03:01 21. November 2019
Kuula otse
  • USD1.1059
  • RUB70.7748
Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov hoiatas hiljuti, et riigipea vastu valmistatakse ette järjekordset tellimustööd .

Ekspert "tellimustööst": Lääne poliitiline eliit astub üle sündsuse piiri

© Sputnik / Михаил Климентьев
Poliitika
lühendatud link
5111

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov hoiatas hiljuti, et riigipea vastu valmistatakse ette järjekordset "tellimustööd" ja selle peamiseks sihtmärgiks saab seekord olema Venemaa presidendi eraelu ja tema lähedased.

TALLINN, 30. märts — Sputnik. Vladimir Putini vastu suunatud inforünnakute eesmärkidest, sündsuse piiridest ja uutest katsetest destabiliseerida olukorda rääkis portaali Sputnik korrespondendile Venemaa strateegiliste uuringute instituudi ekspert, meediaspetsialist Igor Nikolaitšuk.

Eksperdi arvates ollakse Läänes äärmiselt rahulolematud positiivse arenguga, mida täna, pärast Venemaa edukaid terroristidevastaseid operatsioone Süürias, täheldatakse.

"Negatiivse õhutamine Putini tegevuse ümber on viimasel ajal mõnevõrra raugenud. See ei rahulda maailma niiditõmbajaid, kes on nüüd mobiliseerinud kõik oma võimalused nii väljaspool Venemaad, kui Venemaal endal selleks, et alustada uut, hästiplaneeritud rünnakut presidendi vastu," on Nikolaitšuk veendunud.

Jõhker kambakas

Meediaekspert tuletas meelde, et alles 10. märtsil ilmus Venemaa välisministeeriumi kodulehel teade, et välisminister Sergei Lavrov juhtis telefonivestluses oma kolleegi John Kerry'ga tähelepanu Läänes alanud Venemaa vastasele infokampaaniale, mis ei soodusta kahe riigi vaheliste suhete arengut ega kogunenud vastastikuste probleemide lahendamist. Nikolaitšuk rõhutas, et see on pretsedenditu juhtum, kus niivõrd kõrgel tasemel diplomaadid arutasid meedias kulgevaid protsesse.

Esinedes telekanali TVZ saates "Õigus teada" lausus presidendi pressiesindaja Peskov sõnasõnalt järgmist: infosõda võib lugeda kuulutatuks.

Esmakordselt konstateeriti avalikult, selgitab Nikolaitšuk, et Venemaa on kellegagi infosõjas. See on tema hinnangul enam kui märgilise tähendusega avaldus, sest varem paiknes informatsiooniline vastasseis pigem suure poliitika perifeerias, nüüd aga murdis see sõna otseses mõttes rahvusvahelise elu keskmesse ja on hakanud kujundama nii sise- kui välispoliitika päevakorda.

Lõpuks tuli Dmitri Peskov välja uudisega suurest ohust, et "heasoovijad" püüavad oma leketega kompromiteerida Venemaa presidenti ja tema lähedasi.

"Kui varem räägiti infosõdadest, poliitilisest manööverdamisest ja informatsioonilisest vastasseisust üldiselt, siis seekord täitis pressisekretär oma teenistusülesandeid ja hoolitses oma ülemuse, Venemaa presidendi maine eest," juhib ekspert tähelepanu.

Oma avaldusega hoiatab Peskov, et ettevalmistamisel on informatsiooniline provokatsioon, mis on suunatud vahetult presidendi perekonna või tema lähedaste vastu. Muul juhul, rõhutab ekspert, oleks fraas sõnastatud teisiti.

"Värviliste revolutsioonide" janu

Sellega seoses on Nikolaitšuki arvates oluline märkida, et 2011. aasta lõpust saati on käimas informatsioonilis-psühholoogiline operatsioon Venemaa presidendi survestamiseks ja mitte niivõrd tema isiku, kuivõrd tema tegevuse kompromiteerimiseks. Sellel on üsna mitteformaalne ja konkreetne nimi — "Venemaa ilma Putinita".

Sõdade ja majandussanktsioonidega oma huvide pealesurumine rahvusvahelisel areenil on maailma juhtivatele riikidele muutunud erakordselt kulukaks. Nüüd tulevad eksperdi sõnul esikohale poliittehnoloogiad, mis seisnevad valitseva režiimi kukutamises "värviliste revolutsioonide" sildi all. Oma huvide kaitsmise peasuunaks on justnimelt sobimatute režiimide kukutamine.

Selle klassikaliseks näiteks on Saddam Husseini saatus, kelle kukutamise tagajärgi helbime me Süürias Islamiriigiga sõdides siiamaani, samuti Liibüa endise liidri Muammar Gaddafi košmaarne surm. Kõik need on "värviliste revolutsioonide" tehnoloogiate ilmingud, selgitab ekspert.

"Kinnitan, et ka Venemaast ei läheks see karikas mööda, sest kõige lihtsamaks, näiteks USA rahvuslike huvide kaitsmise viisiks on terava vastasseisu olukorras režiimide vahetamine. Sellega praegu tegeletaksegi," on Nikolaitšuk kindel.

Tema sõnul eeldab "Venemaa ilma Putinita," et just riigi sees tuleb kodanikke veenda, et Putin on koletis, rahvast rõhuv autoritaarne juht ja tema käed on küünarnukkideni määritud "Süüria väikelaste verega".

Lääne ajakirjanduse kallalekippumine Venemaa presidendile ei ole midagi muud, kui riigi avaliku arvamuse ettevalmistamine, et võimaluse tekkides see "diktaator", "autoritaarne liider" "inimõiguste rikkuja" mingil ettekäändel kukutada ja siis saavat kõik õnnelikuks.

Kuid õnnelikeks ei saa mitte nende riikide elanikud, kus need sündmused toimuvad, seletab ekspert, vaid USA elanikud, kes rõõmustavad, kui osavalt kõik see nende presidendil või administratsioonil välja kukkus.

Piiridest väljas

Nkolaitšuki sõnul on sellisel võitlusel teatud piirid, mida just Peskov mõnevõrra reguleerib. On valdkondi, mille piire rikkuda on kategooriliselt keelatud. Üks neist on presidendi eraelu.

"Putini tegevust võib kritiseerida ükskõik kui palju, kuid selle kõige ülekandmine tema eraelu sfääri on juba äärmine piir. Ilmselt on Lääne poliitiline establishment siseriikliku opositsiooni abile lootes otsustanud sellest üle astuda," arvab meediaekspert.

Tema arvates valitses kuni viimase ajani teatud "joogivee vaherahu" (Rudyard Kiplingi järgi ei rünnud metsloomad veepuuduse perioodil üksteist joogikohal — toim.): kui Putini ja tema perekonna kohta midagi kirjutatigi, siis ainult siseopositsioonile viidates ja teatud sensatsiooni tähenduses.

Nüüd aga kavatsetakse kõige järgi otsustades seda vaherahu rikkuda, mis on lubamatu ja ega Dmitri Peskov ilmaasjata sellepärast muretsenud ja oma otsest sõnumit edastanud, leiab ekspert. Seda sõnumit, tõlgituna diplomaatilisest keelest, tuleb mõista järgmiselt: proovige te ainult ja küll näete, mis sellest välja tuleb!

Putin on saanud sihtmärgiks

Statistika on aga halastamatu. Kui võtta kaks märksõna "Venemaa" ja "Venemaa president" ning uurida, milline on nende all võrgus avanevate publikatsioonide tonaalsus, siis selgub, et negatiivset informatsiooni "Venemaa president" kohta on umbes 1,5-2 korda rohkem (keskmiselt viimase nelja aasta jooksul). Ja see on tohutu erinevus, rõhutab ekspert.

See räägib selget keelt, et rahvusvahelise informatsioonisurve sihtmärk on just nimelt Venemaa president ja kuna see surve ei andnud tulemusi, hakatakse seda järsult suurendama, hoiatab Nikolaitšuk.

"Ei maksa arvata, et me elame õilsas, rahvusvahelisel areenil üksteise vastu rüütelliku suhtumise, seda enam ajakirjanduse ja avalike suhete valdkonnas eetilistest põhimõtetest kinni pidavas maailmas. Kahjuks on see kauge möödanik: meediaväljaanded täidavad oma riigi poliitilise eliidi tellimust ja selle eredaks näiteks on Venemaa presidendi äge ründamine anglo-saksi maailmas," toonitab ekspert.

Tasub meenutada kasvõi inglise kvaliteetajakirjanduse "pealelendamist" Litvinenko asjas, kus Vladimir Putinit süüdistati vaata et käsu andmises valmistada "Õnnetu Saša" tapmiseks polooniumi.

See "jura" käib juba pea kümme aastat ja ilmub üha uuesti pinnale iga kord, kui inglise establishmendil on vaja Putinile survet avaldada," meenutab ekspert.


Järjekordne, kusjuures hästi planeeritud rünnak Venemaa presidendi pihta on ajastatud 2018. aasta presidendivalimisteks, resümeerib Nikolaitšuk. Valijaskonnaga lävimise kampaania käigus on alati ja kõikjal aktiveerunud siseopositsioon ja kõige järgi otsustades pingutatakse välismaal nüüdki kõigest väest kõiki reegleid ja põhimõtteid eirates, et taaselustada "Venemaa ilma Putinita" projekti.

 

Peamised teemad