21:23 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
Õppused (114)
87 0 0

NATO sõjalis-poliitilise bloki esindaja väitel ei ole liidu Läänemeres harjutatavad õppe-eesmärgid suunatud kellegi vastu.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Läänemerel alanud NATO õppused BALTOPS 2019 "ei ole kellegi vastu suunatud," kinnitas alliansi pressiesindaja Oana Lungescu. Tema sõnul toimuvad kümnete sõjalaevade ning lennuväe õppused vaid selleks, „et kontrollida väeüksuste koostegutsemist ja näidata, et NATO suudab end kaitsta," vahendab RIA Novosti tema kommentaari. 

Lubades, et BALTOPS 2019 ei ole suunatud kellegi vastu, mainis alliansi esindaja mingil põhjusel Krimmi taasühinemist Venemaaga. Lungescu ütles, et "julgeolekuolukord on piirkonnas pärast Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist Venemaa poolt halvenenud."

Milline seos on Krimmil olukorraga Läänemerel, NATO esindaja ei täpsustanud.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 9. – 21. juunini 2019 peetakse Läänemerel mereväeõppusi BALTOPS 2019, milles osaleb 12 000 sõjaväelast 18 riigist, 50 laeva ja 40 lennukit.

Ähvardused Baltimaade kohal – mis on USA manöövrite taga >>

Tänavu toimuvad manöövrid USA sõjaväelaste taktikepi all ja nende eesmärk on alliansi teatel demonstreerida NATO võimekust kaitseks mistahes vastase eest.

Õppusel osalevad Belgia, Eesti, Hispaania, Hollandi, Leedu, Läti, Norra, Poola, Portugali, Prantsusmaa, Rumeenia, Saksamaa, Taani, Türgi, USA ja Ühendkuningriigi relvajõudude esindajad, aga ka Rootsi ja Soome üksused, teatab RIA Novosti. 

Õppusi juhatab USA Teine laevastik, mis hiljuti Washingtoni tellimusel taasmoodustati.

NATO esimese alalise mereväeeskaadri laevad on patrullinud Läänemerel juba alates aprillist. Sellesse kuulub USA mereväe hävitaja Gravely, mis oli varustatud Tomahawki rakettidega, tegevusraadiusega 1600 kilomeetrit, Briti kuningliku mereväe fregatt Westminster, samuti Hispaania, Türgi ja Poola fregatid.

Viimastel aastatel on NATO tegevus Venemaa Läänemere piiride ääres pretsedenditult kasvanud. Alliansi sõnul on nende tegevus seletatav vajadusega tõrjuda "Venemaa ohtu".

NATO miinitõrjegrupp osaleb õppusel Baltops >>

Moskva omakorda on korduvalt teatanud, et allianss kasutab seda väidet müüdina, et suurendada oma sõjalist kohalolekut idatiival. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on kõik Lääne avaldused Venemaa "agressiivsete plaanide" kohta "tühi jutt".

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Moskva hoiatab: USA tuumaplaane järgides paneb Euroopa oma pea pakule
NATO õppused Norras lähevad liitriikidele kalliks maksma
Balti laevastiku merelennuväe kopterite Ka-27 õppused
Milleks Poolale NATO õppused Tobruq Legacy 2019
Tagid:
Läänemeri, 2. laevastik, laevastik, NATO, Baltops

Peamised teemad