10:22 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Uudised
lühendatud link
16610

Põhjarannikul paikneva väikese Aseri asula elanikud muretsevad, et Jumala Otsijate Liikumine ostab kokku kogu kinnisvara ja muudab nende kodukoha "palvelinnakuks".

TALLINN, 11. juuni — Sputnik, Ilona Ustinova. Kuus aastat tagasi ostsid Sergei Šidlovski juhitava rahvusvahelise kristliku organisatsiooni Jumala Otsijate Liikumine (God Seekers Movement) esindajad mõned maatükid ja muud kinnisvara Virumaa väikeses Aseri asulas. 

Kohalikud elanikud võtsid organisatsiooni vastu üsna heatahtlikult, ja mingeid konflikte ei tekkinud, enne kui "otsijad" hakkasid asulas hooneid ja kortereid kokku ostma. Ja kui veel hakkasid käima jutud rahvamaja ostust, hakkasid aserilastel tekkima kahtlused. Puhkes skandaal. 

Дом Культуры в Азери
© Sputnik / Илона Устинова
Aseri rahvamaja

Kohalikud on rahvamaja müügi vastu, nad usuvad, et kui see hoone usuorganisatsiooni valdusse läheb, muutub nende asula "palvelinnakuks".

Mitte omakasu pärast, vaid üldiseks hüvanguks

Aseri elanikule Anželika Aleksejevale jääb mulje, et kristlik organisatsioon tahab kokku osta terve asula, sest tema sõnul on lisaks mõnele majale omandanud juba ka 18 korterit.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Hiljuti oli meil rahvakoosolek, millel Šidlovski kinnitas, et nad ei ole ärimehed, vaid teevad kõik inimeste heaks. Samas, 21. mail registreerisid ettevõtte, mis tegeleb kinnisvaraga. Esimene, vähem kui 800 euroga ostetud korter on juba 10 000 euroga müüki pandud. "Minu meelest see ongi äri," rääkis Aleksejeva. "Me kardame, et meid aetakse tasapisi asulast välja." 

Sergei Šidlovski kinnitas Sputnik Eestile, et tema liikumisele kuulub kinnisvara ja maatükke Aseris ning tema tuttavad on sinna kortereid ostnud. Ta kinnitas, et kavatseb ka edaspidi tegelda asula arendamisega ja just selleks ongi neid maatükke vaja.

"Meie siiras soov on meelitada siia sadu vabatahtlikke kogu maailmast, et teha korda kõik asula ümbruse territooriumid, millest paljud on praegu räämas. Oleme hakanud kohale meelitama investoreid. Me usume, et siia tuleb hulk ettevõtteid ja see asula puhkeb õitsele," seletas Šidlovski. 

Жительница поселка Азери Анжелика Алексеева
© Фото : из личного архива Анжелики Алексеевой
Aseri elanik Anželika Aleksejeva

Aleksejevale teeb siiski muret, et vabatahtlike hulgas võib olla endisi vange ja narkomaane, kelle rehabilitatsioonitööga liikumine tegeleb.

Alguses aidati, pärast hakati laimu levitama

Šidlovski jutustas, et Jumala Otsijate Liikumine eksisteerib juba 20 aastat ja on jõudnud rahvusvahelisele tasemele. Eestis tegutsetakse alates 2013. aastast kristliku heategevusorganisatsiooni Halastusmaja kaudu.

Представитель Движения искателей бога Сергей Шидловский
© Sputnik / Илона Устинова
Jumala Otsijate Liikumise esindaja Sergei Šidlovski

Tema sõnul eksisteerib liikumine erinevate riikide inimeste vabatahtlikest annetustest, samuti sõprade ja sugulaste toel. Humanitaarabi, mida organisatsiooni esindajad kohalikele jagavad, saavad nad tasuta ja neil tuleb kanda ainult transpordikulud. 

"Ma olen märganud, et kui rääkida mingitest probleemidest, reageerivad inimesed valulikult, solvuvad, vastavad, et neile pole midagi vaja. Igaüks tahab, et tema kodukandist räägitaks ainult head. Aseri on ilus koht, kus elavad toredad inimesed, aga probleeme leidub ja me tahame aidata neid lahendada," ütles Šidlovski.

Kuidas möllas NATO kevadtorm Sillamäel
© Sputnik / Денис Пастухов

Aleksejeva rõhutas, et organisatsioon on kõik need aastad tõepoolest tegelenud heategevusega, varustanud abivajajaid toiduainete ja riietega ning korraldanud lastele tasuta ringe, laagreid ja üritusi.

"Pärast Aga hakkasid nad äkki levitama kuuldusi, et kõik asula lapsevanemad olevat joodikud ega suutvat oma laste eest hoolitseda ja et Aseri olevat puruvaene. Nad hakkasid meid selliste sõnadega solvama. Pensionäridele jagavad nad säilivusaja ületanud toiduaineid, olen ise näinud," kurtis Aleksejeva.

Seda, et asulas ei ole eelmisel suvel korraldatud ühtegi lasteüritust, sest vanemad ei suutvat nende vaba aega sisustada ja joovat, mainis oma Facebooki-lehel üks Jumala Otsijate Liikumise liikmeid Maksim Torgašov nende korraldatud lastelaagri tulemuste kokkuvõttes.

Ainult mitte rahvamaja

Ljubov Gorbanjova on töötanud Aseri rahvamajas nelikümmend aastat ja on kategooriliselt hoone müügi vastu. Ta jutustas Sputnik Eestile, et see on üks asula väärtuslikumaid hooneid. Varem on seal esinenud paljud kuulsad kollektiivid Eestist ja välismaalt, publikut oli rohkem kui saalis kohti, tuli tuua lisatoole. 

Работник Дома культуры Любовь Горбанева
© Sputnik / Илона Устинова
Rahvamaja töötaja Ljubov Gorbanjova

Viimasel ajal on selliseid suurüritusi vähem, aga neid ikka korraldatakse. Peale selle rendivad kohalikud elanikud rahvamaja ruume erapidude korraldamiseks. Gorbanjova tuju rikkus uudis, et vallavalitsus pani hoone müüki, sest eelarves ei ole selle ülalpidamiseks vahendeid. Kõige rohkem kardab ta rahvamaja müüki Jumala Otsijate Liikumisele. 

Kiviõlis rüvetati nõukogude lendurite mälestuskivi
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Meil on siin palju erinevaid konfessioone, kuid just sellesse oleme hakanud suhtlema vaenulikult. Nad tahavad teha Aserist "palvelinnaku". Isekeskis kutsuvad nad meie rahvamaja juba praegu oma kirikuks," seletas Gorbanjova.

"Meie oleme põhimõtteliselt rahvamaja müügi vastu ja veel rohkem selle vastu, et see müüdaks Šidlovskile," lisas Aleksejeva. Naistele teeb muret ka see, et uus omanik ümbritseb hoone taraga ja sulgeb nii ainsa juurdepääsu merele. Šidlovski kinnitas, et see kartus on alusetu, sest erakinnistu ümber olevad teed jäävad valla omandiks.

Avalikes huvides

Šidlovski arvab, et ta on sattunud lihtsalt kohalike elanike viha alla, kes tahavad vallavalitsust veenda rahvamaja müügist loobuma.

"See ei ole meie sõda, meid on sellesse kistud, ja me ei saa asjade käiku mõjutada. Kui hoone müüakse, siis pannakse see enampakkumisele, kuhu kutsutakse kõik soovijad ja huvilised. Ka meil on õigus selles osaleda," seletas Šidlovski. 

Дом Сергея Шидловского
© Sputnik / Илона Устинова
Sergei Šidlovski maja

Ta lisas, et kui temast saab hoone omanik, on ta valmis koos kohalike võimudega koostama dokumendi, mis hakkab rahvamaja tegevust reguleerima. "Hoone kordategemiseks tuleb investeerida ligi miljon eurot. Me oleme valmis paigutama sinna oma vahendeid ja seejuures jagama ruume kohalike elanikega nende ürituste korraldamiseks. Oleme neile sellest ametlikult teatanud. Oleme väga avatud partnerlusele, meie kavatsused on siirad," kinnitas Šidlovski.

Aleksejeva kinnitas, et selline jutuajamine tõesti toimus, kuid organisatsioon esitas hulga tingimusi. Näiteks ei tohi hoones korraldada rokk-kontserte ega selliseid pidusid ja bankette, kus serveeritakse alkohoolseid jooke.

Kohalikud ei taha järele anda

Kohalik omavalitsus on Aleksejeva sõnul teinud ettepaneku "kolida" rahvamaja endisse koolimajja ning korraldada üritusi seal. "Kuid sealne aula oli avariiseisundis juba 30 aastat tagasi, kui ma ise selles koolis õppisin," rõhutas Aleksejeva.

Et kohaliku omavalitsusega ei õnnestu kokkuleppele jõuda ega kultuurimaja müügist maha võtta, koostati petitsioon ja saadeti see läbivaatamiseks Riigikogule. "Petitsioonile on alla kirjutanud isegi Peterburi ja Moskva elanikud, kes on meie asulasse suvekodu ostnud. Nemad on samuti selle vastu, et siia arendataks "palvelinnak"," ütles Aleksejeva. 

Tühjade korterite ülalpidamisele kulub miljon aastas >>

Veel üks aserilane, Nadežda, arvab, et rahvamajale peab alles jääma selle algne funktsioon. "Kus meie lapsed siis esinema hakkavad, kui klubi on maha müüdud? Meil on ükskõik, kes selle ostab, me ei taha põhimõtteliselt seda müüa. Läheme lõpuni välja, et seda mitte kellelegi ära anda," ütles Nadežda. 

Жительница поселка Надежда
© Sputnik / Илона Устинова
Asula elanik Nadežda

Mis puutub Jumala Otsijate Liikumise kinnisvaraostudesse, siis talle teeb kõige rohkem muret, et asulasse hakkab voolama võõraid, kes võivad hakata seal oma reegleid kehtestama.

Samal teemal

Eestist pärit likvidaator: minu aja kangelane
Aseri liiklusõnnetuses vigastada saanud noor naine suri haiglas
Omavalitsused saavad raha põhikoolide taristu kaasajastamiseks
Soome on õnnelike inimeste maa
Tagid:
kirik, kinnisvaraäri, religioon, Virumaa

Peamised teemad