01:44 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
42

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis OSCE ja teiste asjaomaste rahvusvaheliste struktuuride tähelepanu teabeagentuuri Sputnik avalikule tagakiusamisele Eestis.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova osutas neljapäeval toimunud briifingul sellele, et Eesti võimud kiusavad avalikult taga agentuuri Sputnik, takistades administratiivsete meetoditega selle töötamist.

Venemaa kutsub OSCE-d üles Eesti sammudele reageerima, lausus Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja.

Zahharova sõnul on Eestis kujunenud Venemaa teabeagentuuri Sputnik kohaliku büroo suhtes kriitiline olukord. "Sellele avaldatakse Eesti võimude poolt ennekuulmatut haldussurvet," teatas Zahharova.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja selgitas, et on saanud teatavaks, et Eesti kaitsepolitsei on kohustanud kõiki riigis töötavaid panku täielikult lõpetama kõik meediaagentuuriga Rossija Segodnja seotud tehingud.

"Vene meediakanali jaoks tähendab see võimatust 80%-le töötajaist teenutud töötasu üle kanda, maksta kontoriüüri ja kommunaalmakseid ning kõigi vajalike kaupade ja teenuste eest tasuda. Sisuliselt on tegu kogu tegevuse täieliku katkemisega," ütles Zahharova.

Tema sõnul tegeleb ametlik Tallinn varjamatult agentuuri tagakiusamisega, rakendab administratiivseid hoobi teabeportaali tegevuse tõkestamiseks, kasutades avalikult karistuslikke meetmeid.

"Eesti ametivõimud on innukalt liitunud Baltimaade üldise meedia diskrimineerimise kampaaniaga eeskätt Venemaaga seotud meedia puhul," teatas ta. Nagu Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja märkis, on üllatav, et seesugust meedia ahistamist praktiseeritakse riikides, kes peavad ennast euroopaliku demokraatia kandjateks.

"Me kutsume asjaomaseid rahvusvahelisi struktuure, eelkõige OSCE esindajaid meediavabaduse küsimustes, aga ka inimõiguste kaitsjaid ja valitsusväliseid organisatsioone üles sellele reageerima," teatas Zahharova.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, lisandusid Sputniku Eesti toimetuse ajakirjanike pidevale otsesele survele katsed kogu meediagrupi ja tema lepingupartnerite finantstegevust segada.

RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjani sõnul keelati Eesti pankadel RIA Rossija Segodja-ga töötada, et segada Sputniku töötajaile palga maksmist. Survet avaldati ka hoone omanikule, kus asub Sputnik Eesti kontor – teda sunniti toimetusega üürilepingut katkestama.

Главный редактор телеканала RT и МИА Россия сегодня Маргарита Симоньян
© Sputnik / Владимир Трефилов
RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan

"Selleks, et me ei saaks töötada ühes Euroopa riigis, kutsuti meie töötajaid alguses pikkadele vestlustele kohalikku KGBsse, neile tuletati meelde perekondi ja küsiti, miks neil seda vaja on. See ei aidanud. Siis keelati kohalikel pankadel nendega töötada, et me ei saaks inimestele palka maksta. See ei aidanud. Me leidsime olukorrast väljapääsu," tõi Simonjan oma Telegrami-kanalis näiteid avaldatava surve kohta.

Venemaa saatkond Eestis tegi avalduse, milles Eesti ametivõime kutsutakse üles lõpetama Sputnik Eesti tagakiusamine, mis oleks parim tõend Tallinna tegelikust valmisolekust täita oma rahvusvahelisi kohustusi sõnavabaduse valdkonnas.

Посольство России в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa saatkond Tallinnas

"Eestis võib kuulda palju riigi pühendumusest demokraatlikele väärtustele, sealhulgas sõnavabaduse põhimõttele, mis on sätestatud Eesti Vabariigi põhiseaduse artiklis 45. Tegelikkuses on olukord, nagu näete, täiesti erinev: populaarset Vene meediat kiusatakse taga," on kirjas saatkonna avalduses.

Diplomaatiline esindus tuletas meelde, et Venemaal töötava Eesti meedia, sealhulgas Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) töötajad ei koge seni oma töös sarnaseid piiranguid ning veelgi enam – pangandusele ja muudele igapäevaseks tegevuseks vajalikele teenustele juurdepääsu tõkestamist.

Lugege lisaks:

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
OSCE, Venemaa, sõnavabadus, Maria Zahharova, Sputnik Eesti

Peamised teemad