16:42 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Uudised
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
5210

Venemaa ja Baltimaade suhete võimalikku muutumist pärast Peterburi Rahvusvahelisel Majandusfoorumil (SPIEF) toimunud ministrite kohtumisi uurib politoloog ja majandusteadlane, Venemaa Balti Uuringute Assotsiatsiooni president Nikolai Meževitš.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik. Iga majanduskoostööalane kohtumine on tema arvates positiivsem kui fotod Ameerika sõduritest Narva kindluses Ivangorodi taustal.

"See on parem kui sõjaväeõppused piiril," ütles Meževitš ja tuletas meelde, et Eesti esindajad on alati Peterburi Rahvusvahelisel Majandusfoorumil (SPIEF) osalenud. Nii oli see enne Krimmi sündmusi ja ka pärast seda.

Президент Российской ассоциации прибалтийских исследований, профессор Николай Межевич
© Sputnik /
Professor Nikolai Meževitš

Eelmine aasta, kui Kadri Simson Peterburi ei tulnud, polnud tüüpiline. Kahjuks ei ole Peterburi kohtumised märkimisväärseid tulemusi andnud. 

PRMF kui võimaluste areen: milles Taavi Aas Peterburis Venemaaga kokku leppis >>

Meževitši sõnul on see tingitud asjaolust, et Eestist saabuvad Peterburi foorumile inimesed, kes riigi poliitikat ei määra. Eesti poliitikat kujundavad sellised isikud nagu praegune välisminister Urmas Reinsalu, kes on tuntud oma russofoobsete vaadete poolest.

Sellest tuleneb ka Eesti Vabariigi presidendi vastuoluline käitumine, kes küll sõitis Venemaale, kuid jätkas pärast seda Moskva kritiseerimist.

Eestis saab ainult väga väike hulk mõjukaid poliitikuid endale praeguse olukorra kritiseerimist lubada. Mõned, tõsi küll, nimetavad end nüüd ärimeesteks ja räägivad oma poliitilisest karjäärist minevikuvormis. Olukorras, kus riikidevahelised poliitilised kontaktid on minimaalsed ja majanduslikud sidemed kaitsepolitsei kõrgendatud tähelepanu all, on tõesti raske töötada.

Foorumi esimesel päeval toimus plenaaristung "Venemaa ja Balti riigid: usalduse ja vastastikku kasuliku partnerluse suunas". Eesti poolt osales sellel ettevõtja, Sillamäe sadama kaasomanik Tiit Vähi.

Тийт Вяхи
© Sputnik / Андрей Петров
Tiit Vähi

Nikolai Meževitš märkis, et tunneb Tiit Vähit veel ajast, mil korraldas talle 90-ndate aastate keskel Leningradi oblasti kuberneri vastuvõtu. Vähi oli täiesti siiras öeldes, et soovib arendada kaubandus- ja majandussuhteid Venemaaga. 

Vähi Peterburist: kuna Eesti ja Venemaa asuvad kõrvuti, olgu nad ka head naabrid >>

Sellest ajast on möödunud 20 aastat ning nüüd, poliitilistest ametikohtadest vabana jätkab ta endiselt üritamist. "Äsjatoimunud foorumil ütles ta kõik õigesti, kuid ei lisanud midagi uut," märkis Meževitš.

Euroopa Liidu ühtne poliitika ei takista selle liikmesriikidel luua Venemaaga teistsuguseid suhteid võrreldes nendega milliseks need on kujundanud Tallinn, Riia või Vilnius. 

Näiteks kuulub Saksamaa nii EL kui NATOsse ning riigi staatus neis organisatsioonides on võrreldamatult tähtsam kui Eesti, Läti ja Leedu roll kokku. Sellele vaatamata ei peeta seal kaubavahetust Venemaaga rahvuslikuks katastroofiks.

Tiit Vähi: minu suhtumine Venemaasse ei ole muutunud >>

"Seega ei kõlanud Eesti Vabariigi seisukoht foorumil kuigi veenvana," ütles ekspert. Meževitš leiab, et süsteem ei tooda käesoleval ajal poliitikuid, kes keskenduksid dialoogile Venemaaga. Tiit Vähi on veel "nõukogude kooliga" juht, selliseid enam ei juurde ei tule, pole ju enam seda "kooli" ennastki. Taavi Aas ei ole ka enam väga noor mees ega esinda riigi tüüpilist juhtkonda. Loogiline küsimus on - millised inimesed tulevad kunagi nende asemele? "Võib siiski sündida üksikuid läbimurdeid," nõustus ekspert.

Peterburi majandusfoorumil allkirjastatud AS Elme Messer Gaas leping on vaid taktikaline, mitte strateegiline saavutus. Sellise otsuse jaoks ei ole isegi foorumit vaja.

Sankt Peterburi majandusfoorumile toodi kuldne "Aurus" >>

Vene Föderatsiooni transpordiminister Jevgeni Dietrichil oleks olnud võimalik kohtuda Peterburi tulnud Eesti ministri Taavi Aasaga ka mujal. "Olen näinud sellist pilti alates 1998. aastast - ühtegi foorumil ei ole olnud tõeliselt esinduslikku Eesti delegatsiooni," ütles Meževitš. 

Ikka tulevad inimesed Eestist, Lätist ja Leedust ning ütlevad, et on vaja kaubelda ja mitte sõdida. Kõik on sellega nõus, lepivad koostöös kokku ja sõidavad laiali. Samamoodi läks ka tänavu.

Vene poolel on toimunud personalimuutused. Ta meenutas, et foorumil "Venemaa ja Balti riigid" osales Anton Alihhanov, Venemaa noorim, Kaliningradi oblasti kuberner. Ta rääkis koostöövõimalustest Leeduga, mis on neile kõige lähemal. "Meie poolt on liikumist märgata, teiselt poolt aga mitte," ütles Nikolai Meževitš.

Küsimusele, kas allkirjastatud piirilepingu puudumine ei sega Eesti majandussuhteid Venemaaga, vastas ekspert, et ettevõtlusele ei ole piiride küsimus kõige olulisem. Kui pooled tõepoolest tahavad majandussuhteid arendada, siis piirilepingu olemasolu või puudumine neid ei segaks. Tegelikult on piir ju olemas, kuid ta puudub selliste poliitikute ettekujutuses, nagu Reinsalu, on Meževitši veendunud.

Peterburi Rahvusvaheline majandusfoorum toimub regulaarselt igal aastal. Tänavu kestis see 6. – 8. juunini.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Saksa meedia: Lääs on sunnitud Venemaaga kokku leppima
"Me jätkame suhteid kurja Venemaaga" - kuidas seda mõista
Tagid:
piirileping, kahepoolsed suhted, Taavi Aas, Urmas Reinsalu, Peterburi majandusfoorum, Eesti, Venemaa

Peamised teemad