21:07 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Uudised
lühendatud link
12910

Eesti peamiseks kandidaadiks järgmisele Euroopa Komisjoni voliniku ametikohale on endine minister Kadri Simson, kuid ametlikult ei ole teda veel Brüsselile esitatud. Euroopa Liidus aga räägitakse taas vajadusest volinike arvu vähendada.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik Aleksei Toom. Eestil on raskusi riigile uue esindaja leidmisega EL "valitsusse" - Euroopa Komisjoni. Valitsuse kuluaarides räägitakse üsna kindlalt endisest ministrist Kadri Simsonist kui peamisest volinikukandidaadist, kuid tema nime ei ole Brüsselile veel ametlikult teatatud. Samal ajal räägib praegune komisjoni juht Jean-Claude Juncker, et kõigile volinikele ei pruugi Brüsselis tööd jätkuda. 

Kehtivad ELi õigusaktid eeldavad Euroopa Komisjoni moodustamist liikmesriikide esitatud kandidaatide poolt, see tähendab, et see peaks koosnema 27 volinikust (kui mitte lugeda Ühendkuningriigi eeldatavat lahkumist EList 31. oktoobriks), keda juhib president, kelle nimetab Euroopa Liidu Nõukogu juuni lõpus ja kinnitab Euroopa Parlament, nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud. 

Seni esindas väikest Balti riiki EL "valitsuses" endine peaminister Andrus Ansip, kes kureeris ühtse digitaalse turu küsimusi, kuid teadaolevalt hiljutistel Euroopa Parlamendi valimistel eurosaadikuks valitud Ansip enam Euroopa Komisjoni volinikuna ei jätka.

Кадри Симсон
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kadri Simson

Uueks volinikuks, kelle kohustused on seni teadmata (nende jaotus erinevate ELi riikide esindajate vahel on omaette peavalu), saab tõenäoliselt Keskerakonna liige ja endine majandusminister Kadri Simson, kes räägib võõrkeeli ja kellel on üsna tugev iseloom. 

Tema nimi kõlab Tallinnas sagedamini kui ühegi teiste poliitiku oma, kuid teda ei ole veel ametlikult Eesti Euroopa voliniku kandidaadiks nimetatud. Simsoni nimetamist lihtsustab asjaolu, et ta on naine.

Brüssel on Euroopa pealinnadele korduvalt selgitanud, et EL vajab võtmepositsioonidel rohkem õrnema soo esindajaid. Samal ajal, nagu teada, on Tallinnas ka teisi poliitikuid, kes sooviksid Brüsselisse volinikuks minna.

Junker soovitab Euroopale volinike arvu vähendada

Samal ajal on Euroopa üks kõrgemaid, kui mitte kõige kõrgem Euroopa Liidu ametnik, Euroopa Komisjoni president luksemburglane Jean-Claude Juncker väljendanud arvamust, et hea oleks volinike arvu vähendada, sest volinikutööd kõigile 27 inimesele Brüsselis ei jätku. 

Председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Jean-Claude Juncker

Liidu liikmesriigid võiksid esineda sellekohase algatusega ja kindlasti ei tohiks nad valida oma volinikke poliitikute hulgast, kes on juba valitud Euroopa Parlamendi liikmeteks. 

"Ma olen korduvalt üles kutsunud volinike arvu vähendama. Lihtsalt pole nii palju tööd, et koormata terve tööpäeva jooksul 28 volinikku," ütles Juncker intervjuus Saksa Bild am Sontagile 2. Juunil, "Seepärast korraldasin ma Euroopa Komisjoni ümber, nimetasin asepresidendid ja vähendasin oluliselt portfellide arvu. Minu järeltulija peab tarvitusele võtma sarnased meetmed, kui liidu riigid ei suuda kokku leppida volinike arvu vähendamises." 

Euroopa Parlamendi valimised: 2019. aasta oodatud üllatused >>

Väärib märkimist, et Eesti ega ükski teine ​​ELi riik ei ole seni väljendanud kavatsust loobuda oma õigusest olla esindatud Euroopa Komisjonis. Ja vaevalt, et üks või mitu Euroopa pealinna sellise algatuse teevad, kuigi ELi valitsuse "ülespuhutud koosseisudest" räägivad paljud poliitikud.

Manfred Weber ei pruugi uueks presidendiks saada

Mis puutub Euroopa Komisjoni uut presidenti, siis, nagu ütles Jean-Claude Juncker oma iseloomuliku huumoriga Saksa Bild am Sonntagile, peaks ta "oskama kuulata, peaks väga hästi tundma kõiki EL liikmesriike või vastasel korral ei kuule ta massides toimuvat, ta peaks samuti suutma vähe magada, kuid samal ajal hästi välja magada." 

Манфред Вебер
© REUTERS / FABIAN BIMMER
Manfred Weber

Saksa ajakirjaniku kavalale küsimusele, kas peamine kandidaat Euroopa Komisjoni juhiks, Saksamaa esitatav paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei juht Manfred Weber vastab nendele omadustele, vastas praegune president Juncker, et ta "oskab inimesi kuulata ja tal on piisavalt teadmisi." Küsimusele Weberi vastavuse kohta teistele kriteeriumitele, mida Junckeri arvates sellel ametikohal olevalt inimeselt eeldatakse, jättis Euroopa Liidu täitevvõimu lahkuv juht diplomaatiliselt vastamata.

EP valmistas ette resolutsiooni Nord Stream 2 peatamiseks >>

"On mitmeid teisi kandidaate, mistõttu pole mõtet pidada neist ühtegi oma lemmikuks, kuid nagu Manfred Weber, olen ka mina Euroopa Rahvapartei liige, mis on suurim fraktsioon (Euroopa Parlamendis - toim.), nii et oleks igati loogiline, kui temast uus president saaks," lisas Jean-Claude Juncker. Tema arvates võiks edukaks Euroopa Komisjoni juhiks saada ka Margret Vestager ja Franz Timmermans.

Samal teemal

Euroopa Komisjon vastas Itaalia ähvardusele
Euroopa Komisjon kahtlustab Saksa autotoojaid kartellileppes
Euroopa Komisjon ärgitab lõpetama "kuldviisade" süsteemi
Juncker on kindel Brexiti-leppe sünnis hiljemalt novembris
Tagid:
Jean-Claude Juncker, Euroopa Komisjon, EL

Peamised teemad