08:45 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks (7)
78 0 0

Reeglite kohaselt peab ÜRO Julgeolekunõukogu liikme kandidaat valituks osutumiseks koguma vähemalt kaks kolmandikku istungil osalevate delegaatide häältest.

TALLINN, 7. juuni — Sputnik. Reedel toimus New Yorgis ÜRO peaassambleel salajane hääletus, mille alusel valiti aastateks 2020-2021 ÜRO julgeolekunõukogusse viis mitte-alalist liiget. Eesti kandideeris ÜRO julgeolekunõukokku Ida-Euroopa grupis koos Rumeeniaga, edastas ERR

Politoloog: Eesti kuulumine ÜRO Julgeolekunõukogusse Venemaad ei üllata >>

Esimeses voorus kogus Eesti 111 ja Rumeenia 78 häält, seega selgus saabub kõige varem teises voorus. Kummalisel kombel said ühe poolthääle ka Läti ja Gruusia, kes pole isegi kandideerimas.

Tegemist on harukordse hääletusega, kus on kohal kõik 193 liikmesriiki. Vietnam, Tuneesia ja Niger said kõik rohkem kui 190 häält ning osutusid valituks. 181 häälega osutus valituks ka Saint Vincent ja Grenadiinid.

ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks saades võtab Eesti teatepulga üle Poolalt ja hakkab alati hääletama Moskva vastu, arvab Süsteemianalüüsi- ja Prognoosikeskuse president Rostislav Ištšenko. Ta tuletas meelde, et ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalisel liikmel on samad õigused kui alalisel, välja arvatud vetoõigus.

Ida-Euroopast valitakse üks mittealaline liige. Üldiselt lepitakse kandidatuuris kokku varem ja valimised on Ištšenko sõnul pelk formaalsus.

"Mis puutub konkreetselt Eestisse, siis kui temast saab ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaline liige, saab sellest tema jaoks täielik välispoliitiline edusamm," ütles politoloog kommentaaris Sputnik Eestile. Ta lisas, et riigi juhtkond saab seda sündmust kasutada ka enesereklaamiks.

"Kuid, nagu näitab praktika, isegi kõige suuremad rahvusvahelised võidud või kaotused ei asenda elanikkonnale sisepoliitilisi edusamme või läbikukkumisi, sest peamine, mis inimestele muret teeb, on elatustase," ütles Ištšenko.

Politoloogi arvates saab Venemaa suurepäraselt aru, et Eesti valimine tähendab seda, et enamikus küsimustes hääletab ta alati Moskva vastu.

Reeglite kohaselt peab ÜRO Julgeolekunõukogu liikme kandidaat valituks osutumiseks koguma vähemalt kaks kolmandikku istungil osalevate delegaatide häältest. Julgeolekunõukogu uute mittealaliste liikmete valimiste hääletus on salajane.

ÜRO Julgeolekunõukogus on esindatud kokku 15 riiki - 5 alalist ja 10 mittealalist liiget. 2019. aasta juuli lõpul vahetavad uued Julgeolekunõukogu mittealalised liikmed välja Poola, Peruu, Ekvatoriaal-Guinea, Kuveidi ja Côte d'Ivoire. Lõuna-Aafrika, Dominikaani Vabariigi, Belgia, Indoneesia ja Saksamaa volitused lõpevad 2020. aasta lõpul.

Teema:
Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks (7)

Samal teemal

Ekspert: ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon Süüria suhtes vastab kõigi poolte huvidele
Julgeolekunõukogu toetas Guterresi ÜRO järgmise juhina
ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb Süüria asjus
ÜRO Julgeolekunõukogu hääletab Alepposse vaatlejate saatmise üle
Tagid:
New York, Rumeenia, hääletus, Eesti, ÜRO Julgeolekunõukogu

Peamised teemad