03:59 16. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1321
  • RUB75.9875
Mihhail Gorbatšov.

Gorbatšov: maailm elab praegu ohtlikul ajal

© AFP 2018 / ATTILA KISBENEDEK
Poliitika
lühendatud link
21542

Konstruktiivne rahupoliitika on efektiivsem, kui sõjalise jõu arendamine ja tagasipöördumine militariseerimise juurde, on NSVL president Mihhail Gorbatšov veendunud.

TALLINN, 29. veebruar — Sputnik. NSVL ekspresident Mihhail Gorbatšov leiab, et maailm elab praegu ohtlikul ajal, mis võib muutuda vähemalt uueks külmaks sõjaks, teatab RIA Novosti. Tema sõnul ei ole sõjaliste meetodite ja militariseerimise juurde tagasipöördumisega probleeme lahendada võimalik, tuleb tegelda konstruktiivse poliitikaga ja pidada dialoogi.

"Ma arvan, et me elame praegu sellisel ohtlikul ajal. Asi võib lõppeda vähemalt külma sõjaga. See käibki juba. Ja kui keegi arvab, et ta selle võidab — see on jama! Ei anna meie alla ega anna alla nemad. Vaja on üht, tuleb ajada rahumeelset poliitikat, konstruktiivset poliitikat. Ja rahu poole tuleb liikuda. See rahu tuleb rajada ja kindlustada," ütles Gorbatšov oma 85. sünnipäeva künnisel antud intervjuus telekanali REN-TV saatejuhile Andrei Dubovile.

Endine NSVL president lisas, et lähiajal "avaldab ta selle kohta oma konkreetsed ettepanekud". Gorbatšov ütles samuti, et ei kavatse poliitikast kõrvale jääda.

"Ma ei lähe poliitikast ära… 55 aastat poliitikas — see on midagi väärt. Teisi plaane mul pole. Mul on vaid üks selge plaan, et ma ei jää kõrvale," ütles ta.

Endine Nõukogude Liidu liider teatas samuti, et valmistab praegu ette artiklit, mille ilmselt ka avaldab. "Valmistan praegu ette artiklit. Kusjuures pealkirja on raske panna, sest kogu aeg kripeldab "Sõda ja Rahu". Ilmselt ma ikka avaldan selle," ütles ta. Küsimusele, mis vastuse ta ise selles artiklis annab, rõhutas poliitik: "Ainult rahu".

"Paljud arvavad ja ma kipun nendega nõustuma, et kodusõda juba käib. Kolmas maailmasõda juba käib. Juba tulistatakse. Ja ka tuumarelvadega. Massihävitusrelvad on juba käiku lastud. Relvastusele tehtavate rahaliste kulutuste kasv on kolossaalne. (Kordumas on) kõik see, mis tookord viis meid kuristiku servale… Seepärast (oli) on vaja peatuda. Esimene mida ütleksin, peatuge. Aga kuidas peatuda, kui uusi relvastatud riike tuleb järjest juurde. Üldiselt, oht rahule maailmas suureneb üha," ütles ta.

Gorbatšov teatas samuti, et ÜRO on reguleerimisprotsessist "kõrvale lükatud": organisatsioon teeb üsna vähe, kuid tema võimalusi tuleb ära kasutada, organisatsiooni loomine oli omal ajal inimkonna suur läbimurre.

Poliitik leiab, et sõjalise võimsuse suurendamine ja tagasipöördumine militariseerimise juurde ei aita probleeme lahendada. Tema sõnul on "triumfeerimine hirmus haigus neile, kes on taas relvastuma hakanud," kuid, arvab Gorbatšov, sellist võitlust, nagu toimus enne külma sõja lõppu, praegu pole.

"Poliitikaga tuleb tegelda dialoogivormis. Kui te analüüsite kõiki perioode, on iga relvastatud kokkupõrge alati lõppenud rahu sõlmimisega. Sellepärast, et inimesele on juba loodusega antud arusaamine, et ennast tuleb hoida," ütles NSV Liidu ekspresident.

 

 

Peamised teemad