13:36 14. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1403
  • RUB77.4814
Sevastopol. Krimm.

Kreml: Krimm on Venemaa regioon

© Sputnik / Сергей Мальгавко
Poliitika
lühendatud link
10563

Krimmi Venemaaga ühendamise teisel aastapäeval kutsus Euroopa liit ÜRO liikmeid üles kaaluma Moskva vastu rakendatavaid piiranguid. EL hindab Venemaa tegevust kui "väljakutset rahvusvahelisele julgeolekule". «Krimm on Venemaa regioon ega saa olla rahvusvaheliste läbirääkimiste ja kontaktide objektiks,» vastas Kreml.

TALLINN, 18. märts — Sputnik. Brüssel tegi avalduse, millega mõistis hukka Krimmi ühendamise Venemaaga, mis toimus kaks aastat tagasi ja kutsus Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni liikmesriike üles kaaluma võimalust rakendada Moskva suhtes EL-i kehtestatud sanktsioonidega analoogseid piiranguid.

"Euroopa Liit jätkab oma mittetunnustamispoliitika täielikku realiseerimist, sealhulgas piirangute kehtestamisega," märgitakse dokumendis, mis on avaldatud EL välisteenistuse juhi Federica Mogherini ja 28 organisatsiooni liikmesriigi välisministri nimel organisatsiooni kodulehel, teatas RIA Novosti.

Oma avalduses kutsub Brüssel ÜRO liikmesriike üles kaaluma ÜRO Peaassamblee resolutsioonis nr 68/262 ettenähtud mittetunnustamise meetmetele analoogsete meetmete rakendamist. Euroopa Liit peab Krimmi ühendamist Venemaaga endiselt "rahvusvahelise õiguse rikkumiseks" ja "otseseks väljakutseks rahvusvahelisele julgeolekule". Dokumendis väljendatakse muret "seoses sõjalise võimsuse suurendamise ja inimõiguste alase olukorra halvenemise pärast Krimmi poolsaarel".

Euroopa diplomaatide erilist tähelepanu pälvis järelepärimine Krimmi tatarlaste esindusorgani Medžlise kui ekstremistliku organisatsiooni keelustamise kohta. Medžlise juhtidele tehti korduvalt hoiatusi ekstremistlike rahvustevahelist vaenu õhutavate avalduste pärast, 2014. aastal keelati neil viieks aastaks sissesõit Venemaale.

Krimm on Venemaa regioon ega saa olla rahvusvaheliste läbirääkimiste ja kontaktide objektiks, teatas reedel Venemaa riigipea pressisekretär Dmitri Peskov.

„See on Vene Föderatsiooni regioon. Venemaa ei aruta ega hakka mitte kellegagi mitte kunagi arutama oma regioonide üle. Antud juhul tuleb siin täie lugupidamisega suhtuda Krimmi elanike tahteavaldusse ja sellesse otsusesse, mis tehti kaks aastat tagasi. Mitte mingit arutelu selle kohta ei tule ja antud juhul ei ole see, kahtlemata, küsimus, mis võib olla mingite läbirääkimiste või rahvusvaheliste kontaktide objektiks," ütles Peskov vastuseks ajakirjanike palvele kommenteerida üleskutset ÜRO riikidele ühineda VF vastaste sanktsioonidega.

Referendum Krimmis ja Sevastoopolis viidi läbi pärast 2014. aasta veebruaris Ukrainas toimunud riigipööret. 16. märtsil 2014 toimunud referendumil andis enamik poolsaare elanikest oma hääle Venemaa koosseisu astumise poolt. Ühinemist pooldas 96,77% Krimmi ja 95,6 Sevastoopoli elanikest.

Ukraina peab Krimmi endiselt endale kuuluvaks, kuid ajutiselt okupeeritud territooriumiks. Krimmi elanike tahteavaldust ei tunnistanud ka lääneriigid, kes kehtestasid Venemaa ja Krimmi regiooni suhtes sanktsioonid. VF välisministeerium teatas korduvalt, et Krimmi elanikud hääletasid demokratlikult, täies vastavuses rahvusvahelise õiguse ja ÜRO põhikirjaga ühinemise poolt Venemaaga, kes aktsepteerib ja austab seda valikut ning sellist otsust — see on reaalsus, millega tuleb arvestada.

Peamised teemad