06:03 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
ÜRO andmetel on hukkunud üle 220 tuhande inimese.

Politoloog: Venemaa püüdleb rahu poole Süürias vähendades oma vägede grupeeringut

© REUTERS / BASSAM KHABIEH
Poliitika
lühendatud link
24 0 0

Maailma majanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi rahvusvahelise julgeoleku keskuse kaastöötaja leiab, et Venemaa vähendab oma sõjalist kohalolekut lootes samasuguseid samme kõikidelt konfliktipooltelt.

TALLINN, 15. märts — Sputnik. Süürias paikneva Venemaa vägede grupeeringu põhiosa vähendamine on suunatud rahuprotsessi kiirendamisele selles riigis, teatas agentuurile RIA Novosti Venemaa teaduste akadeemia Maailma majanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi rahvusvahelise julgeoleku keskuse kaastöötaja Vladimir Jevsejev.

Varem, esmaspäeval andis Venemaa president Vladimir Putin kaitseminister Sergei Šoigu'le käsu alustada teisipäevast Venemaa grupeeringu väljaviimist Süüriast, kuivõrd talle püstitatud ülesanded on täidetud. Riigipea märkis, et Venemaa sõjaväebaas Süüria Tartus'is ja Khmeimim'i lennuväli jätkavad tegevust endises režiimis.

Kiirendada rahuprotsessi

Jevsejevi arvates tahab Venemaa sellega "kiirendada Süüria rahuprotsessi".

"Võimalik, et on mingid Vene-Ameerika kokkulepped. Võimalik, et USA lubas vastata kohaloleku piiramisele omapoolse surveavaldusega Türgi ja võibolla ka Saudi-Araabia suhtes, et nad piiraksid oma sekkumist Süüria asjadesse. Venemaa poolt on see (sõjalise grupeeringu vähendamine) väga hea käik, kui see vaid leiaks mõistmist eelkõige Türgi poolt. Kõige suuremat probleemi kujutabki endast justnimelt Türgi," ütles Jevsejev.

Ta tuletas meelde, et USA meediast on varem läbi käinud teave Iraani vägede osalise väljaviimise kohta Süüriast.

"Rahuprotsessi kiirendamiseks on see mõistlik. Tuleb välja, et Venemaa ja tema lähipartnerid lähevad välja sõjalise kohaloleku vähendamise peale oodates analoogseid samme vastaspoolelt," leiab ekspert.

Sõjaline võimekus säilib

Jevsejevi arvates vähendatakse eelkõige Venemaa grupeeringu piiratud maaväe komponenti, mis tegeles muuhulgas Süüria armee väljaõppega, samuti ründelennuväge (rindepommitajad Su-24 ja ründelennukid Su-25).

"Hävitajad jäävad ilmselt paigale, et õhuruumi kontrollida. Tervikuna ei riski VF õhuväekomponent millegagi ja seda saab sündmuste ebasoovitava arengu korral kiiresti suurendada," ütles Jevsejev.

Ta leiab, et jutt ei käi ilmselt mereväe grupeeringu vähendamisest, sest baaside kindel kaitse merelt nõuaks selle säilitamist. Samuti säilivad õhutõrjesüsteemi S-400 kompleksid, lisaks baasi enda kaitse.

Ta toonitas eriti, et otsustatud on sõjalise kohaloleku piiramine, mitte vägede väljaviimine.

Jevsejev märkis samuti, et oma hiljutiste edusammudega on Süüria armee tänuvõlgu mitte ainult VF õhuväe- ja tuletoetusele, vaid ka abi eest isikkoosseisu väljaõppel.

Süürias kestab 2011. aastast relvakonflikt ametlike võimude ja opositsiooni vahel. ÜRO andmetel on hukkunud üle 220 tuhande inimese. Suurem osa põgenikke viibib naaberriikide territooriumil.
27. veebruarist on riigis kehtestatud relvarahu. Vaherahu ei laiene Venemaal ja reas teistes riikides keelatud terroriorganisatsioonide "Islamiriik", " Jabhat al-Nusra" ("Al-Qaida" Süüria allüksus) ja teiste formeeringute suhtes, mis on ÜRO Julgeolekunõukogu poolt tunnistatud terroristlikeks.

 

 

 

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  34
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27