07:24 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Poliitika
lühendatud link
4901

Uutest WikiLeaks'i paljastustest selgub, et tuntud Ameerika IT-gigant aitas Washingtonil aktiivselt tugevdada Süüria opositsiooni.

Autor Oleg Obuhhov

Google aitas USA Riigidepartemangul Süürias sõda õhutada. Selles on veendunud vähemalt WikiLeaks'i eksperdid. Tuleb välja, et nelja aasta eest töötas IT-hiiglase üks allüksustest välja kavala rakenduse. Arvatakse, et sellega oli võimalik mõjutada Bashar al-Assadi pooldajaid üle minema valitsusvastaste, tegelikkuses aga võibolla koguni Venemaal ja paljudes teistes riikides keelatud "Islamiriigi" poolele.

WikiLeaks'i andmetel teavitas tollane Google Ideas juht Jared Cohen Google plaanidest käivitada eriline on-line teenus riigisekretär Hillary Clintonit. Nagu märgiti elektronkirjas, peaks selline rakendus, mis jälgib opositsiooni poolele ülemineku juhtumeid ja märgib need skeemile "avaldama kohalikule elanikkonnale tugevat psühholoogilist mõju." Praegusele USA presidendikandidaadile tundus see ettepanek "huvipakkuv". Üks tema alluvatest ütles koguni, et see on "suurepärane idee". Nii otsustatigi.

Jäi vaid üks probleem. Google võimalused Süürias informatsiooni levitada olid üsna piiratud. Mitte nagu näiteks Al Jazera telekanalil. TV bossid ütlesid, et kui on loota häid dividende, pole probleemi. Ja selle taha asi seisma ei jäänud. Internetihiid andis autoriõigused üle Al Jazeera'le, misjärel telekanali võrgulehele ilmus interaktiivne kaart, kus oli näha, kes, kuhu ja millal. Vähe sellest, telekanal sai hiljem veel ka auhinna parima IT-alase uuenduse eest. See tähendab, selle sama rakenduse eest, mille autoriks olid Google töötajad. USA Riigidepartemang sai võimaluse infosõja pidamiseks Süüriaga, kusjuures selleks kulus hoopis vähem raha, kui oleks vaja olnud Assadiga rahulolematute otseseks toetamiseks.

Google aga, tabades ära õige hetke, omandas Valge maja vaikse poolehoiu. Ja isegi kui puhkes skandaal, siis, nagu asjatundjad ütlevad, tuleb ettevõtte nime mainimine isegi halvas valguses tavaliselt kasuks. Raha, nagu öeldakse ei haise… Al Jazeera, muide toetas Süürias algusest peale mitte niivõrd "mõõdukat", kuivõrd ikka kõige radikaalsemat opositsiooni. Tõsi, sellisest organisatsioonist, nagu ISIS polnud Süürias neli aastat tagasi veel keegi kuulnud. Kuid varsti said sellest kuulda kõik.

 

 

Peamised teemad