21:44 20. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1420
  • RUB76.7235
Kui homme toimuksid riigikogu valimised, siis toetaks nii SDE-d kui EKRE-t võrdselt 14 protsenti küsitletutest.

Keskerakond on endiselt kõige populaarsem partei

© AP Photo / Liis Treimann
Poliitika
lühendatud link
33 0 0

Valitsuskoalitsiooni kuuluva Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ja opositsioonilise Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus märtsis võrdsustus.

TALLINN, 18. märts — Sputnik. Kui homme toimuksid riigikogu valimised, siis toetaks nii SDE-d kui EKRE-t võrdselt 14 protsenti küsitletutest, selgub uuringufirma TNS Emor BNS-i tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Kõige populaarsem partei oli märtsis 25 protsendiga riigikogu opositsiooni suurim partei Keskerakond, koalitsiooni juhtivat Reformierakonda toetas 23, opositsiooni kuuluvat Vabaerakonda 15 ning valitsusliitu kuuluvat Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) 6 protsenti küsitletutest.

Keskerakonna toetus on kasvanud võrreldes veebruariga kolm protsendipunkti, Reformierakonna ja EKRE toetus ühe protsendipunkti. IRL-i toetus võrreldes veebruariga ei muutunud, Vabaerakond kaotas toetust ühe ja SDE kahe protsendipunkti võrra.

Vabaerakonna 15 protsendi kanti ulatuv toetus ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) langemine valimiskünnise lähedale on TNS Emor uuringujuhi Aivar Voogi sõnul Vabaerakonnale väga hea uudis, sest kui homme toimuks riigikogu valimised, siis oleks ilma Vabaerakonnata valitsuse moodustamine väga keeruline.

Voogi sõnul on asunud Vabaerakonda toetama senised liberaalsema maailmavaatega IRL-i toetajad ning Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda need, kelle jaoks IRL ei ole piisavalt selgelt parempoolne. Oma osa IRL-i toetuse kukkumises on Voogi sõnul ka sellel, et IRL ei ole oma põhimõtetes olnud järjekindel. "Kord räägitakse majandusest, siis rahvuslusest, siis madalapalgaliste toetamisest, see sõnumite ebaselgus on nähtavasti nõrgestanud nende positsiooni," nentis Voog.

EKRE tõusule on Voogi sõnul aidanud kaasa nende seisukohtade selgus. "Nad on järjekindlalt ühte joont ajanud ja nad on ajanud valitsuskriitilist joont," sõnas Voog. "Kooseluseaduse vastu nad võitlesid juba 2014, aga see ei avaldunud kuidagi nende reitingus, nii et seda teemat ei saa pidada oluliseks," lisas ta.

Parlamendivälistest parteidest toetas märtsis erakonda Eestimaa Rohelised kaks ja Eesti Iseseisvusparteid üks protsent küsitletuist.

Valitsuskoalitsiooni toetus on võrreldes veebruariga langenud ühe protsendipunkti võrra 43 protsendile.

Oma eelistust ei osanud märtsis öelda 20 protsenti küsitletutest.

Kokku küsitles TNS Emor 9.-16. märtsini vastajate kodudes ja veebis 1204 valimisealist inimest vanuses 18-74 aastat.

 

Peamised teemad