02:48 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
22

Euroopa meediaga seotud organisatsioonide juhtidele esitatud pöördumises on üksikasjalikult kirjeldatud kohalike võimude survet Sputnik Eesti ajakirjanikele ja töötajatele.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Venemaa presidendi juures toimiv inimõiguste nõukogu kutsus Euroopa ja Euroopa Liidu rahvusvahelisi õiguskaitseühendusi võtma Sputnik Eestiga seotud olukord oma kontrolliva pilgu alla.

Sedasi on öeldud inimõiguste nõukogu sõnumis, mis on saadetud meedia esindaja OSCE-s Dunja Mijatovići ja Euroopa Nõukogu inimõigusvoliniku Harlem Désiri nimele.

Pöördumises kirjeldatakse üksikasjalikult seda survet, mida kohalikud võimud avaldavad Sputnik Eesti töötajatele. Inimõiguste nõukogu väljendas sel puhul äärmiselt suurt muret.

Pöördumises rõhutatakse, et Eesti Politsei- ja Piirivalveameti nõudmised on ilmselgelt vastuolus rahvusvaheliste ja eelkõige Euroopa standarditega, mis tagavad meediavabaduse ja ajakirjanike sõltumatuse.

"Nõukogu palub Harlem Désiri ja Dunja Mijatovićit võtta olukord oma isikliku kontrolli alla ja juhtida Eesti ametivõimude tähelepanu vajadusele lõpetada igasugune survestus meedia esindajatele ning rangelt kinni pidada Euroopa standarditest, mis puudutavad ajakirjandusvabaduse ja ajakirjanike õiguste tagamist," on märgukirjas öeldud.

Venemaa välisministeeriumist on eelnevalt teatatud, et Eesti võimud on Sputnik Eesti tagakiusamisel üle läinud avalikult totalitaarsetele meetoditele, millele asjaomased rahvusvahelised struktuurid, sealhulgas OSCE peaksid oma hinnangu andma.

"Ametlik Tallinn on ilmselgelt võtnud endale põhimõtte küsimuseks saavutada selle Venemaa meediakanali likvideerimine," öeldakse Venemaa välisministeeriumi teadaandes tema ametlikul veebilehel.

Venemaa välisministeerium meenutas, et meediakanali Eesti toimetuse töötajad on saanud Eesti Politsei-ja Piirivalveametilt kirja, mis sisaldab ähvardusi võtta nad kriminaalvastutusele. Lisaks on neis kirjades rõhutatud, et kohtumõistmine võib puudutada ka neid, kes omades mis iganes teavet Sputnikuga seotud juriidiliste või füüsiliste isikute kohta, ei teata sellest viivitamatult rahapesu andmebüroole.

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Sputnik Eesti on kirjutanud, et rahvusvaheline infoagentuur Rossija Segodnja peab Eesti võimude tegevust Sputnik Eesti suhtes omavoliks ja pöördub ka vastava märgukirjaga rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

Rossija Segodnja pressiteenistus on teatanud, et Eesti võimuasutused ähvardavad Sputnik Eesti töötajaid kriminaalvastutusega, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Sellise ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv RIA Rossija Segodnja ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata. Sellele vaatamata külmutasid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid juba 2019. aasta oktoobri lõpul töötasude, maksude ja Sputnik Eesti büroopinna renditasu ülekanded.

Venemaa president Vlamdimir Putin lubas toetada Sputnik Eesti töötajaid, kellele Eesti ametivõimude poolt ennekuulmatut survet avaldatakse. Nõnda väitis ta suurel pressikonverentsil peatoimetaja Elena Cherysheva küsimusele vastates.

Euroopa Ajakirjanike Föderatsioon kutsus Sputnik Eesti töötajate kriminaalkaristusega ähvardamist kommenteerides Eesti võimuasutusi üles hoiduma Euroopa Liidu sanktsioonide suvalisest tõlgendamisest ja tarbetutest piirangutest agentuuri toimimisele.

ÜRO peasekretär Stéphane Dujarric lubas tutvuda Sputnik Eesti töötajate ähvardamistega seotud olukorraga. "Kuulsin sellest nüüd esimest korda. Lubage mul selles selgust saada," lausus Dujarric pressibriifingul, vastates ühe ajakirjaniku palvele juhtumit kommenteerida, ja lubas Sputnik Eesti töötajate ähvardusi puudutava olukorraga lähemalt tutvuda.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Meedialahingud
Tagid:
sõnavabadus, ajakirjandus, Euroopa Nõukogu, OSCE, inimõigused, Eesti, Sputnik Eesti

Peamised teemad