03:29 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
ÜRO andmetel on hukkunud üle 220 tuhande inimese.

Politoloog: Venemaa püüdleb rahu poole Süürias vähendades oma vägede grupeeringut

© REUTERS / BASSAM KHABIEH
Poliitika
lühendatud link
24 0 0

Maailma majanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi rahvusvahelise julgeoleku keskuse kaastöötaja leiab, et Venemaa vähendab oma sõjalist kohalolekut lootes samasuguseid samme kõikidelt konfliktipooltelt.

TALLINN, 15. märts — Sputnik. Süürias paikneva Venemaa vägede grupeeringu põhiosa vähendamine on suunatud rahuprotsessi kiirendamisele selles riigis, teatas agentuurile RIA Novosti Venemaa teaduste akadeemia Maailma majanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi rahvusvahelise julgeoleku keskuse kaastöötaja Vladimir Jevsejev.

Varem, esmaspäeval andis Venemaa president Vladimir Putin kaitseminister Sergei Šoigu'le käsu alustada teisipäevast Venemaa grupeeringu väljaviimist Süüriast, kuivõrd talle püstitatud ülesanded on täidetud. Riigipea märkis, et Venemaa sõjaväebaas Süüria Tartus'is ja Khmeimim'i lennuväli jätkavad tegevust endises režiimis.

Kiirendada rahuprotsessi

Jevsejevi arvates tahab Venemaa sellega "kiirendada Süüria rahuprotsessi".

"Võimalik, et on mingid Vene-Ameerika kokkulepped. Võimalik, et USA lubas vastata kohaloleku piiramisele omapoolse surveavaldusega Türgi ja võibolla ka Saudi-Araabia suhtes, et nad piiraksid oma sekkumist Süüria asjadesse. Venemaa poolt on see (sõjalise grupeeringu vähendamine) väga hea käik, kui see vaid leiaks mõistmist eelkõige Türgi poolt. Kõige suuremat probleemi kujutabki endast justnimelt Türgi," ütles Jevsejev.

Ta tuletas meelde, et USA meediast on varem läbi käinud teave Iraani vägede osalise väljaviimise kohta Süüriast.

"Rahuprotsessi kiirendamiseks on see mõistlik. Tuleb välja, et Venemaa ja tema lähipartnerid lähevad välja sõjalise kohaloleku vähendamise peale oodates analoogseid samme vastaspoolelt," leiab ekspert.

Sõjaline võimekus säilib

Jevsejevi arvates vähendatakse eelkõige Venemaa grupeeringu piiratud maaväe komponenti, mis tegeles muuhulgas Süüria armee väljaõppega, samuti ründelennuväge (rindepommitajad Su-24 ja ründelennukid Su-25).

"Hävitajad jäävad ilmselt paigale, et õhuruumi kontrollida. Tervikuna ei riski VF õhuväekomponent millegagi ja seda saab sündmuste ebasoovitava arengu korral kiiresti suurendada," ütles Jevsejev.

Ta leiab, et jutt ei käi ilmselt mereväe grupeeringu vähendamisest, sest baaside kindel kaitse merelt nõuaks selle säilitamist. Samuti säilivad õhutõrjesüsteemi S-400 kompleksid, lisaks baasi enda kaitse.

Ta toonitas eriti, et otsustatud on sõjalise kohaloleku piiramine, mitte vägede väljaviimine.

Jevsejev märkis samuti, et oma hiljutiste edusammudega on Süüria armee tänuvõlgu mitte ainult VF õhuväe- ja tuletoetusele, vaid ka abi eest isikkoosseisu väljaõppel.

Süürias kestab 2011. aastast relvakonflikt ametlike võimude ja opositsiooni vahel. ÜRO andmetel on hukkunud üle 220 tuhande inimese. Suurem osa põgenikke viibib naaberriikide territooriumil.
27. veebruarist on riigis kehtestatud relvarahu. Vaherahu ei laiene Venemaal ja reas teistes riikides keelatud terroriorganisatsioonide "Islamiriik", " Jabhat al-Nusra" ("Al-Qaida" Süüria allüksus) ja teiste formeeringute suhtes, mis on ÜRO Julgeolekunõukogu poolt tunnistatud terroristlikeks.

 

 

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  47
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  19
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47