21:41 20. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1420
  • RUB76.7235
Damaskus. Süüria.

Süüria läbirääkimised lõpevad dokumendi allakirjutamisega Damaskuses

© Sputnik / Илья Питалев
Poliitika
lühendatud link
1410

Genfis toimuvate Süüriat käsitlevate läbirääkimiste viimane etapp ja lõppdokumendi allakirjutamine võib toimuda Damaskuses. Süürlased naasevad terroristidelt tagasi võetud linnades järk-järgult oma kodudesse.

TALLINN, 18. märtsil — Sputnik. Süüria läbirääkimiste viimane etapp ja lõppdokumendi allakirjutamine võib toimuda Damaskuses, teatab RIA Novosti viitega allikale Genfis toimuvatel läbirääkimistel.

Üleskutsed otsedialoogiks valitsuse delegatsiooni ja opositsiooni vahel on Genfi läbirääkimistel kõlama hakanud üha sagedamini. Nii teatas Süüria opositsiooni Kõrge Läbirääkimiste Komitee, et delegatsioon on selliseks formaadiks valmis ja see võib poliitilise reguleerimise protsessi kiirendada.

Läbirääkimiste kulgu tervikuna hinnatakse üsna positiivseks vaatamata sellele, et mõlemalt poolt tuleb vastuolulisi avaldusi. Seni püüavad osapooled leida mingit püsivalt töötavat läbirääkimiste formaati ja dialoog ise pole "sisuliselt" veel alanud, teatas intervjuus agentuurile Süüria valitsuse delegatsiooni juht läbirääkimistel Bashar Ja'afari.

Mitmest allikast samaaegselt tulnud andmetel toimub lõppdokumendi allakirjutamine ja läbirääkimiste viimane raund Süüria pinnal, Damaskuses.

"Sellel saab olema sümboolne tähendus, kuna see toimub Süüria pinnal," ütles agentuuri allikas.

Läbirääkimistele saabunud grupp "Khmeimim" märkis samuti, et kui osapooled "suudavad tõepoolest leida lahenduse Süüria kriisile, mis lõpeb dokumendi allakirjutamisega, siis võiks see kahtlemata toimuda Damaskuses".

Süüria poliitiline tulevik: arutluse teema

Läbirääkimistel osalejad teevad juba ettepanekuid Süüria poliitilise tuleviku suhtes. Nii rääkis opositsioonilise grupi liider Ilian Masaad, et grupp on välja töötanud omapoolse Süüria uue konstitutsiooni projekti, mis näeb ette parlamentaar-presidentaalse vabariigi kehtestamist. Dokument kavatsetakse esitada ÜRO erisaadikule Süüria küsimustes Staffan de Mistura'le.
"See saab olema segavabariik ja midagi täiesti uut (Süüria jaoks)," ütles Masaad.

Küsimusele, kas uues konstitutsioonis arvestatakse ka kurdide huvidega, vastas ta, et selles on juttu Süüria rahvast tervikuna, mitte ainult kurdidest".

Süüria riikliku korralduse vorm võib riigi uue konstitutsiooni vastuvõtmisega muutuda presidentaalsest parlamentaarseks, mis võib aidata reguleerida Süüria sisekonflikte ja lahendab Süüria presidendi Bashar Assadi saatuse, leiab VF Föderatsiooninõukogu rahvusvahelise poliitika komitee liige Igor Morozov.

Senaatori arvates lahendaks selline mudel korraga "paljud vastuolud", sealhulgas Bashar Assadi saatuse, "millele reageerib tundlikult kogu läänemaailm ja regiooni võtmetegijad Saudi Araabia, Bahrein, Kuveit ja Türgi".

Täieformaadilised Süüria siseläbirääkimised ("Genf-3") taaskäivitusid Genfis 14. märtsil. Genfi saabusid Süüria valitsuse delegatsioon eesotsas riigi alalise esindajaga ÜRO's Bashar Ja'afari'ga, Süüria opositsiooni Kõrge Läbirääkimiste Komitee, Kairos ja Moskvas toimunud kohtumiste tulemusena moodustatu opositsioonigruppide esindajad, samuti Süüria siseopositsioon, mis formeeriti Khmeimemi baasis.

 

 

Peamised teemad