13:59 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
Panama paberid (27)
70 0 0

Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumentidest selgub, et firma klient oli ka Edgar Savisaarele 2009. aastal 2,7 miljonit krooni [2016. aasta ostujõuekvivalendis 198 200 eurot] sooduslaenu andnud Pipa Business Corporation, lõplike kasusaajate nimistus Savisaart aga ei ole.

TALLINN, 8. aprill — Sputnik. Pipa Business Corporationi kohta on varem teada, et ettevõte asutati Panamas 2009. aastal ning ettevõte sai vahendeid Savisaare Šveitsi perekonnafondist ning laenas selle edasi Savisaarele endale. Lekkinud dokumentidest ei selgu ettevõtte kohta väga palju uut infot, ent nähtub, et ettevõtte juhtkonna moodustavad inimeste asemel kolm Šeišellide offshore-ettevõtet, teatas BNS viidates Äripäevale.

Üks Šeišellide firma on Pipa Business Corporationi direktor, teine Šeišellide firma finantsjuht ja kolmas Šeišellide firma haldusjuht. Kõik kolm firmat on registreeritud samale Seišellide pealinna Victoria aadressile ühes ärimajas, kus tegutseb mitu offshore-firmade müüjat, kirjutab Äripäev, mis sai Mossack Fonsecast lekkinud dokumentidele ligipääsu läbi Läti uuriva ajakirjanduse keskuse.

Pipa Business Corpration asutati aktsiakapitaliga 10 000 dollarit. Ettevõtte esindajad asutamisel notaris olid kaks järjekordset Panama offshore-firmat. Ükski Pipa Business Corporationi aktsionär ehk tegelik kasusaaja ja otsustaja Panama lekke dokumentidest välja ei tulnud. Dokumentide hulgas on küll aktsionä ride kinnitamise sertifikaate, kuid need on täitmata, märgib leht.

Panama dokumentide hulgas on lehe teatel ka e-kiri, mis kirjeldab, et 2014. aasta 28. jaanuaril toimus Pipa Business Corporationi aktsionäride koosolek Lõuna-Liechtensteini linnakeses. Samas linnas asub jurist Peter Kaiseri õigusbüroo; Kaiserit seostati ettevõttega ka juba siis, kui info Pipa kohta 2011. aastal esmakordselt avalikuks tuli.

E-kirjas seisab, et "otse või esindaja kaudu" oli koosolekul esindatud 100 protsenti ettevõtte kapitalist. Koosolekul otsustati ettevõtte tegevus lõpetada. Endiselt oli ettevõtte direktoritena toodud kolm Seišellide offshore-firmat, neist ühe esindajana nimetati Peter Kaiserit ja teise esindajana ning ühtlasi koosoleku juhatajana Egon Kaiserit, kirjutab Äripäev.

Leht märgib, et kui Savisaarel tuli omal ajal Panama offshore'ilt saadud laenu kohta aru anda, nimetas ta Kaiserit lihtsalt ettevõtjaks. "Võtsin laenu Liechtensteini ettevõtjalt Peter Kaiserilt, mille suurus on 2,7 miljonit krooni. Laen on võetud kaheksaks aastaks ja intress on 8 protsenti," rääkis Savisaar 2010. aastal "Aktuaalsele kaamerale".

Äripäev kirjutab, et Savisaar sõlmis 17. novembril 2009. aastal laenulepingu Pipa esindaja Peter Kaiseriga 173 000 euro laenamiseks. Kümme päeva hiljem liikus aga sama Panama ettevõtte kontole 185 000 eurot Savisaarega seostatud fondist Arsai Investment Ltd, millesse ärimees Alexander Kofkin oli omakorda kandnud juba 6. ja 10. augustil 2007. aastal kahe ülekandega kokku 191 570 eurot.

Pärast fondist tehtud rahaülekannet Panama ettevõttele hakati offshore-firmade kaudu kustutama Savisaare kuu aega varem ettevõtjate Siim ja Sulev Seppiku firmast OÜ Bravotex võetud laenu. Savisaare vajadust rahalise vahendite järgi on ajakirjanduses varem selgitatud sellega, et poliitikul oli vaja kiiresti raha, et vältida Vilja Savisaarest abielu lahutamisega kohtus vara jagamist.

 

Teema:
Panama paberid (27)

Peamised teemad