08:08 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
62 0 0

Venemaa tuletas Jaapanile meelde oma ettepanekut viisavabaduse kehtestamiseks. Kas Tokyo selle ettepanekuga nõustub, arutlesid eksperdid raadio Sputnik eetris.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Venemaa tuletas Jaapanile meelde oma ammust ettepanekut minna üle täielikule viisavabadusele. Venemaa välisminister Sergei Lavrov märkis pärast kohtumist Jaapani kolleegi Taro Konoga, et Venemaa president Vladimir Putin tegi algatuse viisavaba liikumise võimaldamiseks Venemaa Sahhalini oblasti ja Jaapani Hokkaido prefektuuri elanikele, edastab raadio Sputnik

Venemaa president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzō Abe
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Me tuletasime täna meelde Venemaa ammust ettepanekut minna Venemaa ja Jaapani vahel üle viisavabadusele, alustades äri- ja turismireisidest," ütles Lavrov. Minister väljendas lootust, et riikidevaheline dialoog jätkub.

Poliitikateaduste kandidaat, Venemaa sotsioloogiliste uuringute instituudi ekspert Andrei Gubin usub, et viisade kaotamine oleks väga asjakohane samm. "Ma arvan, et aeg selleks on juba ammu küps, sest meie riikide usaldus on piisavalt kõrge ja suhted heas seisus. Küsimus on juba ammu lüps ja vajaks lahendamist. Seda enam, et töö viisade kaotamiseks ja lühiajaliste külastuste hõlbustamiseks on käimas.

Jaapanis loobuti Kuriilide puhul väljendist "ebaseaduslikult okupeeritud >>

Ainus asi, mida me ei tahaks Jaapani poolelt näha, on selle küsimuse sidumine territoriaalsete probleemide või mõne muu poliitilise aspektiga. Tahaks töötada viisade kaotamise küsimusega eraldi meie riikide ühisest poliitilisest päevakorrast. Ma arvan, et Jaapani pool võib sellega nõustuda ja mitte rikkuda üldmuljet sellisest heast žestist," ütles Andrei Gubin raadio Sputnik eetris. 

Moskva riikliku rahvusvaheliste suhete instituudi idamaade õppetooli juhataja Dmitri Streltsov nii optimistlik ei ole. "Ma ei usu, et viisad lähitulevikus tühistatakse, sest see oleks liiga radikaalne samm. Ma räägin Jaapani seisukohast, mis on sisserändealaste õigusaktide liberaliseerimise suhtes väga ettevaatlik ning väga ettevaatlik kõige suhtes, mis on seotud Venemaaga.

Ometi protsess selles suunas liigub ja nüüd on juba olemas mitmekordsed pikaajalised viisad, kolmeks aastaks, väljastatakse ka tööviisasid. Viisa väljastamise tähtaegu on lühendatud - viisa saab nüüd kolme päevaga, varem kulus selleks kaks nädalat. Protsess on käimas, kuid kas see juba lähitulevikus teoks saab, on mul raske hinnata. Mulle tundub siiski, et hinnangutes tasuks olla ettevaatlik," ütles Dmitri Streltsov raadios Sputnik.

Jaapanis toimus "Surematu polgu" üritus >>

Tokios toimub "2+2" formaadis välis- ja kaitseministrite kohtumine, kus Venemaad esindavad Sergei Lavrov ja kaitseminister Sergei Šoigu, Jaapanit - Taro Kono ja Jaapani kaitseminister Takeshi Iwai. Pooled arutavad kahepoolse koostöö ja rahvusvahelise olukorra tähtsaid küsimusi.

Samal teemal

Diplomaatiline skandaal: Jaapan ja Lõuna-Korea ei suutnud omavahel magustoitu jagada
Kaljulaid: Jaapan ja Eesti jagavad kirge digiilma vastu
Jaapan kaotas ööpäevaga rohkem kui ainult Kuriilid
Jaapan kavatseb Venemaalt Kuriilide eest hüvitise nõudmisest loobuda

Peamised teemad