16:26 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
20

OSCE esindaja ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désir pöördus Eesti võimude poole üleskutsega hoiduda Sputnik Eesti survestamisest. Ta märkis, et mingeid sanktsioone agentuuri vastu ei ole Euroopa Liidus kehtestatud.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. OSCE esindaja ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désir toetas Sputnik Eestit ja kutsus Eesti võime üles hoiduma ajakirjanike tööd piiravatest meetmetest.

Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлем Дезир
© AFP 2019 / LIONEL BONAVENTURE
OSCE esindaja ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désir

"Ma kirjutasin Eesti võimudele seoses Sputnik Eesti ajakirjanike suhtes rakendatud meetmetega pärast individuaalsete sanktsioonide kehtestamist härra Kisseljovi vastu. Ma kutsun võime üles hoiduma välismeedia töö tarbetust piiramisest, sest see võib negatiivselt mõjuda vabale infovoole," teatas Désir laupäeval, 21. detsembril, oma Twitteri-lehel:

Infoagentuuri Rossija Segodnja pressiteenistus on teatanud, et Eesti võimuasutused ähvardavad Sputnik Eesti töötajaid kriminaalvastutusega, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Sellise ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputni Eesti "majandusblokaad" algas juba kaks kuud tagasi, kuid Rahapesu andmebüroo ähvarduskirjad said agentuuri töötajad kätte selle nädala alguses. 

Rahvusvaheline infoagentuur Rossija Segodnja peab Eesti võimude tegevust Sputnik Eesti suhtes omavoliks ja pöördus ka vastava märgukirjaga rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

Rossija Segodnja, RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan kutsus president Kersti Kaljulaidi üles pöörama tähelepanu Sputnik Eestiga seotud olukorrale ja mitte lubama ajakirjanikke vahistada. Simonjan pöördus riigipea pole oma Twitteri-kanalis nii vene kui ka eesti keeles.

Euroopa Ajakirjanike Föderatsioon kutsus Sputnik Eesti töötajate kriminaalkaristusega ähvardamist kommenteerides Eesti võimuasutusi üles hoiduma Euroopa Liidu sanktsioonide suvalisest tõlgendamisest ja tarbetutest piirangutest agentuuri toimimisele. 

Ka mõned Eesti poliitikud võtsid sõna Sputnik Eesti sulgemise vastu. Omaaegne Eesti peaminister ja endine Tallinna linnapea Edgar Savisaar oli esimeseks oma riigi kaalukaks poliitikuks, kes nimetas vääraks võimude katseid Sputnik Eesti sulgeda.

Sotsiaaldemokraat Jaak Allik ja Eesti ENPA delegatsioni juht Maria Jufereva-Skuratovski avaldasid ka oma arvamust seoses võimude katsetega keelustada Sputnik Eesti tegevus oma riigi territooriumil.

"Eesti poliitika Sputnik Eesti ajakirjanike suhtes on Venemaasse suhtumise peegeldus, polnud mingit alust käitumise drastiliseks muutmiseks," kommenteeris Euroopa Parlamendi liige Yana Toom. 

Venemaa president Vladimir Putin lubas toetada Sputnik Eesti töötajaid, kellele Eesti ametivõimude poolt ennekuulmatut survet avaldatakse. Nõnda väitis ta suurel pressikonverentsil peatoimetaja Elena Cherysheva küsimusele vastates.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
sanktsioonid, ähvardus, PPA, Venemaa, Eesti, sõnavabadus, OSCE, Sputnik Eesti

Peamised teemad