01:30 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
3510

Venemaa kohtus 22 aastaks vangi mõistetud Ukraina kodanik Nadia Savtšenko võidakse vahetada rühma venemaalaste vastu, sealhulgas USA-s vanglakaristust kandvate Viktor Buti ja Konstantin Jarošenko vastu, edastasid teisipäeval Interfaxile informeeritud allikad.

TALLINN, 29. märts — Sputnik. "Praegu käivad konsultatsioonid, ka konfidentsiaalseid kanaleid pidi Savtšenko vabastamiseks vangide vahetuse teel. Venemaa pakkus välja nimekirja oma kodanikest, keda vastu ta on valmis Ukraina sõjaväelase vahetama," ütles üks agentuuriga suhelnuid.

Tema andmetel kuuluvad nimekirja USA-s pikaks ajaks vangi mõistetud relvakaupmees Viktor But ja lendur Konstantin Jarošenko. "Nende seas on venemaalasi, kelle tegevust tavaliselt ei reklaamita," märkis allikas, teatas BNS.

Ta ei näe suuremaid takistusi vahetuse läbiviimiseks pärast seda, kui Savtšenko kohtuotsus jõustub. "Ühe inimese vahetamist mitme vastu on kasutatud ka varem. Savtšenko puhul on jutt eriti raske kuriteo — kahe venemaalase tapmise — eest süüdimõistetust. Need aga, kelle vastu teda vahetatakse, ei ole kedagi tapnud," ütles allikas.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov ütles äsja, et esialgu ei ole mingeid otsuseid Savtšenko vahetamise osas tehtud. "Esialgu saan tõdeda, et mitte midagi ei ole ette võetud, nii de iure kui de facto on Savtšenko praegusel hetkel süüdimõistetu," ütles Peskov.

Venemaa kohus mõistis Savtšenko eelmisel teisipäeval 22 aastaks vangi. Kohtuotsus ei ole veel jõustunud, kuid Savtšenko keelas oma advokaatidel seda edasi kaevata, et mitte takistada poliitilise otsuse langetamist, mis võimaldaks tal kodumaale naasta.

Venemaalane Viktor But võeti kinni 6. märtsil 2008 Bangkokis ja anti pärast kahe aasta pikkust kohtuvaidlust välja USA-le, kus ta Colombia sissirühmituse FARC relvastamise eest 25 aastaks vangi mõisteti. But istub Illinois's Marioni föderaalvanglas, teine venemaalalne, lendur Konstantin Jarošenko mõisteti USA-s 20 aastaks vangi katse eest toimetada riiki suur hulk kokaiini.

 

Peamised teemad