06:34 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
57 0 0

EL justiitsministrite kohtumisel väljendasid Eesti, Läti ja Poola Vilniusele toetust Venemaal algatatud kriminaalasjas Leedu kohtunike ja prokuröride vastu. Eesti esines lisaks ka Venemaa õiguste taastamise vastu ENPA-s.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa) ütles EL justiitsministrite kohtumisel Luxembourgis, et Venemaale ei tohi Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA) hääleõigust tagastada, sest ta ei järgi rahvusvahelise õiguse norme, teatas Eesti Justiitsministeerium. 

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Евгений Одиноков

Kohtumise ajal väljendasid Eesti, Läti ja Poola ministrid toetust Leedule Venemaal, mis Leedu kohtunike ja prokuröride vastu algatatud kriminaalasjas.

Leedu teatas Euroopa Liidu justiitsministritele ja Euroopa Komisjonile Venemaa Uurimiskomisjoni poolt kriminaalmenetluse algatamisest Leedu kohtunike ja prokuröride suhtes, kes olid seotud kohtuasjaga, milles endise Nõukogude Liidu ja nüüdse Venemaa kodanikud mõisteti süüdi osalemises 1991. aasta 13. jaanuari sündmustes.

Mille eest Leedu kohtunike üle kohut mõistetakse

2019. aasta aprillis alustas Venemaa Uurimiskomitee kriminaalmenetlust Vilniuse ringkonnakohtu kohtunike suhtes, kes 1991. aasta jaanuarisündmuste kohtuasjas mõistmise venelastele teadlikult ebaõiglased karistused.

Venemaa Uurimiskomitee uurijad tegid kindlaks, et käesoleva aasta märtsis mõistsid Vilniuse ringkonnakohtu kohtunikud Ainora Kornelija Macevicienė, Arturas Šumskas, Virginija Pakalnyte-Tamošiunaite ja Aiva Survilienė 4 kuni 14 aastased vangistused Dmitri Jazovile, Mihhail Golovatovile, Vladislav Švedile, Juri Melile, Gennadi Ivanovile ja teistele Vene Föderatsiooni kodanikele, kes olevat süüdi 1991. aasta jaanuaris Vilniuses toime pandud inimsusevastastes ja sõjakuritegudes. 

Uurimiskomitee leiab, et karistuse määramisel olid kohtunikud teadlikud esitatud süüdistuste alusetusest, 1991. aasta jaanuari sündmuste tegelikest asjaoludest, samuti NSV Liidu relvajõudude endiste sõjaväelaste, õiguskaitseametnike ja Kommunistliku partei liikmete kriminaalsest tagakiusamisest ja rikkusid sellega rahvusvahelise õiguse norme ja põhimõtteid.

Ukrainlased ja baltimaalased närivad küüsi - Puškov Venemaa osalemisest ENPAs >>

Uurimiskomitees rõhutati, et 1991. aastal kuulus Leedu NSV Nõukogude Liidu koosseisu ja sõjavägi "täitis kooskõlas kehtivate seadusega tegutsedes oma kohustusi."

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Venemaa delegatsioon jäeti 2015. aasta jaanuaris Krimmi taasühinemise tõttu Venemaaga Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees ilma hääleõigusest.

Kõik katsed delegatsiooni õigusi taastada ebaõnnestusid russofoobsete riikide, sealhulgas Eesti delegatsiooni vastuseisu tõttu. Alates 2017. aastast lõpetas Venemaa organisatsioonile enam kui 32 miljoni euro suuruse liikmemaksu tasumise. 

Käesoleva aasta mais kiitis Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee heaks ENPA soovitused kaotada kõik Venemaa delegatsioonile kehtestatud piirangud. Mõne aja pärast kiitis resolutsiooniprojekti heaks ka ENPA protseduurikomitee. Dokumendi üle hääletamine Assamblee täiskogul peaks toimuma 24. juunil.

Kaljulaid kritiseeris otsust taastada Venemaa õigused EN-is >>

Venemaale ENPA-s kõigi õiguste tagastamise perspektiiv põhjustas Eestis ja Leedus negatiivse reaktsiooni. Eesti president Kersti Kaljulaidi sõnul on Venemaa delegatsiooni tagasipöördumine võimalik alles pärast "Venemaa käitumise muutumist Ukrainas ja Gruusias".

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

ENPA-s saadi aru, et Venemaa suhtes on tehtud "suur viga"
Russofoobide põrumine: miks Venemaa ENPA töös osalemise vastaseid on vähemus
Kui teie nii, siis meie nii: Moskvale esitati tingimused ENPA istungil osalemiseks
Tagid:
kriminaalmenetlus, tagasimakse, Eesti, Leedu, Venemaa, ENPA

Peamised teemad