07:42 16. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1643
  • RUB72.4844
Ekspert selgitab, miks Venemaa loobus osalemast tuumajulgeoleku tippkohtumisel: aga miks me peaks sinna sõitma?

Ekspert selgitab, miks Venemaa loobus osalemast tuumajulgeoleku tippkohtumisel

© Sputnik / Кирилл Каллиников
Poliitika
lühendatud link
7733

Kremlis põhjendati Venemaa Föderatsiooni otsust loobuda osalemast tuumajulgeoleku tippkohtumisel USAs „koostoime defitsiidiga“ selles küsimuses. Sõjaline ekspert Viktor Litovkin peab Venemaa otsust igati loogiliseks. Oma arvamusega esines ta Sputniku raadios.

TALLINN, 2. aprill — Sputnik. Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov põhjendas Vladimir Putini otsust mitte osaleda Washingtoni tuumatippkohtumisel selleteemalise koostoime defitsiidiga kohtumise ettevalmistuste käigus.

Ta märkis, et tippkohtumise ettevalmistuste raames on selgesti ilmnenud „teatav koostoime defitsiit". Samas ollakse Moskva seisukohal, et tuumajulgeoleku temaatika nõuab „üldisi ja ühiseid jõupingutusi ning tippkohtumise ettevamistuste käigus üksteise huvide ja seisukohtade vastastikust arvessevõtmist." Varem teatas USA presidendi nõunik riikliku julgeoleku küsimustes Ben Rhodes, et loobudes tippkohtumisel osalemast, isoleeris Venemaa enda tuumajulgeoleku aruteludest. Venemaa välisministeerium nimetas selle väljaütlemise politiseeritud avalduseks. Samas märkisid dilomaadid, et „tippkohtumiste poliitiline päevakord on juba ammu ammendatud", arupidamised aga on omandanud väga spetsiifilise iseloomu, nii et neid arutelusid võib jätkata tuumafüüsikute, eriteenistuste ja inseneride kitsamas ringis, kuid need ei nõua kohtumisi kõrgemal tasemel.

Tuumajulgeoleku-alasest tippkohtumisest Washingtonis 31. märtsist 1. aprillini võtab osa üle 50 riigi. Kõneluste peamiseks teemaks sai võitlus tuumaterrorismiga.
Sõjaline ekspert, erupolkovnik Viktor Litovkin juhtis Sputniku raadios tähelepanu sellele, et USA ei ole siiamaani ratifitseerinud tuumakatsetuste keelustamise lepingut. Seetõttu loeb ta sedalaadi avaldusi Venemaa aadressil, nagu esitas Ben Rhodes, põhjendamatuiks.

„Dmitri Peskov nimetas väga delikaatselt „koostoime defitsiiti". Mina ütleksin palju teravamalt — see on tuumaküsimustes usalduse puudus meie partnerite, esmajärjekorras Ameerika Ühendriikide suhtes. Sest nimelt nemad rikuvad kõiki tuumajulgeoleku põhimõtteid. Kõige lihtsam näide: kuni tänase päevani ei ole nad ratifitseerinud tuumakatsetuste keelustamise kokkulepet kõikides valdkondades. See on ainus riik viiest juhtivast tuumariigist, kes ei ole lepingut ratifitseerinud, jättes endale õiguse tuumakatsetusi läbi viia. Venemaa kirjutas sellele dokumendile juba ammu alla, ja rääkida sellest, et tema peab tegema seda või teist, samal ajal kui te ise ei ratifitseeri tuumajulgeolekuga setud põhjapanevat dokumenti — see on kuidagi veider," ütles Viktor Litovkin Sputniku raadios.

Ta märkis, et USA teeb Venemaale etteheiteid, nagu ta ei tahaks pidada läbirääkimisi tuumarelvastuse piiramise üle. Tegelikkuses on asjad aga vastupidi.
„USA süüdistab Venemaad selles, et ta ei taha pidada läbirääkimisi taktikalise tuumarelvastuse vähendamise üle. Samas on Venemaa valmis selliseid läbirääkimisi pidama, kuid seejuures ta nõuab, et kõik taktikalised tuumarelvad paikneksid läbirääkijate oma territooriumil. Aga USA hoiab terves reas Euroopa maades 200 termotuumapommi ja moderniseerib neid. Lennukid, mis suudavad neid sihtmärkideni toimetada, peavad sõjalist valvet Šiauliai ja Tallinna külje all asuvates lennubaasides. Aga see tähendab 10 kuni 20 minutit lendu Venemaa tööstuskeskuste ja suurte linnadeni. Kui te tahate milleski kokku leppida, siis viige taktikalised tuumarelvad ära oma territooriumile, nagu seda on tehtud Venemaal," ütles sõjaline ekspert.

Kokkuvõttes loeb ta igati loogiliseks Vene poole otsust keelduda tuumatippkohtumisel osalemast.

„Milleks me sinna sõidame? Taas kord kuulama etteheiteid inimestelt, kes ise rikuvad kõiki tuumajulgeoleku põhimõtteid ja õpetavad IAEA-le, kuidas see peaks käituma Iraani ja Venemaa suhtes? Nad pigustavad silma kinni selle ees, et USA liitlane Iisrael omab tuumarelva ega ütle sel teemal sõnagi. See-eest räägivad Põhja-Koreast, kellel on mingisugused tuumajõuplahvatusseadmed, kuid keegi õieti ei tea, millised nimelt. Käib silmakirjalik poliitika — kõik peab saama tehtud nii, nagu on kasulik USAle. Kuid USA, ehkki ta ise peab ennast eriliseks riigiks, ei ole esimene võrdsete seas, ta on teiste riikidega võrdne. Aga kui USA ei taha seda tunnistada, ei ole temaga millestki rääkida," lausus Viktor Litovkin lõpetuseks.

Samal teemal

Maailma liidrid kinnitasid pühendumist tuumajulgeoleku tagamisele

Peamised teemad