18:35 17. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Euroopa Liidu liidrid toetavad Balkani rändemarsruudi sulgemist

Spekulatsioonid Balkani rändetee sulgemise teemal

© REUTERS / YANNIS BEHRAKIS
Poliitika
lühendatud link
31 0 0

Väide, et eelseisev Euroopa Liidu ja Türgi tippkohtumine kuulutab Balkani rändemarsruudi suletuks, on "spekulatsioon", kuna kõnelused alles kestavad, ütles esmaspäeval Saksa kantsleri Angela Merkeli esindaja.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Pärast veel 25 üle Egeuse mere Kreekasse jõuda püüdnud migrandi hukkumist teatasid diplomaadid, et Euroopa Liidu liidrid toetavad esmaspäeval Balkani rändemarsruudi sulgemist, teatas BNS.

Tippkohtumise kaasvõõrustaja, EL-i eesistuja Hollandi sõnul kavatseb blokk survestada Türgit peatama mitte üksnes mittesüürlaste, vaid ka süürlaste voolu Euroopasse. „On väga oluline, et Türgi võtaks esmalt tagasi kõik mittesüürlasest põgenikud, ent sellest ei piisa," ütles Hollandi peaminister Mark Rutte. "Lõppeesmärgina tahame näha nulli ka süüria põgenike puhul."

AFP kätte jõudnud tippkohtumise järelduste kavandis, mille EL-i riikide suursaadikud pühapäeval heaks kiitsid, seisab: "Ebakorrapärane migrantide vool Lääne-Balkani marsruudil jõuab lõpule. Marsruut on nüüdsest suletud."

EL-i suursaadikute pühapäeval koostatud eelnõu tehakse teatavaks esmaspäevasel Brüsseli tippkohtumisel, millest võtab osa ka Türgi peaminister Ahmet Davutoğlu.

Davutoğlu ütles Brüsselis ajakirjanikele, et tippkohtumine keskendub Türgi liikmesusele EL-is ning põgenikealasele hädaolukorrale. "Türgi on valmis koostööks EL-iga ja saama EL-i liikmeks," lausus peaminister.

Bloki liidrid taotlevad Türgi valitsuselt luba majandusmigrantide "ulatuslikuks" väljasaatmiseks Kreekast ja kutsuvad Ankarat tegema rohkem novembris saavutatud kokkuleppe täitmiseks. EL on pakkunud Türgile migrandivoo peatamiseks kolme miljardit eurot, uue peatüki avamist liitumiskõnelustel ning viisarežiimi lihtsustamist.

Makedoonia ja EL-i kuuluvad Lääne-Balkani riigid on oma piirid sisuliselt sulgenud ning Kreeka piirile on kogunenud tuhandeid Saksamaale ja Skandinaaviasse pääseda lootvaid migrante.

Tundmatuks jääda soovinud EL-i diplomaadi sõnul teatavad Euroopa liidrid esmaspäeval Balkani rändekoridori sulgemisest "lähipäevil".

Kuid täna nimetas Merkel väide, et eelseisev Euroopa Liidu ja Türgi tippkohtumine kuulutab Balkani rändemarsruudi suletuks, on "spekulatsioon. "Olen pannud tähele teateid, milles spekuleeritakse Balkani rändetee sulgemise üle, kuid tahan rõhutada, et hetkel on see vaid spekulatsioon," ütles Merkeli pressiesindaja Christiane Wirtz. "Läbirääkimised alles käivad, me peame ootama."

Brüssel teatas reedel plaanist taastada aasta lõpuks EL-i Schengeni ruumi toimimine täies ulatuses.

 

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  19
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  9
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  36