06:47 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Poliitika
lühendatud link
4540

Internetiportaal WikiLeaks, mis on tuntud saladokumentide paljastajana oma väljaannetes, avalikustas USA riikliku julgeolekuagentuuri NSA materjalid ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni, valitsusjuhtide ja Euroopa Liidu juhtide omavaheliste vestluste pealtkuulamise kohta.

ТАLLINN, 23. veebruar — Sputnik. Internetiportaal WikiLeaks, mis sai laialdaselt tuntuks pärast Ameerika diplomaatide kirjavahetuse avalikustamist ja teravate paljastustega USA luureorganite tegevusest, on taas kerkinud ajalehtede pealkirjadesse. Teisipäeval, 23. veebruaril toodi avalikkuse ette ülisalajased dokumendid, mis tõestavad, et USA eriteenistused kuulasid salaja pealt maailma poliitiliste liidrite omavahelisi läbirääkimisi.

Viis NSA dokumenti, mis kannavad dateeringuid aastaist 2007-2011, annavad tunnistust sellest, et ameeriklased kuulasid pealt 13 abonenti Austria, Belgia, Prantsusmaa, Itaalia ja Šveitsi valitsuse mitteavalikel telefoniliinidel.

WikiLeaks´i avaldatud materjalide kokkuvõtte sedastatakse, et USA rahvusliku julgeoleku agentuur (NSA) kuulas salaja pealt kohtumisi ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni ja Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli, Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu ja Itaalia peaministri Silvio Berlusconi vahel. Salaja salvestati ka Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy kõnelused Merkeli ja Berlusconiga.

Varasemast on pealtkuulatuks osutunud ka Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu voliniku Mariann Fischer Boel´i ja Jaapani põllumajandusministri Toshikatsu Matsuoka vahel toimunud arupidamised vastusammudest USA poliitilise mõju vähendamiseks kaubandusküsimustes WTO raames.

WikiLeaks´i andmetel kõneldi ÜRO peasekretäri ja Saksamaa liidukantsleri vestluses kliimamuutuste strateegiast, Netanyahu palus Berlusconilt abi ühendusevõtmisel USA presidendi Barack Obamaga, Sarkozy aga hoiatas Berlusconit Itaalia majanduse halveneva seisundi eest.

Mõned dokumendid on „kõige kõrgema salastatuse tasemega nende hulgast, mida mõni meediakanal eales on avaldanud". Seoses kõnealuste publikatsioonidega teatas WikiLeaksi peatoimetja Julian Assange : „Täna me näitame kõigile, et peasekretäri Ban Ki-mooni eraviisilisi kohtumisi, mis olid pühendatud planeedi säästmisele kliimamuutuste ohtlikest tagajärgedest, kuulas salaja pealt riik, kes jõuliselt üritab kaitsta naftakompaniide huvisid. Seni olime avaldanud Hillary Clintoni tellimuse USA diplomaatidele saamaks oma valdusse peasekretäri DNA näidist. USA valitsus on alla kirjutanud kokkuleppele ÜROga, et hoidub sellisest tegevusest ÜRO vastu, rääkimata juba selle organisatsiooni peasekretärist. Huvitav on näha ÜRO reageeringut (nendele publikatsioonidele), kui isegi peasekretär saab olla (pealtkuulamise) sihtmärgiks, ilma et sel oleks mingeidki karistuslikke tagajärgi, mida siis rääkida kõigist teistest — riigijuhist kojameheni."

 

Peamised teemad