06:46 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Uudised
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
104610

Tšernobõli tuumaelektrijaama õnnetusest kirjutanud Vladimir Gubarevi esmamuljeid Ameerika-Briti telesarjast "Chernobyl".

TALLINN, 10. juuni - Sputnik. Johan Rencki lavastatud mini-seriaal "Chernobyl" lööb kõiki populaarsusrekordeid ning publiku arvu poolest möödus film tuumaelektrijaama katastroofist isegi "Troonide mängu" viimasest hooajast. 

Kui tõepärane on "Chernobyl", otsustas Sputnik Eesti küsida kirjanik ja ajakirjanik Vladimir Gubarevilt. 1986. aastal külastas ta korduvalt õnnetuspaika ja oli paljude filmis kirjeldatud sündmuste otseseks tunnistajaks.

Samal ajal kirjutas Gubarev dokumentaalnäidendi "Sarkofaag".

Üle piiri ja tagasi

Vladimir Stepanovitš, kuivõrd sarjas nähtu tõele vastab?

Ma vastaksin nii: reaalsus on üks asi, kino aga hoopis midagi muud.

Драматург и телеведущий Владимир Губарев
© Sputnik / Владимир Федоренко
Dramaturg ja telesaatejuht Vladimir Gubarev

Igapäevaelu ja faktoloogia seisukohast õnnestus mõned episoodid väga tõhusalt ja isegi õigesti taastada. Kuid mis puudutab inimestega töötamist, filmis näidatud juhtimisprotsesse, siis on tulemuseks tüüpiline ameerika mõttetus. Umbes sama, kui näidata orbiidile oleva jaama Mir kosmonaudi peakattena läki-läkit (Filmis Harmagedoon- Toim.). 

Kas see tähendab, et mitte midagi ei saa uskuda?

Miks mitte? Paljud detailid on hästi kujutatud. Näiteks tulekahju kustutamine. Tõsi, nii nagu filmis, töötavad Ameerika tuletõrjujad, mitte meie omad. Peaaegu dokumentaalselt on tehtud haiglakaadrid. 

Tšernobõli AEJ avarii likvideerijad said toetust >>

Küll aga on sealgi on suur apsakas – väide, nagu olnuks viie rubla eest võimalik minna kuuendasse, salastatud kliinikusse. Kui seda meditsiiniasutust likvideeritud poleks, lagistaks personal praegu naerda. Samal ajal on mõned elulood väga täpsed.

Ja milliseid hetki ei tasuks tõe pähe võtta?

Ei ole mõtet uskuda näiteks seda totrat stseeni, kus alasti kaevurid ümber reaktori jooksevad. Ma saan aru, et filmitegijad üritasid sellise ilmse väljamõeldisega publikut lõbustada ja kaasa haarata.

"Sellised moonutused on üldiselt dekoratiivsed, kahjutud valed - vaatajate tähelepanu püüdmiseks.

Kas oli ka olulisemaid momente?

Ei olnud. Võin seda kindlusega väita. Minu Tšernobõli sündmustest rääkiv näidend "Sarkofaag" sai tuntuks kogu maailmas. Mina ise käisin temaga Jaapanis, Euroopas, Ameerikas ega tundnud kusagil vaenu, vaid kaastunnet. Inimesed tundsid, et Tšernobõl on meie ühine katastroof. Loomulikult võivad lurjused selle üle kahjurõõmu tunda. Õnneks ei koosne maailm ainuüksi sellistest inimestest.

Suur tragöödia nõuab suurt filmi

Miks ilmus film selle aja sündmustest alles nüüd?

Oli mitmeid katseid luua kinematograafilisi teoseid. Kõik nad kukkusid läbi. Tšernobõli tragöödiat ei suutnud keegi täielikult taasesitada ja seda ühel lihtsal põhjusel - suur tragöödia nõuab suurt kirjandust ja suurt kino. 

Me peame tõeliselt aru saama, kui sügavad olid protsessid, mis said alguse Tšernobõlis ja mille tagajärjed kogu inimkonda mõjutasid. 

Fukushima sündmused kinnitasid, et seda uut teed ei ole veel täielikult lahti mõtestatud. Kuid inimesed peavad mõistma, et tsivilisatsioon on nüüdseks erinev. Seetõttu äratas ka film nii suurt huvi.

Miks ei tehtud Venemaal ja endises Nõukogude Liidus Tšernobõli teemal korralikke filme?

Oli palju häid dokumentaalfilme. Kuid kunstilisi tõepoolest ei olnud. Tšernobõl osutus meist ootamatult kaugeks. Venemaal otsustati: see oli Ukrainas, olgu see nende probleem.

Riik hakkab toetama ka mittekodanikest Tšernobõli likvidaatoreid >>

Olukord jõudis niikaugele, et õnnetuse 25. aastapäevale pühendatud mälestusüritusel Kiievis esindas meie riiki tragöödiaga samavanune neiu, mis oli täiesti naeruväärne.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Balti keti nõrk lüli - Valgevene AEJ
Vladimir Gubarev: eksperimendid tuumakütusega võivad viia Tšernobõli kordumiseni
Venemaa jätab Rootsi odava energiata, järgnevad Saksamaa ja Ühendkuningriik
Tagid:
tuumajaam, seriaal, katastroof, Tšernobõl

Peamised teemad