liidule maksma kokku 357 miljardit dollarit.

Kokkuvõtteks rõhutab väljaanne, et USA on kõige tähtsaim NATO liige ja Washingtoni abita ei ole Euroopa võimeline Venemaale "vastu seisma". Kui Ameerika Ühendriigid otsustaksid alliansist lahkuda, ei suudaks EL sellist kaotust korvata.

Samal teemal

Euroopa armee on müüt
Rüüstasid ära ja andsid NATO-le: Nõukogude armee pärand Baltimaades
Putin kommenteeris Macroni Euroopa-armee ideed
Suur Euroopa armee "kaitseks USA ja Venemaa eest": Putinile see meeldib
Tagid:
relvakonflikt, sõjaline, Euroopa, NATO, USA

Peamised teemad