11:35 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Uudised
lühendatud link
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
5720

Vene ajakirjaniku Andrei Stenini Donbassis hukkumise aastapäeval arutlesid tema Eesti kolleegid Sputnik Eesti pressikeskuses tänapäeva fotokorrespondentide töö eripära ja rolli üle uudistevoogu ümbritseva avaliku arvamuse kujundamisel.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Täpselt viis aastat on möödunud päevast, mil Ukraina sõdurite peetud lahingute tulemusena tapeti Donbassis meediaagentuuri fotokorrespondent Andrei Stenin. Vene ajakirjaniku traagilise hukkumise aastapäevast sai tema Eesti kolleegidele ajend arupidamiseks fotokorrespondendi rolli ja tema töö eripära üle kaasaegses meedias.

Круглый стол Фотокор — особый статус. Почему синие жилеты уже не спасают
© Sputnik / Александр Заболотный
Ümarlaud Sputnik Eesti pressikeskuses

Teisipäeval, 6. augustil said Andrei Stenini mälestusele pühendatud üritusel "Fotokorrespondent kui eristaatus. Miks sinised vestid juba päästma ei tule" kokku ajakirjanik Vladimir Barsegjan, filmirežissöör ja ajakirjanik Oleg Besedin ning Sputnik Eesti fotokorrespondent Vadim Antsupov.

Mõttevahetuses osalejad kõnelesid sellest, milles peitub fotoajakirjanduse keerukus ja miks sündmuste tulipunktids töötavate rindefotograafide elu aina sagedamini ohtu satub.

Kas fotokorrespondendil on õigust isiklikule vaatenurgale

Vladimir Barsegjani meelest mõjutab fotoajakirjaniku tööd tugevasti see, mis on tema eriomane enda elukäsitlusele.

Владимир Барсегян
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ajakirjanik Vladimir Barsegjan

"Meile heidetakse sageli ette, et me sündmustest ei distantseeru. Aga mulle meeldib, kui inimene väljendab oma suhtumist. Olgugi et see ei vasta erapooletuse kaanonitele," lausus ta.

Vadim Antsupov leiab, et fotoajakirjanik on tegelikult toimetuse silmapaariks, mistõttu tal peab olema tähelepanelikku pilku, sündmuse olemuse tajumist ja vahel ka vaistu, et ette aimata, kus nimelt õnnestunud ülesvõtteks vajalik paiknemiskoht hõivata. Samas peab fotoajakirjanik jääma erapooletuks.

"Hilisem pildiallkiri võib kogu hinnangu toimunule ära muuta," toonitas ta.

Oleg Besedin nentis omakorda, et fotokorrespondent peab oskama kogu sündmust üheainsa ülesvõttega tabada ja edasi anda, sel juhul võib ühele fotole mahtuda terve lugu.

"Kõik sõltub sellest, millise sisulise sõnumi sa sellele fotole omistad. Kuipalju on esinenud juhtumeid, mil allkirjaga luuakse libauudis," lisas ta.

Олег Беседин и Вадим Анцупов
© Sputnik / Александр Заболотный
Filmirežissöör ja ajakirjanik Oleg Besedin ning Sputnik Eesti fotokorrespondent Vadim Antsupov

Meediaagentuuri Rossija Segodnja fotokorrespondendi Donbassis hukkumise viiendat aastapäeva puudutades rõhutas Barsegjan, et Stenini näol võib Venemaa filmikunst olla kaotanud väga huvitava režissööri.

Mehisuse ja kangelaslikkuse eest oma kohustuste täitmisel

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et meediaagentuuri Rossija Segodnja fotograaf Andrei Stenin hukkus 6. augustil 2014. aastal Donbassis töölähetusel viibides – autot, millega ta toimetuse ülesannet täitma sõitis, tulistati Donetski oblasti maanteel ja süüdati põlema.

Steninist sai neljas Venemaa ajakirjanik, kes Ukraina sõdurite lahingutegevuse läbi Donbassis tapeti. Tema surm tekitas suurt avalikku vastukaja.

Stenini-nimeline fotokonkurss >>

Vene Föderatsiooni presidendi määrusega omistati Andreile postuumselt Vapruse orden ametiülesande täitmisel näidatud kangelaslikkuse eest.

Andrei Stenini nime kannab Venemaa ainus rahvusvaheline fotoajakirjanduse konkurss, mida korraldab igal aastal Rossija Segodnja (RT- Russia Today – toim.). See on Venemaal ainus rahvusvaheline platvorm, mis toetab noori fotograafe, tutvustades nende nimesid kogu maailmale.

Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus (47)

Samal teemal

Stenini-nimeline fotokonkurss
Sputnik Eesti pressikeskus
Tagid:
fotoajakirjandus, Sputnik Eesti pressikeskus, aastapäev, Andrei Stenini nimelise fotokonkurss, Andrei Stenin

Peamised teemad