10:18 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Uudised
lühendatud link
71 0 0

Miks peaks Eesti riik teadusesse rohkem investeerima, selgitas portaalile Sputnik Eesti kõrgkoolide ametiühingute liidu Universitas juhataja, tehnikaülikooli TalTech teadlane ja õppejõud Vladimir Viies.

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. Vestlus Viiesega toimus Tallinna ülikoolide hoiatusstreigi ajal, mida toetasid aktiivselt paljude Tallinna kõrgkoolide õppejõud, üliõpilased ning teadlased. Osalejate peamine nõudmine oli sundida Eesti ametivõime täitma oma lubadust suurendada Eesti teaduse rahastamist 1%-ni SKT-st - uus valitsus ei leidnud selleks vahendeid. 

Oma kommentaaris Sputnik Eestile märkis Viies, et õppejõudude nõue toetada teaduse rahastamist on täiesti loogiline - teadus ja kõrgharidus on lahutamatult seotud. Teadlased tegelevad enamasti ka õppetööga ja õppejõud osalevad omakorda sageli paralleelselt ka teadustegevuses. Kui teaduse rahastamine väheneb, väheneb ka õppetöö rahastamine. Eesti kõrgkoolide rahastamine ei ole kasvanud juba 10 aastat.

Vladimir Viies ütles, et suurendada tuleks nii akadeemilise personali palka vähemalt 30%, kui ka teadusprojektide üldist rahastamist. Eesti saab Euroopa Liidult raha teadusprojektidele, kuid ei saa rahastada neid projekte, mis on ainult Eesti, mitte EL huvides tervikuna. See tähendab, et kohalike haridusasutuste väiksemate projektidele on rahastust raske leida. 

Владимир Вийес
© Sputnik / Вадим Анцупов
TalTechi teadlane ja õppejõud Vladimir Viies

"Teadlased kulutavad oma aega Euroopa projektide kirjutamisele, et saada vähemalt Euroopa raha, kuid EL projektid ei ole kaugeltki alati seotud meie riigi huvidega, sest meil on Euroopa Liiduga võrreldes palju erinevaid teemasid," lisas Viies, "seepärast peab Eesti riik ise rahastama oma teadust hoopis suuremas mahus."

Küünlad ja lilled kadunukese mälestuseks: Tallinnas maetakse Eesti teadust >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 19. detsembril 2018 allkirjastasid erakondade juhid, haridusasutuste esindajad, teadlased ja suurettevõtted presidendi residentsis teadustegevuse ja innovatsiooni arendamise ühiskondliku kokkuleppe milles pooled lubasid toetada teadustegevuse riikliku rahastamise suurendamist kuni 1% -ni SKTst.

Kuigi teaduse rahastamist 1% ulatuses SKTst käsitlev punkt võeti ka Keskerakonna, Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Erakonna Isamaa koalitsioonilepingusse, loobusid nad sellest eelarvestrateegia koostamisel.

Samal teemal

Eesti tahab lihtsustada teaduse rahastamise süsteemi
Teadlased tulid teaduse toetuseks tänavatele
Valitsus kiitis heaks riigi uue eelarvestrateegia
Teadlane: Eesti valitsus teeb strateegilise vea
Tagid:
eelarvestrateegia, koalitsioonileping, rahastamine, kõrgharidus, teadus

Peamised teemad