09:23 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)
11450

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu teatas, et uuendatud lähimaa õhutõrjekompleks "Pantsir-SM" valmib peagi.

TALLINN, 30. juuni — Sputnik. Uus rakett, võimas radar, täiustatud veerem ja kaks korda paremad lahinguomadused - Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu teatas, et uuendatud lähimaa õhutõrjekompleks "Pantsir-SM" valmib peagi. See kompleks on viimaseks kaitseliiniks paljude strateegiliste objektide kaitsel ning turvab ka oma "kolleege" - kaugmaa õhutõrjesüsteeme. Tänaseks uuest "Pantsirist" teadaolevast vahendas lähemalt RIA Novosti.

Kaks korda kiirem

Šoigu sõnul valmib kompleksi uus versioon 2021. aastaks. "Pantsiri" moderniseerimisest rääkis tolleaegne kaitseministri asetäitja Juri Borissov juba 2017. aastal. 

Läänemaailma alusetu eufooria: vene "Pantsir" suudab Süüriat kaitsta >>

Kompleksi seeriatootmist taheti alustada 2019. aasta lõpul, kuid ilmselt tuli projekti veel täiendada. Katsetused on olnud edukad:

"Niipalju kui mina tean, paigaldatakse Pantsir-SM-le uus aktiivfaasi võreantenniga radarjaam," ütles RIA Novostile ajakirja "Isamaa Arsenal" peatoimetaja Viktor Murahhovski, "Loomulikult suurenesid sellega nii tegevusraadius, objektide tuvastusvõime, kui ka kaitstus segamise eest. Lisaks lubas arendaja uut raketti, mis saab uue energiaallika ning on ülekoormustele vastupidavam." 

Pantsir-SMe hakatakse tootma kahes versioonis - rakettidega (24 raketti kompleksi kohta) ja suurtükiraketi variandis (12 raketti kompleksi kohta). Lisaks kaalutakse võimalust paigaldada igasse stardikonteinerisse ühe suure asemel neli väikest seniitraketti sisaldav kassett, et väikesemõduliste sihtmärkide hävitamiseks, nagu mehitamata lennuseadmed, reaktiivmürsud ja miinipildujamiinid.

Moskva võiduparaadil näidatav sõjatehnika on teada >>

Pantsir-SM veermikuks valiti mitmeotstarbeline KAMAZ-53958 "Tornado", veoskeemiga 8x8 ja kandevõimega 25 tonni. 550 hobujõuline mootor võimaldab liikuda kiirusel 90 km/h. Paagitäiega läbib masin 1200 kilomeetrit. Kabiin on ilma kapotita, täielikult soomustatud ja suudab taluda snaipripüssi SVD soomustläbistavat kuuli. 

© Sputnik / Дмитрий Виноградов
Õhutõrjekompleks Khmeimimi õhuväebaasis

On veel üks oluline punkt, rõhutab Murahhovski: ministri sõnul saab Pantsir-SM-st laiaotstarbeline kompleks. Seda hakatakse paigaldama isegi teatud tüüpi laevadele. Arutatakse Pantsiri kasutuselevõttu väeüksuste õhutõrjesse. Seal ollakse harjunud eraldi raketi- ja suurtükisüsteemidega.

Lahingukogemus

Pantsir-SM töötati välja Pantsir-S1-ga Süürias saadud lahingukogemusi arvestades. 2015. aastal paigaldati mitu sellist kompleksi Khmeimimi lennuväljale. Tegevuseta neil seal olla ei tulnud. 

Venemaa vaatlusseadmete andmete kohaselt tabas Süüria lennuväebaasi vaid 23 raketti
© Sputnik / Михаил Воскресенский

2017. aasta oktoobris teatati, et Pantsir hävitas ISIS-e* kaks reaktiivmiinipilduja Grad raketti. Kaks kuud hiljem korraldasid terroristid Venemaa lennuväebaasile taas raketirünnaku ja jälle lõi Pantsir rünnaku tagasi. 2017. aasta lõpus kinnitas Sergei Šoigu, et kompleksid hävitasid Süürias kokku 54 raketti ja 16 mehitamata õhusõidukit. 

Süüria õhutõrje relvastusse kuuluvad Pantsirid osalesid aktiivselt 14. aprillil 2018 Ameerika Ühendriikide ja tema liitlaste raketirünnakute tõrjumisel riigi territooriumil asuvatele sihtmärkide vastu. Venemaa kaitseministeeriumi andmetel tulistasid ameeriklased 103 tiibraketti, millest Süüria õhutõrje hävitas 71. Pantsir-S1 tabas 25-st sihtmärgist 23.

USA ründas Süüria valitsusvägede baasi >>

Käesoleval aastal astusid Pantsirid lahingusse 6. mail ning hävitasid koos Tor-M1 seadmetega terroristide poolt Khmeimimi suunas tulistatud 27 raketti. Vene sõjaväe sõnul ei jõudnud ükski rakett sihile.

Selline muljetavaldav efektiivsus tuleneb vigadest õppimisest ja komplekside kohandamisest kohalikele tingimustele. Viktor Murahhovski meenutas, et Vene vägede operatsiooni alguses Süüria liikusid kuulujutud Pantsirite ebatäpsusest droonide ja muude väikeste sihtmärkide hävitamisel. 

Tänaseks võivad eksperdid põhjendatult väita, et kompleksi efektiivsus on peaaegu sada protsenti. Uued Pantsir-SM-id saavutavad praktiliselt absoluutse tabamistäpsuse.

Teema:
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)

Samal teemal

Ekspert: Khmeimimi droonirünnak - terrorismi ajaloo uus etapp
Iisrael läbistas vene päritolu "Pantsiri"
Venemaa süüdistab USA-d oma lennuväebaasi ründamises
Ekspert: ameeriklased otsivad Süürias patuoinast
Tagid:
Sergei Šoigu, õhukaitse, Khmeimim, Süüria, Venemaa, õhutõrjekompleks, Pantsir-1

Peamised teemad