04:59 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Saksamaa hakkas Austriasse tagasi saatma sadu migrante.

Euroopa riigid saadavad üksteisele migrante tagasi

© Sputnik / Сергей Строителев
Poliitika
lühendatud link
2 0 0

Balkani riigid, mille territooriumil kulgevad Saksamaale ja Austriasse pääseda üritavate migrantide liikumisteed, hakkavad üksteisele tagastama "üleliigseid" põgenikke ja tugevdama piirikontrolli.

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik. Euroopasse suunduva migrantidevoo niinimetatud Balkani marsruudi riikide vahel on tekkimas hõõrumisi. Horvaatia teatas oma välispoliitikaametkonna kaudu, et saadab Serbiasse tagasi 200 ebaseaduslikku migranti, kelle on varem välja saatnud Sloveenaia. Sloveeniasse sisenesid nad Serbia territooriumilt, sinna tulid nad Makedooniast ja sinna omakorda Kreekast.

Belgrad ei ole seni kuidagi reageerinud Horvaatia otsusele migrandid tagasi saata. Kuid Serbia välisminister Ivica Dačić teatas nädala eest Belgradis toimunud ühisel pressikonverentsil austria kolleeg Sebastian Kurz'iga, et Serbia "on sunnitud oma piiri Makedooniaga migrantidele sulgema," kui teised Balkani marsruudi riigid peaksid samasuguseid meetmeid rakendama.

Juba varem hakkas Saksamaa Austriasse tagasi saatma sadu migrante, kellele oli keeldutud pagulase staatuse andmisest ja kes olid Saksamaa territooriumile tulnud naaberriigist Austriast. Viin hakkas rääkima sellest, et "tagasisaadetud" on neile üsna kulukaks muutunud, kuna Saksamaa ei panusta rahaliselt migrantide tagastamisse nende ajaloolisele kodumaale. Minister Kurz rõhutas, et tema riik ei saa piiramatult põgenikke vastu võtta. Tema sõnul on selleks aastaks kehtestatud ülempiiriks 37,5 tuhat inimest.

"Kui me kehtestame piki Lääne-Balkani marsruuti konkreetsed (põgenike) vastuvõtu piirmäärad, siis loome sellega uue olukorra, kuid eesmärk on selles, et põgenikevool Kreeka-Makedoonia piiril peatada," ütles Kunz.

Minister teatas samuti, et Austria on valmis saatma oma sõjaväelasi ja politseinikke Kreeka ja Makedoonia vahelisele piirile.

Rootsis, kus riigi geograafilise asukoha tõttu ei ole migrante maismaad mööda kuhugi saata võimalik, valmistutakse lennukeid üürima, et nii vabaneda 80 tuhandest "üleliigsest" välismaalasest
Iraagi ja Süüria elanike Balkani migratsioonimarsruudil on olukord kõige keerulisem. Horvaatide andmetel on politsei möödunud nädalavahetusest kuni 16. veebruarini registreerinud umbes 200 migranti, kelle Sloveenia on tagasi saatnud.

"Migrandid on paigutatud välismaalastele ette nähtud isolaatoritesse ja nad saadetakse tagasi Serbia Vabariiki," öeldakse siseministeeriumi teates. Ametkond rõhutas, et politsei peadirektor Vlado Dominič on piirikontrolli tugevdamiseks Serbia piirile saatnud täiendavad politseijõud.

Nagu selgitas siseministeerium, saatsid pärast seda, kui Austria teatas migrantide vastuvõtmise piirangute sisseseadmisest, vastavad teated oma naabritele ka teised Balkani marsruudi riigid: Sloveenia teavitas Horvaatiat ja too omakorda Serbiat ja Makedooniat. Horvaatia siseministeeriumi teatest nähtub, et riik ei ole võimelina vastu võtma ja Soloveeniasse edasi saatma üle 2,5 tuhande Serbiast tuleva migrandi päevas.

Horvaatia siseministeeriumi teatel "arutatakse kõiki migratsioonikriisi jooksvaid küsimusi ja võimalikke lahendusi migratsioonimarsruudi riikide (Austria, Horvaatia, Serbia, Makedoonia) politseijuhtide 18. veebruaril toimuval kohtumisel Zagrebis.

 

 

 

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  33
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27