01:58 20. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Uudised
lühendatud link
104 0 0

Venemaa teeneline lahingulendur, tehnikateaduste kandidaat Vladimir Popov rääkis raadio Sputnikule probleemidest USA uusima lennukikandja võimalikest mitteühildumise põhjustest hävitajaga F-35.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. USA Kongress võib keelata uusima lennukikandja CVN-79 John F. Kennedy kasutamise, kirjutab The Drive. Portaali teatel on see tingitud asjaolust, et viienda põlvkonna F-35C hävitajad ei ühildu selle laeva elektromagnetilise katapuldi ja aerofinisheri praeguste versioonidega, mistõttu nad ei suuda John F. Kennedy'lt õhku tõusta ega maanduda. Lisaks usuvad projekti vastased, et lennukikandja ei suuda täita lahingufunktsioone. 

Testide käigus suutsid lennukikandjalt õhku tõusta ainult F/A-18 Super Hornet ja EA-19G Growler tüüpi lennukid, märgib The Drive.

CVN-79 John F. Kennedy kuulub projekti "Ford". Selle projekti esimene lennukikandja CVN-78 Gerald R. Ford läks Washingtonile maksma rekordilised 12,9 miljardit dollarit.

Laevale pandi alus 2009. aastal ja anti üle laevastikule 2017. aastal. Kokku kavatses Pentagon ehitada kümme kuni kaksteist selle klassi laeva. USA järgmise aasta kaitse-eelarve eelnõus on punkt selle klassi lennukikandjate ehitamise võimaliku peatamise kohta, kuni nende sobivus F-35C-le pole kinnitust leidnud. 

Valus Süüria õppetund lennukikandjal "Admiral Kuznetsov" >>

Ajakirja Aviapanorama peatoimetaja asetäitja, Venemaa teeneline lahingulendur, tehnikateaduste kandidaat, kindralmajor Vladimir Popov selgitas raadios Sputnik, miks olemasolevad süsteemid ei suuda F-35 vajaliku stardikiiruseni kiirendada.

Lockheed Martin F-35.
© AFP 2019 / ADRIAN DENNIS

"Ilmselt on see tingitud nii uute F-35 hävitajate kui ka laeva enda iseärasustest. Kusagil ei pandud mitteühildumist tähele.

Arvestati vaid nende lennukite võimetega, mis saavad õhku tõusta kiirendatud stardiga, peaaegu vertikaalselt - see on üks asi, kui aga stardijooksuga ja trampliini pole – hoopis midagi muud.

Näiteks meie (Venemaa – toim.) lennukikandjal "Admiral Kuznetsov" on trampliinisüsteem, mis hõlbustab lennuki starti ega anna täiendavat tõstekiirust. Muudetava düüsiga lennukitega saab seda teha.

Ekspert kommenteeris Venemaa ähvardamist lennukikandjatega >>

Ameeriklased töötasid välja teistsuguse tehnoloogia, nemad on selles asjas "moeloojad". Aga miski ei klappinud. Lisaks F-35 hävitaja ise... Seda toodetakse kolmes versioonis, kuigi pidi algselt olema multifunktsionaalne. Lennuki omadused viitavad sellele, et midagi ei toimi nii nagu kavatsetud. Võimalik, et kõik need probleemid ei lubagi laeva ja lennukit ühildada," ütles Vladimir Popov.

Samal teemal

Lahinguvalve ristlejal „Admiral Kuznetsov“ Süürias
Milleks aeti F-35 hävitajad "Venemaa ukse alla"
Su-57 maksab 2,5 korda vähem kui F-35
F-35 võib USA ja Suurbritannia tülli ajada
Tagid:
lennukikandja, USA

Peamised teemad