13:49 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
Panama paberid (27)
5610

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk teatas oma tagasiastumisest, mille Raada (parlament) võib heaks kiita juba 12. aprillil.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Politoloog Igor Šiškin avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, et selle avalduse tegemise hetke valis peaminister väga läbimõeldult.

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk teatas äsja, 10. aprillil oma tagasiastumisest. Videopöördumine on nähtav tema Facebooki kontol.

"Tänasest näen ma oma ülesandeid valitsuse juhi omadest laiematena," teatas peaminister.

Oma lahkumise põhjusena nimetas Jatsenjuk poliitilist kriisi Ukrainas. Tema sõnul "on soov üht inimest muuta poliitikuid pimestanud ja pärssinud nende tahet" ning "valitsuse muutmise protsessist on saanud meeletu paigaljooks".

Jatsenjuk avaldas lootust, et parlament kiidab tema tagasiastumispalve heaks juba teisipäeval 12. aprillil. Ukraina peaministri arvates oli tema juhitud valitsuskabinet Ukraina ajaloo parim.

Seejuures kutsus ta üles viivitamatult valima uut valitsust, et mitte esile kutsuda täitevvõimu destabiliseerimist. Seoses sellega teatas Jatsejuk, et "Rahvarinde" fraktsioon jääb parlamendikoalitsiooni ja lisas: "Täna on see ainsaks meetodiks, kuidas riiki kaitsta".

SRÜ riikide instituudi direktori asetäitja, politoloog Igor Šiškin leiab, et Arseni Jatsenjuki avaldus ei tähenda hoopiski, et ta kavatseks päriselt poliitiliselt areenilt lahkuda.

"Arseni Jatsenjuk on alati hammaste, käte ja jalgadega võimu küljes rippunud ja ripub ka praegu. See, et ta oli sunnitud sellist avaldust tegema ei tähenda hoopiski, et ta on otsustanud lahkuda. Kui tekib vähimgi võimalus, mis lubaks tal peaministritoolile jääda, siis kasutab ta seda kõhklemata ja rakendab kõiki jõupingutusi, et sellist võimalust endale tagada," ütles Igor Šiškin raadio Sputnik eetris.

Ta märkis, et Ukraina president Petro Porošenko tahtis juba ammu Jatsenjukki peaministri toolilt lahti kangutada.

"Mingit heade suhete sisseseadmist ega suhete silumist Jatsenjuki ja presidendivahel ei ole ja minu arvates ei saa ka kunagi olema, sest nad on omavahel surmavaenlased. Porošenko unistab juba kaks aastat ja teeb kõik selleks, et Jatsenjuk "ära süüa" ja panna sellele ametipostile oma inimene. Võitlus ei käi ju mitte mingite ideaalide pärast, võitlus käib raha pärast — peaminister kontrollib riigi rahavooge. Porošenko pretendeerib sellele, et olla Ukraina ainuke oligarh. Praegu ei ole ta saanud peaministrit oma kontrolli alla, seda võimalust talle isegi ei terenda. Järelikult ei saa siin olla mingit kompromissi juba põhimõtteliselt. Nad võivad teineteist emmata, teineteisele põsemusi anda, kuid jäävad ikkagi vaenlasteks," ütles politoloog.

Tema arvates võib Jatsenjuki tagasiastumisavaldust pidada Porošenko võiduks, kuid see võib pöörduda Ukraina liidri enda vastu.

See, et Jatsenjuk teatas oma tagasiastumisest, on Porošenko suur võit. Kuid see võit võib saada Phyrrose võiduks, sest Arseni Jatsenjuk ei ole nende hulgast, kes alla annavad. Ma arvan, et juba lähimal Raada istungil tõstatab just keegi Jatsenjuki kontrolli all olevatest saadikutest küsimuse luua spetsiaalne uurimiskomisjon Petro Porošenko korruptsioonitegude uurimiseks. Aga sealt edasi, nagu me teame, lõhnab juba impeachment'i (umbusalduse avaldamine) järele. Muide, mis puudutab Jatsenjuki avaldusse, et ta näeb endal olevat hoopis kõrgemaid ülesandeid ja mastaapsemaid perspektiive, kui peaministri omad. Asi on selles, et Jatsenjuk ei ole kunagi tulnud võimule tänu rahva toetusele ega oma partei reitingule. Need temasse ei puutu. Seepärast ei sõltu rahva tahtest, kas ta hakkab või ei hakka seisma Ukraina riigi eesotsas. Igal juhul püüab ta taha kõik, et ta sellele ametikohale määrataks," märkis politoloog.

Ta arvab, et Ukraina peaminister ei valinud tagasiastumisavalduse esitamise momenti juhuslikult.

"Ameeriklased püüdsid kaks aastat korraldada asju nii, et Porošenko ja Jatsenjuk töötaksid tandemina ega ei astuks oma vastasseisus üle teatud piiri. Kuid ei tulnud välja, asi väljus kontrolli alt. Ma arvan, et üks põhjus, miks Washington lubas Panama dokumentide avaldamist Porošenko kohta, on justnimelt soov talle teada anda, et peremehi tuleb kuulda võtta. Seega oli momendi valk Jatsenjuki poolt igati läbimõeldud. Ja lahkumisavaldus ei ole kohe kindlasti mitte punktipanek tema poliitilisele karjäärile. Ta on teinud kõik, mida Washingtoni peremehed temalt nõudsid ja näitas end vägagi efektiivse managerina, " lõpetas Igor Šiškin.

 

 

Teema:
Panama paberid (27)

Peamised teemad