10:16 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Uudised
lühendatud link
10

Eesti peapiiskopi visiit on tähtis samm kristlike konfessioonide vahelise dialoogi arengus, mida toetab Vene Õigeusu Kirik, arvab religiooniuurija Roman Lunkin.

TALLINN, 30. november — Sputnik. Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma on Venemaal töövisiidil, mille käigus kohtub Moskva ja kogu Venemaa patriarhi Kirilliga. Üks kohtumise peateemadest on Venemaal elavate eestlaste ja eesti juurtega inimeste vaimulik toitmine.

Lunkini sõnul ei ole Venemaal kunagi olnud probleeme seal elavate eestlaste vaimuliku toitmisega — nad käivad Venemaa luterlikes kirikutes.

Архиепископ Эстонской Евангелической Лютеранской Церкви Урмас Вийльма
© Фото : Эрик Пейнар
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma

"Eesti luterlik kirik toetab häid suhteid mitte ainult Vene Õigeusu Kirikuga, vaid ka Venemaal eksisteerivate luterlike kirikutega, seega pole eestlaste toitmiseks vaja luua veel mingit eraldi struktuuri," ütles Venemaa Teaduste Akadeemia Euroopa Instituudi juhtivteadur Roman Lunkin intervjuus Sputnik Eestile.

Tema arvates põimuvad Venemaal õnnelikult erinevate kirikute huvid ja Eesti luteri kiriku seisundile ei ole poliitiline pinge seni veel mingit mõju avaldanud.

"Ma arvan, et Eesti luterliku kiriku tihedad suhted mitte ainult Moskva patriarhaadiga, vaid ka Venemaa luterliku kirikuga on Venemaa ja Eesti heade suhete tulevase arengu pant," rõhutas ekspert.

29. novembril kohtusid Moskvas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma ning Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill. Eesti luterliku ja Venemaa õigeusu kiriku juhtide kohtumisel osalesid peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Tiit Salumäe ja Eesti Vabariigi suursaadik Margus Laidre, seisab EELK pressiteates

Arutlusteemadeks olid Eesti ja Venemaa kristlike kirikute oikumeenilised suhted ja koostöö ning samuti eestlaste ja eesti juurtega luterlaste vaimulik teenimine Venemaal. Peapiiskop Urmas Viilma tutvustas ka oma tööd Luterliku Maailmaliidu Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna asepresidendina.

Патриарх Московский и всея Руси Кирилл выступает в Государственном Кремлевском дворце на торжественных мероприятиях, посвященных десятилетию Поместного собора Русской православной церкви (РПЦ) и патриаршей интронизации
© Sputnik / Алексей Никольский
Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill

"Kohtumine patriarh Kirilliga kulges soojas õhkkonnas ja oli mõlemalt poolt oodatud," lausus peapiiskop Urmas Viilma kohtumise järel. "Patriarh Kirill tunnustas kohtumisel luterliku kiriku tegevust ajaloos ning tänas ühiste väärtuste hoidmise eest. Mõlemad kirikud annavad omalt poolt kõik, et usuvvaimulikudabadus ja kristlikud põhiväärtused oleksid ühiskonnas arvestatud."

Päästja Kristuse katedraal on õigeusu katedraal Moskvas
© Sputnik / Евгения Новоженина

Urmas Viilma sõnul oli tal hea meel kuulda, et patriarh Kirill hoiatas sekularismi* kui uue ideoloogia pealetungi eest. See on tendents, mida peapiiskop Viilma on märganud ka Eestis. "Kui sekularismist saab usuline maailmavaade, on riigi usuline neutraalsus ohus," märkis Viilma.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, on luterlaste kogudusi eksisteerinud Venemaal juba aastasadu — nendest aegadest peale, kui tsaarid hakkasid kutsuma enda teenistusse Euroopast spetsialiste, kelle hulgas õigeusliku Moskva ja paavsti Rooma tollase vastasseisu tõttu eelistati luterlasi.

Tänapäeval elab Venemaal kõige rohkem eesti rahvusest luterlasi Moskvas, Peterburis ja Siberis. Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku pea Urmas Viilma on Luterliku Maailmaliidu Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna asepresident, mistõttu ta peab hoidma kontakte Venemaa territooriumil tegutsevate luterlike kirikutega.

Religiooniuurija Roman Lunkini venekekeelset kommentaari saab kuulata siin:

Лункин рассказал о значении визита в Россию эстонского архиепископа

*Sekularism (ilmalik-) on poliitiline ideoloogia, religiooni ja poliitilise võimu, kiriku ja riigi üksteisest eristumisest. Ühiskonnas need valdkonnad võivad olla ja peaksid olema üksteisest ka eraldatud.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Peapiiskop Viilma võrdles jõulupühi olümpiamängudega
Luterlik kirik soovib abielu määratlemist põhiseaduses, riigikogus ei ole üks meelt
Patriarh Kirill kinnitas ametisse uue Eesti kirikupea
Inimõiguste keskus: kirik keskendub ühiskonna valupunktide asemel kooseluseadusele
Tagid:
Eesti, Venemaa, kirik, Urmas Viilma, EELK

Peamised teemad