05:41 16. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1321
  • RUB75.9875
Ukraina president Petro Porošenko.

Spritistlikud seansid Kiievis: „vaimud minevikust“ jagavad Porošenkole nõuandeid

© Sputnik / Михаил Маркив
Poliitika
lühendatud link
6932

Nagu näha, ei piisa Petro Porošenkole nõuniku rollis ühest „endisest“, tagaotsitavast Gruusia presidendist. Ta on kokku kutsunud veel kümme „endist“ – nii ministrid kui isegi peaministrid. Neil ka on, millest rääkida.

Autor Jevgenija Krasilova

Kodumaale ei sobinud, tere tulemast Ukrainasse! Petro Porošenko otsustas kutsuda Kiievisse kokku välismaised poliitikud ja majandusmehed. Tõsi, kõik kutsutute ametinimele lisandun nüüdseks „endine". Mõnede „loometeed" tähistavad kõmulised skandaalid, teised aga on kodumaal arvatud „poliitiliste laipade" kilda. Kuid Kiievis ei häiri see kedagi. Endised ministrid ja peaministrid võtsid sisse koha rahvusvahelises nõukojas, mis hakkab Ukraina presidenti nõustama korruptsioonivastase võitluse, reformide tulemusliku läbiviimise ja Euroopa Liiduga liikmeks saamise küsimustes.

Loomulikult toetub iga selline nõuandja oma isiklikule kogemusele. Ja neil meestel juba on, mida jagada. Näiteks Austraalia endise peaministri Tony Abbot, kes juhtis valitsust kõigest kaks aastat. Tähelepanu äratas ta eeskätt sellega, et lubas G-20 tippkohtumisel Brisbane´is Vladimir Putini „käsile võtta". Tõsi, sellest ideest ta siiski loobus — tõenäoliselt taipas, et tulemus võib kujuneda ettearvamatuks. Pärast erruminekut, mida Abbot „vägevalt" tähistas, pekstes joomingu käigus oma tööruumi põhjalikult segamini, polnud temast mitu kuud midagi kuulda. Aga nüüd, nagu lääne meediakanalid tabavalt märkisid, „Ukrainas ujus Abbot välja". Ujuski pinnale.

Teine huvitav kuju on europarlamendi väliskomisjoni esimees Elmar Brok. Ukrainas on see eurosaadik sagedane külaline, kuigi ta ei vasta kaugeltki alati teda võõrustava poole ootustele. Euromaidani sündmuste keerises, mida ta väisas sooviga kiievlasi eurovalimisteks innustada, pöördusid kuus eskort-tüdrukut ajakirjanike poole palvega, et pressitöötajad aitaksid oma kanalite kaudu härra Broki mõjutada. Armastuse preestrinnad kaebasid, et eurosaadik on nendega häbematult käitunud ja on keeldunud nende raske töö eest tasu maksmast. Väga ebaviisakas. Ei ole euroopalik. Kusjuures Kiievis ei pannud see kedagi imestama. Meedias oli juba varem räägitud Broki seiklustest mööda Ukraina pealinna ööklubisid. Üks liikumise FEMEN aktivist avaldas sel teemal meelt otse Euroopa Parlamendi hoone ees Brüssselis — kiskunud end vööni alasti, kargas ta Brokile kallale, kisendades: „Ukraina ei ole bordell!" Mees sai muidugi kohe tagamõttest aru, heitis pilgu ja taipas, milles asi.

Poola endine välisminister ja paramendi spiiker Radosław Sikorski (tuntud ameerika ajakirjaniku Anne Applebaumi abikaasa) on sattunud skandaalide kroonikasse peamiselt oma terava keele tõttu. Kunagi ringles välisministrite kuluaarides anekdoot USA presidendist Barack Obamast ja tema Aafrikas elavast vanaisast, kes pistis nahka poola misjonäri.

Üht nõukoja liiget, Slovakkia endist peaministrit Mikuláš Dzurindat on tema kodumaal süüdistatud ametiseisundi omakasupüüdlikus ärakasutamises, misläbi ta erastamise käigus suurt tulu teenis, kuid see ei paku enam õieti huvigi.

Ühesõnaga, kokkutulnud seltskond on pehmelt öeldes iseäralik. Nagu näha, ei piisa Petro Porošenkole nõuniku rollis ühest „endisest" — tagaotsitavast Gruusia presidendist, kelle puhul, nagu tema kodumaal räägitakse, on vanglas juba väsitud „tööluusi" üles märkimast.

Milleks see nõunike panteon Kiievile vajalik on ja mida sinna kutsutud suudavad Ukrainale õpetada, on küsimus suurele ringile. Või on see hoopis välispartnerite kaval plaan selleks, et Porošenkole tasapisi õpetada, kuidas endised poliitikud käituvad?

 

 

 

Peamised teemad