04:25 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Uudised
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
60 0 0

Euroopa Liit loodab, et Venemaa täidab viivitamatult Rahvusvahelise Mereõiguse Kohtu otsuse ja vabastab Mustal merel kinni peetud Ukraina meremehed ning laevad.

TALLINN, 4. juuni — Sputnik. Mai lõpul langetas ÜRO Rahvusvaheline Mereõiguse Kohus otsuse, millega kohustatakse Venemaad vabastama Ukraina sõjalaevad ja meremehed, kes peeti kinni Kertši väinas Venemaa riigipiiri rikkumise eest. Samal ajal ei pidanud kohus vajalikuks, et Moskva lõpetaks meremeeste suhtes algatatud kriminaalasja, teatas RIA Novosti

Ukraina mereväe kinnipeetud alused Kertšis.
© Фото : Пресс-служба пограничного управления ФСБ РФ по Республике Крым

Lisaks otsustas kohus, et Venemaa ja Ukraina peavad hiljemalt 25. juuniks esitama aruanded Kertši väinas toimunud sündmuste kohta. Varem teatas Vene pool, et ta ei osale kohtuistungil, kuna kohtul ei ole pädevust Ukraina hagi menetleda.

"25. mail tegi Rahvusvaheline Mereõiguse Kohus otsuse kolme Ukraina merelaevastiku aluse kinnipidamise kohta 25. novembri vahejuhtumi tõttu. See kohustab Venemaad ... viivitamatult vabastama 24 kinni peetud Ukraina sõjaväelast ja lubama neil Ukrainasse tagasi pöörduda, vabastama ja tagastama Ukraina laevad ning kutsub mõlemaid pooli üles hoiduma igasugusest tegevusest, mis võib vaidluse lahendamist teravdada või pikendada," ütles RIA Novosti allikas. Tema sõnul on rahvusvaheliste kohtute otsuste austamine normidel põhineva rahvusvahelise korra põhialus.

lisas ametnik.

25. novembril rikkusid kolm Ukraina mereväe laeva Venemaa riigipiiri, sisenesid Venemaa territoriaalmere ajutiselt suletud piirkonda ja suundusid Mustast merest Kertši väina. Nad manööverdasid ohtlikult ega reageerinud Venemaa ametivõimude seaduslikele nõudmistele.

"Kiiremini, rohkem, tugevamalt": NATO panustab Musta mere militariseerimisele >>

Laevad 22 meremehe ja kahe SBU töötajaga pardal peeti kinni, kellest kolm said haavata. Nad viidi haiglasse ja said meditsiinilist abi, nende elu polnud ohus. Kinnipeetute suhtes algatati kriminaalasi riigipiiri ebaseadusliku ületamise kohta. 

Venemaa president Vladimir Putin nimetas Musta mere vahejuhtumit provokatsiooniks, märkides, et Venemaa piiri rikkunud Ukraina laevade meeskonnaliikmete hulgas oli kaks Ukraina julgeolekuteenistuse ohvitseri, kes tegelikult seda erioperatsiooni juhtisid. Putin rõhutas, et Venemaa piirivalvurid täitsid oma ülesandeid riigipiiri kaitsmisel.

Venemaa Välisministeerium märkis Rahvusvahelise Mereõiguse Kohtu otsust kommenteerides, et võimalus lahendada Kertši väina vahejuhtum ÜRO 1982. aasta mereõiguse konventsiooni kohaselt on välistatud.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)

Samal teemal

Ameerika luurelennud Kertši väinas
Miks Ukraina Kertši väinas Venemaad provotseeris
USA võttis vastu Venemaa tegevust Kertši väinas hukka mõistva resolutsiooni
Eesti valitsus toetab Ukraina provokatsiooni Mustal merel
Putin kommenteeris vahejuhtumit Mustal merel
Tagid:
kohtuotsus, ÜRO mereõiguse konventsioon, konflikt, Ukraina, Kertši väin

Peamised teemad