07:39 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Poliitika
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
8012

USA vabariikliku partei presidendikandidaat Donald Trump avaldas järjekordselt arvamust Põhja-Atlandi alliansi kohta teatades, et 28 NATO riiki "tüssavad" USA-d, kes alliansi vajadusteks liiga palju raha välja käib.

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. USA maksab NATO eest kõrget hinda ja alliansi ülejäänud liikmed "tüssavad" Washingtoni, teatas USA vabariikliku partei presidendikandidaat Donald Trump telekanali CNN eetris, edastab RIA Novosti.

"Me maksame liiga palju ja kõik tüssavad meid. Kakskümmend kaheksa riiki tüssavad meid," ütles ameerika miljardär.

Trump nimetas NATO't samuti "mineviku igandiks".

"Me seisaks justkui ikka veel silmitsi Nõukogude Liiduga, mida pole enam. NATO loodi 60 aastat tagasi ega ole sellest ajast muutunud," ütles USA presidendikandidaat otse-eetris.

Juba varem on Trump teatanud, et NATO liitlaste kaitsmine läheb USA-le liiga kulukaks. Ta on nimetanud NATO't iganenud organisatsiooniks ja märkinud, et tuleb pöörata tähelepanu terrorismile, mis on peamine oht tänapäeval. USA presidendikandidaat nõudis valimiseelsel miitingul oma valijatele esinedes teistelt NATO liikmesriikidelt USA'ga võrdelises mahus sõjaliste kulutuste kandmist või muidu tuleb neil alliansist lahkuda.

Ta ennustas isegi NATO lagunemist.

"Me kaitseme neid aga nemad varastavad meie tagant. Ja teate, mida meie teeme? Mitte midagi!" teatas poliitik, lisades, et "nad kas maksavad puuduva osa ära või peavad lahkuma".

NATO peasekretär Jens Stoltenberg keeldus USA presidendikandidaadi Donald Trump'i kriitikat, nagu oleks allianss end ammendanud, kommenteerimast.

"Ma ei saa kommenteerida USA presidendi valmiskampaaniat ja ma ei hakka kommenteerima ühegi NATO liikmesriigi valimiskampaaniat. Kellest saab järgmine president, otsustab Ameerika rahvas. Mina selle otsuse vastuvõtmises ei osale. Kuid ma võin öelda, et NATO on meie julgeoleku jaoks praegu tähtis ja eluliselt vajalik, nagu ei kunagi varem, eriti sellepärast, et me seisame silmitsi palju ohtlikuma väljakutsega," vastates ta intervjuus ajakirjale Foreign Affairs Trumpi väljaütlemisi kommenteerides.

Donald Trumpi avaldused kõlasid NATO kohaloleku olulise tugevdamise taustal Euroopas, eriti Balti riikides. See on saanud alliansi ja Moskva vaheliste suhete pingestumise põhjuseks. Moskva on korduvalt teatanud, et on valmis andma Lääne tegevusele adekvaatse vastulöögi.

NATO küsimus on muutunud üheks Trumpi ja tema vastase Ted Cruzi vahelise valimiseelse debati vaidlusteemaks. Texase senaator teatas, et USA peab sõjalist blokki toetama terrorismile vastuseismiseks ja Venemaa heidutamiseks. Trump vastas, et allianss loodi "vastukaaluks NSV Liidule, mida enam ei ole, terrorismist toona juttu polnud".

USA presidendivalimised toimuvad 8. novembril 2016. aastal. Mõlemad riigi peamised parteid jätkavad eelvalimisi osariikides. Vastavalt hiljutiste küsitluste tulemustele, on vabariiklastest suurimad võidušansid miljardär Donald Trupil. Demokraatidest juhib endine riigisekretär Hillary Clinton.

 

 

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)

Peamised teemad