01:02 20. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Uudised
lühendatud link
58 0 0

Läti ja Venemaa kahepoolsetes suhetes ei ole läbimurdeid oodata. Lätis ei saa teistsuguste vaadetega inimene võimule pääsedagi.

TALLINN, 30. mai — Sputnik. Egils Levits valiti Läti presidendiks. Venemaa riikliku humanitaarülikooli välisregioonide ja välispoliitika osakonna vanemteadur Vadim Truhhatšov selgitas raadios Sputnik, miks ei maksa Venemaa-Läti suhetes läbimurdeid oodata. 

Lätis valib presidendi parlament - Seim. Sellele ametikohale pretendeeris kolm kandidaati - Levits, riigi ombudsman Juris Jansons ja parlamendisaadik Didzis Šmits. Enamik Seimi saadikuid toetas Levits'i kandidatuuri. Praegune Läti president Raymond Veijonis otsustas teiseks ametiajaks mitte kandideerida.

1982. aastal lõpetas Levits Hamburgi Ülikooli õigusteaduskonna ja 1985. aastal samas sotsiaalteaduste ja filosoofia teaduskonna. Ta on olnud Läti suursaadik Saksamaal, Šveitsis, Austrias ja Ungaris, Seimi viienda kooseisu saadik, Läti justiitsminister ja Euroopa Inimõiguste Kohtu liige. Ta kandideeris presidendiks ka 2015. aastal. Levits räägib kriitiliselt Venemaa poliitikast, peab Moskva vastu suunatud sanktsioone õigustatuks ja toetab vene koolide sulgemist vabariigis. 

Ajalooteaduste kandidaat Vadim Truhhatšov, märkis raadio Sputniku saates, et teistsuguste poliitiliste vaadetega inimene polekski Läti presidendiks saanud. Tema arvates ei maksa riikide kahepoolsetes suhetes läbimurdeid oodata.

"Läti kurssi ei määra president, tema roll on väike. Kõike määrab Seimi enamusele tuginev valitsus. Seal on aga enamuses "paadunud" kangekaelsed natsionalistid-russofoobid, nii et russofoobiast on saanud tänapäeva Läti riigi alus. Ja see kursus jätkub vähemalt lähiaastatel. Jätkub täpselt samas ulatuses nagu seni. Vaevalt, et sealt midagi head tulemas on. Vene-Läti suhetes läbimurdeid oodata ei ole. Vastupidi, oodata on nende halvenemist, sest vene keelt kõnelev elanikkond on Lätis surve all," ütles Vadim Truhhatšov.

Mitteametlik: Lätist pääsevad Euroopa Parlamenti ka Ždanok ja Ušakov >>

Ta põhjendas oma seisukohta: "Arvestades, et ta (Levits – toim.) sai enamuse Seimis, kus domineerivad radikaalsed natsionalistlikud russofoobid, rahuldab ta neid. Ta võib olla vähem radikaalne, kuid Läti poliitikas ei saa teistsuguste vaadetega inimene võimule pääseda. Isegi kui ta sellise kursiga nõus ei ole, on ta sunnitud teatud mängureegleid järgima," arvab ekspert.

Samal teemal

Läti tahab teada, kus tema kodanike telefonid ööbivad
Läti SS-leegionärid kui sangata kohver
Zahharova: Läti Seim irvitab oma riigi vabastajate üle
Läti läheb kaasa Eesti otsusega langetada alkoholiaktsiisi
Tagid:
parlament, russofoobia, president, Läti

Peamised teemad