15:02 20. Jaanuar 2018
Tallinn0°C
Kuula otse
Foto on illustratiivne.

LKA direktor arutas Moskvas Süüria relvarahu tingimuste täitmist

© Flickr / Chairman of the Joint Chiefs of Staff
Poliitika
lühendatud link
1310

John Brennan tundis huvi Süüria vaherahu ja Bashar al-Assadi presidendiametist lahkumise vastu, teatati USA saatkonnast. Mõnede ekspertide arvates annavad nõupidamiskõnelused tunnistust tihenevast koostööst kahe riigi salateenistuste vahel.

TALLINN, 29. märts — Sputnik. LKA direktor John Brennan arutas oma Moskva-visiidi käigus Süüria relvarahu tingimuste täitmist ja sealse poliitilise olukorra reguleerimist, millega peab kaasnema president Bashar al-Assadi tagasiastumine. Nii kommenteeris uudist Brennani konsultatiivsetest kõnelustest USA saatkond Venemaal. Kellega nimelt Brennan Moskvas kohtus, ei ole teatatud. Putini administratsiooni poolt märgiti vaid, et „kohtumisi Kremlis" LKA direktoril ei olnud, teatas RIA Novosti.

Salajane visiit

Ametlik kinnitus, et LKA juht John Brennan sooritab salavisiidi Moskvasse, sai esmaspäevaseks peauudiseks. Esimese ametliku teadaande konsultatsioonide toimumisest, mis leidis aset märtsi algul, väljastas Venemaa välisministri asetäitja Oleg Sõromolotov. Diplomaat rõhutas seejuures, et läbirääkimised ei olnud seotud Venemaa õhu-kosmosejõudude üksuste väljaviimisega Süüriast.

„Brennani visiit ja suure osa meie väeüksuste (Venemaa õhu-kosmosejõudude) Süüriast väljaviimise algus ei ole kuidagi omavahel seotud," ütles ta. Sõromolotov märkis ühtlasi, et LKA juht ei kohtunud Venemaa välisministeeriumi esindajatega.

Venemaa presidendi administratsioon märkis omalt poolt, et Brennanil ei olnud kokkupuuteid Kremliga. Riigipea pressisekretär Dmitri Peskov soovitas ajakirjanikel pöörduda küsimustega eriteenistuste poole — FSBsse.

Al-Assadi tulevik

Konsultatsioonide üksikasjadest andis agentuurile RIA Novosti teada USA saatkond Venemaal. Ameeriklaste saatkonna pressisekretär William Stevens märkis, et Süüria relvarahu tingimustega seostuvalt tõstatas LKA direktor küsimuse al-Assadi presidenditoolilt tagasiastumisest.

„Direktor Brennan külastas Moskvat märtsi algul selleks, et vene ametiisikutega silmast silma kohtudes toonitada, kuivõrd tähtis on, et Venemaa ja al-Assadi režiim järgiksid oma kohustusi relvarahu tagamisel Süürias," ütles Stevens.

Tema sõnade kohaselt kinnitas Brennan ka „USA seisukohta täielikust toetusest poliitilistele muudatustele Süürias ja rõhutas al-Assadi lahkumise möödapääsmatut vajalikkust, et luua tingimused üleminekuks režiimile, mis kajastab Süüria rahva tahet."

Infovahetus Islamiriigi uute rünnakute teemal

LKA direktori visiit Moskvasse võis olla seotud ISi (Islamiriik, Vene Föderatsioonis keelatud) liidreid puudutava info üleandmisega, leiab Föderatsiooninõukogu välispoliitikakomitee liige, Venemaa välisluureteenistuse veteran Igor Morozov.

„Võib oletada, et Brennan tuli Moskvasse selleks, et Venemaa käsutuses oleva informatsiooni põhjal leppida kokku ühised lähenemisviisid ja põhimõtted Islamiriigi juhtide hävitamiseks," ütles Morozov, meenutades, et just märtsis hävitasid USA ja koalitsiooniväed kaks ISi liidrit — Haji Imam ja Abd ar-Rahman al-Qaduli.

„Ei saa välistada, et Moskva andis Washingtonile edasi informatsiooni džihadistide tegevuse ülekandumisest USAsse. Saades sellise informatsiooni, sõitis Brennan siia, et veenduda, kui tõsiseltvõetav see oht USA julgeoleku seisukohalt on," ütles ta.

RIA Novosti poolt usutletud ekspertide arvamused Brennani Moskva-visiidi tähendusest läksid lahku. Vene Teaduste Akadeemia USA ja Kanada sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juhi Vladimir Batjuki hinnangul said konsultatsioonid tõendiks Vene Föderatsiooni ja USA eriteenistuste vahel arenevast koostööst.

„Brennani visiit annab tunnistust suhete paranemisest vene ja ameerika luureorganite vahel. Küsimuste ring, mida nad on arutanud, ei piirdu üksnes olukorraga Süürias ja Bashar al-Assadiga," leiab Batjuk.

Eksperdi sõnul seisab mõlema eriteenistuse päevakorras suur hulk küsimusi, mis väärivad läbiarutamist, „kuid kõiki kõneluste teemasid ei avalikustata. See visiit näitab, et koostöö toimub ja selle arengudünaamika on positiivne," lisas ta.

Seevastu Moskva Riikliku Ülikooli maailmapoliitika teaduskonna dotsent Aleksei Fenenko manitseb LKA Moskva-külastuse tähtsuse ülehindamisest hoiduma, sellele osutatud ülemäärast tähelepanu seletab aga harjumusega „teha sensatsioone eimillestki".

Ta juhib tähelepanu visiidi ajastusele, mis langes ühte relvarahu algusega Süürias ja valmistumisega selleteemalisteks läbirääkimisteks Genfis.

„Osapooled kooskõlastasid omavahel andmed, millised grupeeringud loetakse terroristlikeks, millised mõõdukateks ja kes sobivad läbirääkimisteks. See oli täiesti tavaline ettevalmistus Genfi kõnelusteks," ütles Fenenko.

 

 

 

Peamised teemad

 • Prantsuse president Emmanuel Macron

  Prantsuse president Emmanuel Macron teatas riigi sõjaväelastele plaanist moderniseerida oma viieaastase valitsemisaja jooksul riigi tuumajõudude kaks põhiliiki

  4
 • Maailm tähistab USA president Donald Trumpi valitsemise esimest aastapäeva

  2017. aasta 20. jaanuaril andis Washingtonis ametivande vabariiklaste ridades USA riigipeaks valitud Donald Trump ning sai seeläbi Ameerika Ühendriikide 45. presidendiks

  44
 • EL ja Eesti lipud

  Kõik liikmesriigid, nende seas Eesti, peavad Euroopa Liidu eelarvesse rohkem panustama, ütles president Kersti Kaljulaid neljapäeval kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

  13